Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Test poskytování první pomoci aneb Co je třeba vědět Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Test poskytování první pomoci aneb Co je třeba vědět Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Test poskytování první pomoci aneb Co je třeba vědět Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 O první pomoci se dozvíte více na této internetové adrese: http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka Odpovězte na následujících 20 otázek. (klikáním na modré rámečky) Za správnou odpověď si připište vždy 1 bod. Za špatné odpovědi se body nestrhávají, ani nepřipisují. Na konci testu naleznete vyhodnocení. SPUSTIT TEST INSTRUKCE

3 ÚVOD Představ si, že jedeš s kamarádem na cyklistický výlet. Jedete jen vy dva, a to po krkolomných polních cestách v zapadlé jihočeské vesničce. Zdůrazňuji, že po těchto polních cestách se téměř nepohybují jiní lidé. S sebou máte jen batoh a v něm mobil, jídlo, vodu, náplasti a obvazy (včetně tlakového). POKRAČOVAT

4 Kamarád nečekaně spadne z kola na záda a přestane se hýbat. Co uděláš? Se smíchem ujedu pryč. Zavolám rodičům. Zjistím, co se mu stalo. Zavolám záchranku. Začnu volat o pomoc.

5 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zjistím, co se mu stalo. POKRAČOVAT

6 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

7 Nyní jsi přišel ke kamarádovi, který spadl z kola, ale on se nehýbe. Co nejdříve uděláš? Poliji ho vodou. Zjistím, jestli dýchá a má tep. Zjistím, jestli není zraněný. Začnu na něj křičet. Začnu s ním třást.

8 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zjistím, jestli dýchá a má tep. POKRAČOVAT

9 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

10 Kamarádovi tluče srdce, ale nedýchá – je v bezvědomí. Co nejdříve uděláš? Zavolám záchranku. Obrátím ho na břicho. Provedu umělé dýchání. Budu mu foukat do pusy. Pojedu rychle domů.

11 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zavolám záchranku. POKRAČOVAT

12 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

13 Vytáhneš mobil, ale na jaké číslo musíš zavolat? 112 156 150 155 158

14 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla 112 nebo 155. POKRAČOVAT

15 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

16 Vylíčil jsi záchranářům po telefonu místo nehody a situaci. Brzy přijedou. Nezapomeň, že kamarád nedýchá. Co dále uděláš? Zjistím, jestli nemá zapadlý jazyk. Naliji mu do pusy vodu. Zahájím ihned umělé dýchání. Pokusím se najít nějaké léky. Obrátím ho na bok.

17 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zjistím, jestli nemá zapadlý jazyk. POKRAČOVAT

18 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

19 Jazyk je zapadlý. Co uděláš dál? Položím zraněného na břicho. Opatrně mu zakloním hlavu. Vytáhnu ho rukou s pomocí kapesníku. Vypláchnu ústa vodou. Jazyk nechám zapadlý.

20 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Opatrně mu zakloním hlavu. POKRAČOVAT

21 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

22 Vyčistil jsi ústní dutinu, jazyk už není zapadlý. Také jsi kamarádovi uvolnil tričko. Co dál? Počkám na záchranáře. Zacpu mu nos. Zahájím dýchání z úst do úst. Do úst mu naliji vodu. Zajistím stabilizovanou polohu.

23 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zahájím dýchání z úst do úst. POKRAČOVAT

24 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

25 Jelikož je kamarád starší osmi let, kolik umělých vdechů podáš za minutu? 3–5 10–12 5–8 8–10 12–15

26 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: 8–10 POKRAČOVAT

27 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

28 Sláva! Kamarád začal dýchat, probral se z bezvědomí, posadil se, ale je v šoku. Jaká je protišoková poloha? Na záda, zvednout nohy. Vsedě. Na bok, ruce nahoru. Na břicho. Postavit se a předklonit.

29 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Na záda, zvednout nohy. POKRAČOVAT

30 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

31 Jak se nyní budeš chovat ke kamarádovi? Nervózně. Radostně, šťastně. Hlasitě. Smutně. Klidně, tiše.

32 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Klidně, tiše. POKRAČOVAT

33 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. POKRAČOVAT

34 VÝBORNĚ! Přijela sanitka a kamaráda odvezla do nemocnice. Při pádu z kola si vážněji vymknul kotník, takže ho nyní má v sádře… POKRAČOVAT

35 O DVA MĚSÍCE POZDĚJI Je horký letní den. Kamarádovi budou sádru sundávat až zítra, takže se vypravíš sám na kole k jezeru, aby ses vykoupal, zaplaval si a osvěžil se. Bereš si stejnou výbavu jako na předchozí výlet. POKRAČOVAT

36 Přijel jsi k jezeru, kde se už některé děti koupou. Spatřil jsi zde spolužáka, o kterém víš, že neumí plavat. Prochází se po kraji jezera, najednou se zapotácí a spadne do vody. Topí se. Co uděláš? Uteču pryč. Podám mu něco dlouhého. Skočím pro něj do vody. Začnu volat o pomoc. Budu na něj volat.

