Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: PŘ 54 Autor: Vyhnálková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: PŘ 54 Autor: Vyhnálková."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: PŘ 54 Autor: Vyhnálková Zuzana Ověření ve výuce: 5. třída Datum ověření: 30. 4. 2013

2

3 * Žákům promítneme prezentaci, kterou lze doplnit vlastním výkladem. * Z prezentace vybereme několik nejdůležitějších poznámek jako zápis. * Pro kontrolu pozornosti žáků při výkladu je určen závěrečný test. * Klíčová slova: Slunce, planety, gravitační síla.

4 * Sluneční soustava je ovládána gravitací Slunce. Planety obíhají kolem Slunce různou rychlostí. * Čím blíže je planeta ke Slunci, tím větší gravitační síla na ni působí, a tak se pohybuje větší rychlostí. * Nejvzdálenější a nejpomalejší planeta od Slunce je Pluto. * Nejrychleji obíhá a je také Slunci nejblíže planeta Merkur.

5 * Planety sluneční soustavy mají svá jména podle řeckých bohů: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. * Obíhají kolem Slunce téměř v jedné rovině, proti směru hodinových ručiček. * Země oběhne kolem Slunce za jeden rok.

6 Sluneční soustava

7 * Merkur nejvnitřnější planeta. * Je menší než polovina Země. * Protože je nejblíže Slunci, je příliš horký.

8 * Druhá planeta od Slunce, o něco menší a lehčí než Země. * Na prvotní Venuši se mohla vyskytovat voda, protože je blízko Slunci, je příliš teplá.

9 * Země je největší z vnitřních planet. * Ze všech vnitřních planet má nejaktivnější povrch. * V průběhu miliard let se objevil život.

10 * Mars má zhruba poloviční průměr než Země. * Dnes na této planetě není žádná voda, ale kdysi jí tam bylo obrovské množství. * Úvahy o existenci života.

11 * Největší planeta sluneční soustavy. * Průměr 10x větší než Země. * Do jeho vnitřku by se vešly všechny ostatní planety.

12 * Vodíková a heliová koule. * Planetu zdobí velkolepý systém prstenců. * Oběh okolo Slunce trvá Saturnu skoro 30 let.

13 * Třetí plynový obr. * Má namodralý povrch

14 * Nejvzdálenější plynový obr. * Pravděpodobně má kamenné jádro.

15 * Nejvzdálenější známá planeta. * Má kamenné jádro pokryté ledem.

16 1) Která planeta sluneční soustavy je největší? 2) Která planeta se pohybuje nejrychleji a proč? 3) Jakým směrem se planety pohybují? 4) Vyberte: Planety obíhají kolem Slunce (stejnou – různou) rychlostí. Planety obíhající blíže u Slunce jsou k němu přitahovány (větší – menší) gravitační silou, proto se pohybují (větší – menší) rychlostí než planety vzdálenější.

17 1) Největší planeta sluneční soustavy je: Jupiter. 2) Nejrychleji obíhá a je také Slunci nejblíže planeta Merkur. 3) Obíhají kolem Slunce téměř v jedné rovině, proti směru hodinových ručiček. 4) Vyberte: Planety obíhají kolem Slunce různou rychlostí. Planety obíhající blíže u Slunce jsou k němu přitahovány větší gravitační silou, proto se pohybují větší rychlostí než planety vzdálenější.

18 * HOLOVSKÁ, Helena. Přírodověda pro pátý ročník. Vyd. 1. Ilustrace Antonín Rükl. Všeň: Alter, c1996, 39 s. ISBN 80-857- 7554-9. * HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. České vyd. 1. Praha: Svojtka, 1999, 792 s. ISBN 80-723-7256-4.

19 * Obrázky jsou uloženy s hypertextovými odkazy. * Použity obrázky z klipartu.


Stáhnout ppt "Základní škola Choltice, okres Pardubice – „Učíme se pro život“ Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: PŘ 54 Autor: Vyhnálková."

Podobné prezentace


Reklamy Google