Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROČNÍ OBDOBÍ. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROČNÍ OBDOBÍ. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:"— Transkript prezentace:

1 ROČNÍ OBDOBÍ

2 Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 57 Autor: Vyhnálková Zuzana Ověření ve výuce: 5. třída Datum ověření:14.5. 2013

3 Metodika: O Podle obrázků si vysvětlíme střídání ročních období. O Vysvětlíme si pojmy - pohyby Země, osa Země, jarní a podzimní rovnodennost, zimní a letní slunovrat. O Pracujeme při tom s globusem a lampičkou bez krytu. O Na závěr si zopakujeme pomocí otázek probrané téma.

4 Proč se střídají roční období? jaro léto podzim zima

5 Pohyby a osa Země POHYBY ZEMĚ O 1) obíhá kolem Slunce O 2) otáčí se kolem své osy O OSA ZEMĚ O 1) není kolmá k rovině O 2) je nakloněná a míří stále stejným směrem současně

6 Vznik ročních období O Na kterékoliv místo zemského povrchu dopadají sluneční paprsky během roku a) pod různým úhlem b) různě dlouhou dobu to je příčina vzniku ročních období

7 Práce s globusem Na desku stolu nakresli kružnici. Doprostřed dáme lampičku bez krytu=Slunce Globusem pohybujeme proti směru hodinových ručiček po kružnici a Zeměkouli jsme přitom roztočily. Osa globusu musí směřovat stále stejným směrem.

8 21. ČERVNA O Severní polokoule O - je přikloněna ke Slunci O - paprsky Slunce sem dopadají pod velkým úhlem O - dostává od Slunce nejvíce světla a tepla O Začíná zde léto (Jižní polokoule= zima)

9 21. PROSINCE O Severní polokoule O - je od Slunce odkloněna O - Sluneční paprsky sem dopadají pod malým úhlem - dostává od Slunce nejméně světla a tepla začíná zde zima (Jižní polokoule= léto)

10 21. BŘEZNA a 23. ZÁŘÍ O Slunce ohřívá a osvětluje obě polokoule stejně. O Severní polokoule – jaro O (Jižní polokoule = podzim) O Severní polokoule – podzim O (Jižní polokoule = jaro)

11 TAK BĚŽÍ ROK: 21.prosince= zimní slunovrat

12 21. března = jarní rovnodennost

13 21. června = letní slunovrat

14 23. září = podzimní rovnodennost

15 Opakování O 1) Čím ze způsobeno střídání ročních období? Země se točí kolem osy a obíhá Slunce. O 2) Když je Severní polokoule přikloněna ke Slunci začíná období……..? Léto O 3) Když je na severní polokouli jaro, jaké roční období je na jižní polokouli? Podzim O 4) V průběhu oběhu Země kolem Slunce se mění náklon zemské osy? Ne O 5) 21.prosince je severní polokoule přikloněna nebo odkloněna? Odkloněna Klikni pro odpověď

16 Zdroje O Obrázky jsou vloženy s hypertextovým odkazem a ověřeny dne 14.5. 2012. O Nebo jsou použity kliparty. O Písemné zdroje: O HOLOVSKÁ, Helena. Přírodověda pro pátý ročník. Vyd. 1. Ilustrace Antonín Rükl. Všeň: Alter, c1996, 39 s. ISBN 80-857-7554-9.


Stáhnout ppt "ROČNÍ OBDOBÍ. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:"

Podobné prezentace


Reklamy Google