37 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Podám mu něco dlouhého. POKRAČOVAT

38 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

39 Kamarádovi jsi podal pevnou větev, která ležela opodál. Pevně se jí zachytil a ty jsi ho vytáhl ven. Naštěstí je při vědomí, ale při pádu do vody zřejmě narazil na ostrý kámen. Ze zápěstí mu stříká krev. Co uděláš pro zastavení krvácení? Ránu ovážu klasickým obvazem. Počkám na příjezd záchranářů. Přitlačím na krční tepnu. Stisknu ránu a přiložím tlakový obvaz. Zvednu ruku raněného nahoru.

40 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Stisknu ránu a přiložím tlakový obvaz. POKRAČOVAT

41 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

42 Výborně, krev přestala stříkat. Co je také dobré dále udělat? Sundat mu mokré oblečení a volat 155. Položit ho na zem na břicho. Volat 155, mokré oblečení mu nechat. Dát mu napít vody z jezera. Odvést ho daleko od vody.

43 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Sundat mu mokré oblečení a volat 155. POKRAČOVAT

44 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

45 VÝBORNĚ! Přijeli záchranáři a ránu ošetřili. Naštěstí to není nic vážného nebo komplikovaného. POKRAČOVAT

46 O DEN POZDĚJI Kamarádovi sundali sádru, druhý spolužák (který se včera topil) je už taky ve škole. Zapamatuj si: Setkáš-li se s nějakou akutní příhodou, používej vlastní zdravý rozum, uvědom si hranice svých možností a nepokoušej se udělat více, než na co stačíš. V takových situacích se snaž jednat rychle, ale rozvážně. Používej jen metody, které ses naučil ve škole, nebo které jsi pochytil z jiných kvalitních zdrojů. NEBOJ SE – KAŽDÁ POMOC JE DOBRÁ! POKRAČOVAT

47 DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKY Následující otázky jsou doplňující. Zahrnují některé další nezmíněné krizové situace. POKRAČOVAT

48 Co máš udělat s člověkem s epilepsií při silnějším záchvatu (kromě volání čísla 155)? Pevně ho držet. Zajistit bezpečné okolí. Zajistit mu dostatek tekutin. Zatřást s ním. Nedělat nic.

49 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zajistit bezpečné okolí. POKRAČOVAT

50 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

51 Co dělat jako první věc při popálení kůže? Místo ovázat obvazem. Místo polít teplou vodou. Místo namazat krémem. Místo polít studenou vodou. Místo polít vlažnou vodou.

52 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Místo polít studenou vodou. POKRAČOVAT

53 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

54 Co dělat naopak při omrzlinách? Místo pozvolna ohřívat. Místo rychle zahřát. Místo polít teplou vodou. Místo potřít sněhem. Místo natřít krémem.

55 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Místo pozvolna ohřívat. POKRAČOVAT

56 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

57 Jak se projevuje astmatický záchvat? Postižený se „dusí“ a je neklidný Postižený leží nehybně na zemi. Postižený zvrací. Postižený řve a třepe se. Postiženého bolí zuby.

58 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Postižený se „dusí“ a je neklidný. POKRAČOVAT

59 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

60 Co dělat s postiženým při astmatickém záchvatu? Držet ho na zemi a volat 155. Počkat, až záchvat odezní. Zajistit čerstvý vzduch a volat 155. Zatřepat s ním a volat 155. Zahájit dýchání z úst do úst.

61 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Zajistit čerstvý vzduch a volat 155. POKRAČOVAT

62 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

63 Co dělat při uštknutí hadem do nohy (v ČR zmijí obecnou)? Znehybnit místo uštknutí a volat 155. Ránu polévat vodou. Vysát jed z rány a volat 155. Ránu zaškrtit. Znehybnit místo uštknutí, nevolat 155.

64 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: Znehybnit místo uštknutí a volat 155. POKRAČOVAT

65 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. DALŠÍ OTÁZKA

66 Kde všude platí číslo 112 jako tísňové volání? Jen v České republice. V Evropské unii. V ČR a na Slovensku. Všude ve světě. V USA.

67 ŠPATNĚ! Nepřipisuj si žádný bod. Správná odpověď byla: V Evropské unii. KONEC TESTU – VYHODNOCENÍ

68 SPRÁVNĚ! Připiš si 1 bod. KONEC TESTU – VYHODNOCENÍ

69 VYHODNOCENÍ Počet bodů:Známka:Hodnocení: 20–181Výborné znalosti 17–152Dobré znalosti 14–103Průměrné znalosti 9–54Špatné znalosti 4–05 Nedostatečné znalosti

70 ZDROJE Informace a zásady první pomoci: http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka


Stáhnout ppt "Test poskytování první pomoci aneb Co je třeba vědět Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google