Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANTONÍN DVOŘÁK OBČANSKÁ VÝCHOVA 6. ROČNÍK. Antonín Dvořák 8. 9. 1841 Nelahozeves 1. 5. 1904 Praha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANTONÍN DVOŘÁK OBČANSKÁ VÝCHOVA 6. ROČNÍK. Antonín Dvořák 8. 9. 1841 Nelahozeves 1. 5. 1904 Praha."— Transkript prezentace:

1 ANTONÍN DVOŘÁK OBČANSKÁ VÝCHOVA 6. ROČNÍK

2 Antonín Dvořák 8. 9. 1841 Nelahozeves 1. 5. 1904 Praha

3 ŽIVOT I.  Antonín Dvořák  Je jedním z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, je nejhranějším českým skladatelem.  Měl mimořádný hudební talent, hrál na housle, violu, klavír a varhany.  Brzy začal skládat, své skladby úspěšně dirigoval.

4 ŽIVOT II.  Stal se profesorem na pražské konzervatoři.  V letech 1892 – 1895 pobýval v New Yorku, kde působil jako ředitel americké národní konzervatoře.  Inspiraci pro svou tvorbu hledal ve vlasteneckých námětech, v české a moravské hudbě; v době svého pobytu ve Spojených státech se nechal inspirovat černošskou a indiánskou hudbou.

5 DÍLO  9 symfonií (Symfonie č. 9 e-moll „Z Nového světa“)  symfonické básně (Vodník, Polednice, aj.)  koncertní skladby  10 oper (Čert a Káča, Rusalka, Jakobín aj.)  tance a pochody (Slovanské tance)  smyčcové kvartety  oratoria, kantáty, mše (Requiem, Svatební košile)

6 UKÁZKY  NOVOSVĚTSKÁ SYMFONIE  opera RUSALKA

7 Portréty A. Dvořáka

8 OPAKOVÁNÍ ZNALOSTÍ  Na které nástroje hrál A. Dvořák?  V kterém významném městě v zahraničí působil?  Kde hledal inspiraci pro svou tvorbu?  Jmenuj 2 nejznámější opery.  Jak se jmenuje nejznámější symfonie?

9 SPRÁVNÉ ODPOVĚDI  Na které nástroje hrál A. Dvořák?  Housle, viola, klavír, varhany  V kterém významném městě v zahraničí působil?  New York  Kde hledal inspiraci pro svou tvorbu?  Česká a moravská hudba, vlastenecké náměty  Jmenuj 2 nejznámější opery.  Čert a Káča, Rusalka  Jak se jmenuje nejznámější symfonie?  Z Nového světa

10 Použité zdroje  http://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Dvo%C5%99 %C3%A1k  http://www.classical.net/music/comp.lst/dvorak.php  http://www.uh.brod.cz/kultura/skladatele/dvorak/ram1.htm

11 Konec prezentace Autorem materiálu je Mgr. Renata Jindráková, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz


Stáhnout ppt "ANTONÍN DVOŘÁK OBČANSKÁ VÝCHOVA 6. ROČNÍK. Antonín Dvořák 8. 9. 1841 Nelahozeves 1. 5. 1904 Praha."

Podobné prezentace


Reklamy Google