Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Česká opera Klíčová slova: Divadlo, opera, Libuše, Škroup, Smetana Anotace:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Česká opera Klíčová slova: Divadlo, opera, Libuše, Škroup, Smetana Anotace:"— Transkript prezentace:

1

2 Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Česká opera Klíčová slova: Divadlo, opera, Libuše, Škroup, Smetana Anotace: Tento učební materiál slouží jako doplněk výuky - Česká opera. Vložen je poslech 1. části opery Libuše, žák se snaží přiřadit jména autorů oper k jejich fotografiím a učební materiál končí krátkým testem o hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi. Časové využití je 35 minut. Rozvoj české tvorby; Stavovské divadlo; František Škroup; Bedřich Smetana – Libuše, poslech; přidělení jmen hudebním skladatelům; test – Bedřich Smetana.

3

4 Skutečný rozvoj české tvorby začal po roce 1883, kdy bylo otevřeno Národní divadlo. Počátky divadla jsou spjaty s ředitelem F.A. Šubertem, který se zasloužil o české premiéry slavných zahraničních oper – Carmen (1884), Aida (1884), Lohengrin (1885) a Verdiho Otello (1888). V roce 1888 měla premiéru i Čajkovského opera Evžen Oněgin. obr.1

5 První pokusy o tvorbu české opery se objevují v sedmnáctém století, jde však pouze o překlady oper italských či německých. Tvorba počátku osmnáctého století je spojena s divadlem Stavovským, které ovšem ovládali Němci. Česká divadelní představení se směla uvádět pouze jedenkrát týdně. Ke zlomu došlo až v roce 1862, kdy bylo otevřeno Prozatímní divadlo vybudované na náklady státu. Divadelní a operní společnost vytvořená kolem tohoto divadla byla první stálá a výhradně česká společnost. Skladatelé, v čele s Bedřichem Smetanou, začali komponovat výhradně pro Prozatímní divadlo. obr.2

6 Při zahájení činnosti Národního divadla v roce 1881 a poté v obnovené podobě roku 1883 byla též uvedena opera – Smetanova Libuše. Za první českou operu je považován Dráteník od Františka Škroupa. Premiéra byla 2. února 1826 (první česká opera v češtině). obr.3 obr.4

7 Poslechneme si ukázku z opery Bedřicha Smetany – Libuše. obr.5

8 A - Antonín Dvořák B - Zdeněk Fibich C - Bohuslav Martinů E - Leoš Janáček F - Bedřich Smetana 123 45 Přiděl jména hudebním skladatelům.

9 1. BERŘICH SMETANA SE NARODIL V ROCE 1824 a) v Praze b) v Litomyšli c) v Brně 2. JAKÉ ŘEMESLO VYKONÁVAL OTEC BEDŘICHA SMETANY a) čalouník b) kovář c) sládek7. SMETANOVO NEJZNÁMĚJŠÍ DÍLO 3. V DĚTSTVÍ SE SMETANA UČIL HRÁT (CYKLUS SYMFONICKÝCH BÁSNÍ) SE JMENUJE a) na housle a klavíra) Má vlast b) na kytaru a trubkub) Kouzelná flétna c) na pozoun a lesní rohc) Libuše 4. BEDŘICH SMETANA PŮSOBIL I8. SMETANA POBÝVAL a) ve Švédskua) v Hradci nad Moravicí b) v Ruskub)v Nelahozevsi c) v Americec) v Jabkenicích 5. BEDŘICH SMETANA SE STAL SBORMISTREM PĚVECKÉHO SPOLKU9. KE KONCI ŽIVOTA SMETANA a) Kvíteka) oslepl b) Hlaholb) ohluchl c) Daliborc) přišel o prst a ruce 6. SMETANA ZKOMPONOVAL OPERU10. JAKÉ MĚL SMETANA ZÁLIBY? a) Čert a Káčaa)hrál karty a psal deníky b) Prodaná nevěstab)choval holuby c) Figarova svatbac)jezdil na koni Bedřich Smetana

10 obr. 1 http://commons.wikimedia.org/wiki/Andreas Praefcke; Praha, Statní opera; svobodné licence GNU obr. 2 http://commons.wikimedia.org/wiki/Bohumír Roubalík; Prozatímní divadlo; volné dílo obr. 3 http://commons.wikimedia.org/wiki /csPernak ; Pomník Bedřicha Smetany; Creative Commons 3.0 obr. 4 http://commons.wikimedia.org/wiki/Jan_Vilímek; František Škroup; volné dílo obr. 5 http://commons.wikimedia.org/wiki/Martin Vavřík; Zámek v Litomyšli; volné dílo obr. 6 Bedřich Smetana; Before 1880; zdroj: Encyclopedia Britannica - first published in Arthur Elson: Modern Composers of Europe L.C. Page & Co 1904 - Toto dílo je volným dílem. obr. 7 Antonín Dvořák, Czech composer; taken from en: Wikipedia - tento soubor je volné dílo. obr. 8 http://commons.wikimedia.org/wiki/Bohuslav Martinů laughing, U.S.A. Darien 1943; zdroj: Bohuslav Martinu Centre in; Tento soubor podléhá licenci Creative Commons obr. 9 Leoš Janáček; zdroj: http://www.mlp.cz/obr/hudebni/janacek.jpg; tento soubor je volné dílo obr. 10 Zdeněk Fibich; http://img.radio.cz/pictures/ fibich_zdenek.jpg; tento soubor je volné dílo Pou ž ité fotografie:


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Česká opera Klíčová slova: Divadlo, opera, Libuše, Škroup, Smetana Anotace:"

Podobné prezentace


Reklamy Google