Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Život a dílo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Život a dílo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Život a dílo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 1. U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

3  Český národní skladatel  Řadíme ho mezi autory českého hudebního romantismu  Nazýván zakladatelem české národní hudby – v jeho díle najdeme velké množství národních tanců a písní Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4  Narodil se jako 11. dítě (1. syn) v rodině sládka zámeckého pivovaru (po něm následuje ještě 7 dětí)  K hudbě byl veden od raného dětství – učil se hrát na housle a později na klavír  Již v 6 letech veřejně vystupuje  Studium ho moc nezajímalo, přesto nakonec na nátlak otce dokončil gymnázium v Plzni Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5  Roku 1844 získal místo domácího učitele hudby u hraběte L. Thuna  Soukromě studuje kompozici u Josepha Proksche  1848 zakládá v Praze hudební ústav  Následující rok se oženil a s manželkou měl 4 dcery, přežila pouze 1 – po smrti hudebně nadané Bedřišky složil Klavírní trio g moll  Klavírní trio g moll Klavírní trio g moll Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6  1850 odjíždí do švédského Göteborgu, kde vyučuje hru na klavír, komponuje a diriguje  1859 se narychlo vrací zpět do Čech kvůli nemoci manželky, ale ta cestou umírá  Její památce věnoval třetí část ze smyčcového kvarteta Z mého života  Z mého života – 3. část Z mého života – 3. část  Na rok se ještě vrací do Švédska a po příjezdu se neúspěšně uchází o místo ředitele konzervatoře Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7  Je podruhé ženatý a s manželkou mají 2 dcery  Úspěch oper Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta  Prodaná nevěsta – Znám jednu dívku Prodaná nevěsta – Znám jednu dívku  Smetana se stává sbormistrem pěveckého spolku Hlahol  Roku 1866 se stává dirigentem Prozatímního divadla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8  Po roce 1870 se výrazně zhoršuje jeho zdravotní stav – ztrácí sluch, pronásledují ho bolesti hlavy  Stěhuje se na samotu ke své dceři Žofii do Jakbenic, kde i přes svou hluchotu stále komponuje  V této době skládá svá vrcholná díla – cyklus symfonických básní Má vlast, operu Hubička, České tance atd. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9  Roku 1881 je při slavnostním otevření Národního divadla hrána jeho opera Libuše, taktéž při znovuotevření o 2 roky později  Na počátku roku 1884 se jeho stav vážně zhoršuje a tak je převezen do ústavu pro duševně choré v Praze, kde v květnu umírá  Je pohřben na Vyšehradě Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10  Opery: Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna a nedokončená Viola  Cyklus symfonických básní Má vlast  Má vlast – Vltava Má vlast – Vltava  Klavírní cyklus České tance Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 1. Obrázek spadá pod licenci public domain (volně šiřitelné) viz: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Smetana.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Smetana.jpg 2. Všechny hudební ukázky jsou ze serveru www.youtube.com Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Život a dílo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google