Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tvar Země, pohyby Země a jejich důsledky v krajinné sféře Pravděpodobně prvním, kdo vyslovil názor o kulatosti Země byl Aristoteles (384 př. n. l. – 322.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tvar Země, pohyby Země a jejich důsledky v krajinné sféře Pravděpodobně prvním, kdo vyslovil názor o kulatosti Země byl Aristoteles (384 př. n. l. – 322."— Transkript prezentace:

1 Tvar Země, pohyby Země a jejich důsledky v krajinné sféře Pravděpodobně prvním, kdo vyslovil názor o kulatosti Země byl Aristoteles (384 př. n. l. – 322 př. n. l.)

2 Kdo byl Fernão de Magalhães (1480-1521)?

3 První družicový snímek Země byl pořízen z družice TIROS-1 vypuštěné na oběžnou dráhu 1.4.1960

4 Kdo byl Jurij Gagarin (1934-1968)?

5 Kdo mohl takto spatřit planetu Zemi?

6

7

8 Jaký vliv má tvar Země na množství přijímané sluneční energie? Od rovníku směrem k pólům klesá množství přijímané sluneční energie. Proč?

9  se zmenšuje úhel dopadu slunečních paprsků (klesá podíl záření, které je pohlcováno zemským povrchem a roste podíl záření odraženého)  dopadá stejné množství paprsků na čím dál větší plochu  se prodlužuje dráha průchodu paprsků atmosférou (čím delší je dráha průchodu atmosférou, tím více jsou paprsky zeslabovány) Od rovníku směrem k pólům

10 Jaké důsledky má úbytek tepla od rovníku směrem k pólům v krajinné sféře? Důsledkem je pásmovité uspořádání přírodního prostředí (tzv. šířková pásmovitost).

11 Které geosféry podléhají tomuto pásmovitému uspořádání a které naopak ne?

12

13 1/ střídání dne a noci… Země se otáčí kolem zemské osy ve směru od západu k východu (proti směru hodinových ručiček). Rotace Země je základem pro určování času na Zemi. Jaké důsledky má pro život v krajinné sféře rotace Země? Zemská osa je myšlená přímka, která protíná zemský povrch ve dvou bodech-severním a jižním pólu

14 Jedno otočení kolem vlastní osy vůči Slunci je tzv. sluneční den a trvá 24 hodin Jedno otočení kolem vlastní osy o 360° je tzv. siderický (hvězdný) den a trvá 23 hodin 56 minut a 4,09 s Vysvětli, jak je možné, že se jejich délka liší. Rozdíl je způsoben tím, že za 1 otočení Země o 360° dojde k jejímu posunu na oběžné dráze kolem Slunce přibližně 1° a do stejného postavení vůči Slunci se tak dostane za přibližně 4 minuty (dotočení o 1°)

15 2/ vznik uchylující síly zemské rotace (Coriolisova síla) Stáčí vzduchové i vodní hmoty na severní polokouli doprava a na jižní polokouli doleva od směru původního pohybu Dalším důsledkem zemské rotace je…

16 … a 3/ zdánlivý pohyb Slunce, hvězd a planet po obloze Kde mohl být pořízen tento snímek?

17 Jak lze charakterizovat oběh Země kolem Slunce? směr oběhu proti směru hodinových ručiček tvar dráhy eliptický vzdálenost Země-Slunce mění se  perihelium (přísluní) je nejbližší bod dráhy Země a vzdálenost Země je 147mil.km  afelium (odsluní) je nejvzdálenější bod dráhy Země a vzdálenost Země je 152mil.km

18 doba oběhu rychlost oběhu nerovnoměrná v periheliu 30,3km/s v afeliu 29,5km/s 1 tropický rok 365 dní 5 h 49 min 1 občanský rok trvá 365 dní a přestupný rok 366 dní Podle 2.Keplerova zákona Plochy opsané průvodičem planety za stejné doby jsou stejné, v důsledku toho je rychlost planety v periheliu vyšší než v afeliu.

19 66,5° sklon zemské osy je stálý 66,5° k rovině oběhu (rovina ekliptiky) Důsledkem sklonu zemské osy je  střídání ročních období  nestejná délka dnů a nocí v průběhu roku

20 Oběh Země kolem Slunce…

21 …a důsledky oběhu a sklonu zemské osy střídání ročních období nestejná délka dnů a nocí v průběhu roku

22 Jarní a podzimní rovnodennost Sluneční paprsky dopadají kolmo na rovník,na ostatní místa na Zemi dopadají pod úhlem doplňku zeměpisné šířky do 90 º úhel dopadu na 50ºs.z.š. 90º-50º=40º Pod jakým úhlem dopadají sluneční paprsky v průběhu roku u nás na 50 ºs.z.š.? Letní slunovrat Sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka (23,5 º s.z.š.), úhel dopadu na 50ºs.z.š. 90º-50º+23,5 º =63,5º Zimní slunovrat Sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Kozoroha (23,5 º j.z.š.) úhel dopadu na 50ºs.z.š. 90º-50º-23,5 º =16,5º

23 Co to je polární den a polární noc? Jak mohou být polární dny a noci dlouhé? Polární den je jev,kdy Slunce nezapadne po dobu 24 hodin a delší pod obzor. Polární noc je jev,kdy Slunce nevyjde po dobu 24 hodin a delší nad obzor. Délka polárních dnů a nocí roste od polárních kruhů (24 hodin) k pólům (půl roku). Proč je na severním pólu polární den delší (186 dnů) než na jižním pólu (179 dnů)?

24 K procvičování… http://www.e-learn.cz/demonstrace/multimedia/earth.htm 1/Proč jsou na severní polokouli jaro a léto delší než podzim a zima. 2/Jak se mění délka dnů a nocí v průběhu roku na severní polokouli? 3/Jak se mění délka dnů a nocí v našich zeměpisných šířkách (50ºs.z.š.)? 4/Jak se mění délka dnů a nocí na polárních kruzích? 5/Jak se mění délka dnů a nocí na pólech?

25 K procvičování… 1/letní slunovrat na severní polokouli 2/nejkratší den na severní polokouli 3/polární noc na severním polárním kruhu 4/rovnodennost na 50ºseverní zem. šířky 5/nejdelší den na jižní polokouli 6/polární den na severním pólu 7/rovnodennost na jižní polokouli 8/nejdelší den na obratníku Raka Doplň správná data:


Stáhnout ppt "Tvar Země, pohyby Země a jejich důsledky v krajinné sféře Pravděpodobně prvním, kdo vyslovil názor o kulatosti Země byl Aristoteles (384 př. n. l. – 322."

Podobné prezentace


Reklamy Google