Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 34 Autor: Vyhnálková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 34 Autor: Vyhnálková."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 34 Autor: Vyhnálková Zuzana Ověření ve výuce: 5. třída Datum ověření: 4. 6. 2013

2

3  Žákům promítneme prezentaci, kterou lze doplnit vlastním výkladem.  Z prezentace vybereme několik nejdůležitějších poznámek jako zápis.  Pro kontrolu pozornosti žáků při výkladu je určen závěrečný test.  Klíčová slova: USA, Slovanské tance, symfonie – Z nového světa, Rusalka.

4  8. září 1841 Nelahozeves  1. května 1904 Praha  Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob.  Světově nejproslulejší a nejhranější český skladatel vůbec.

5 Antonín Dvořák

6  Jeho otec František Dvořák byl řezníkem, hostinským a také hráčem na citeru a violu. Matka Anna, byla dcerou správce lobkovického panství. Otec si plánoval, že se Antonín stane také řezníkem (vyučen).  V letech 1853–1856 mladý Antonín pobýval ve Zlonicích, kde se ho ujal místní učitel a varhaník Antonín Liehmann, který odhalil jeho mimořádný hudební talent. Antonín hrál na housle, klavír a varhany.  V šestnácti letech věku Dvořák odešel do Prahy studovat varhanickou školu. Zároveň hrál na violu v orchestru Prozatímního divadla pod vedením Bedřicha Smetany.  S manželkou měli devět dětí.

7  1892–1895 = Pobyt ve Spojených státech amerických, přinesl mu další pocty i světovou proslulost, působil zde jako ředitel newyorské konzervatoře.  Byl také profesorem a ředitelem konzervatoře v Praze. Učil např.: Josefa Suka (později zeť) nebo Vítězslava Nováka.  Přes všechny pocty a uznání zůstal skromný: „Zůstanu přece jen tím, čím jsem dosud byl – prostým českým muzikantem.“

8  Moravské dvojzpěvy  Slovanské tance  Pohádkové opery: Čert a Káča Rusalka Nejvíce ceněny jsou Dvořákovy symfonie – nejznámější: Z nového světa

9 Rodný dům v Nelahozevsi

10  CD č. 24 Antonín Dvořák – Česká suita, Furiant (Populární skladba, původní záměr = kompozice české serenády pro malý orchestr.)

11 1) Jakému povolání se Antonín Dvořák vyučil? 2) Světového významu dosáhl po působení v které zemi? 3) Které dílo z jeho tvorby je nejvíce ceněno? 4) Jak se jmenují jeho opery?

12 1) Vyučil se řezníkem, jako jeho otec. 2) Pobýval v USA, byl ředitelem newyorské konzervatoře. 3) Nejvíce ceněny = Symfonie: Z nového světa 4) Opery: Čert a Káča, Rusalka

13  LIŠKOVÁ, Marie. Hudební výchova pro 5. ročník základní školy. 2. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2005, 135 s. ISBN 80-723-5295- 4.  KUNA, Milan. Osobnosti české hudby. 2. vyd. Ilustrace Míla Preslová, Lubomír Anlauf. Praha: Fragment, 2011, 64 s. Odkaz (Fragment). ISBN 978-80-253-1274-2.  KUNA, Milan. Skladatelé světové hudby. 1. vyd. Praha: Fragment, 1993, 63 s. ISBN 80-857- 6803-8.

14  Obrázky jsou uloženy s hypertextovými odkazy.  Použity obrázky z klipartu.


Stáhnout ppt "Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 34 Autor: Vyhnálková."

Podobné prezentace


Reklamy Google