Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Starověká hudba Název školy: SPgŠ Litoměřice Autor: Mgr. Stanislava Gallová Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Tematický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Starověká hudba Název školy: SPgŠ Litoměřice Autor: Mgr. Stanislava Gallová Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Tematický."— Transkript prezentace:

1

2 Starověká hudba Název školy: SPgŠ Litoměřice Autor: Mgr. Stanislava Gallová Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Tematický okruh: Dějiny hudby Téma: Starověká hudba (4. tisíciletí př. n. l. – 5. stol. n. l. )

3 Obecně Pod pojmem starověká hudba si představujeme hudbu orientálních civilizací, řeckou, židovskou a římskou. Rozhodující pro vývoj evropské hudby byla hudba řecká. Ta ovšem dlouho vstřebávala vlivy starověkých východních národů, především Egypťanů, Babylóňanů a Asyřanů, a je tedy kombinací těchto vlivů a své vlastní tradice. Na územích těchto národů byla hudba nedílnou součástí kulturního života. Patřila především k bohoslužebným úkonům a ti, kdo ji skládali a provozovali, byli velmi váženými členy společnosti.

4 Hudba orientálních civilizací Hudba byla velmi rozšířená již v Egyptě, Mezopotámii, Indii a Číně. Často sloužila k náboženským účelům (jako prostředník mezi bohy a lidmi), ve válečnictví i jako zdroj zábavy. Někde se vyvinuly neobvyklé nástroje, např. čínský guženg (podobný citeře) nebo indický sitár (podobný kytaře).

5 Řecká hudba Ve starověkém Řecku měla hudba mezi ostatními uměními významné postavení. Pěstoval se jednohlasý sólový i sborový zpěv. Hudební vzdělání bylo součástí výchovy, hudba se stala i soutěžní disciplínou na olympijských hrách. Rozvíjelo se i divadlo a poezie, které byly často hudbou doprovázeny. Dochovala se např. Seikilova píseň, notový záznam na náhrobku. Orfeus s lyrou

6 Nástroje V hudbě starověkých národů mají svůj původ některé hudební nástroje, především flétna, aulos (předchůdce hoboje),nejrůznější bicí nástroje, harfa, lyra, kytara a syrinx (Panova flétna). Hráč na aulosSyrinx

7 Římská hudba Římská hudba i hudební nástroje vycházely z řeckých poznatků. Hudba u Římanů se však v mnoha ohledech lišila,například jejich poezie nebyla doprovázena nástroji, hudba i divadlo obecně sloužily hlavně pro pobavení.Umělci byli najímáni a na rozdíl od řeckých nebyli váženi, naopak se jimi opovrhovalo. Většina hudebníků byli otroci.

8 Otázky a úkoly K čemu byla využívána hudba orientálními civilizacemi? Jaké znáš starověké nástroje? Které národy ovlivnily hudební tvorbu starověkého Řecka? Co všechno doprovázela ve starověkém Řecku hudba? Jmenuj jednu z nejstarších starověkých písní.

9 Odpovědi 1.k náboženským účelům (jako prostředník mezi bohy a lidmi), ve válečnictví i jako zdroj zábavy. 2.Aulos, syrinx, lyra, zvířecí roh, sitár, guženg a mnoho dalších 3.Egypťané, Židé, Babyloňané, Asyřané 4. Divadlo, poezie, olympijské hry 5.Seikilova píseň

10 Zdroje Texty z vlastních zdrojů http://mychina.blog.cz/en/1104/cinske- huebni-nastroje-ku-cheng http://mychina.blog.cz/en/1104/cinske- huebni-nastroje-ku-cheng http://www.orpheusandlyra.com/ http://www.mlahanas.de/Greeks/LX/Aulode.h tml http://www.mlahanas.de/Greeks/LX/Aulode.h tml http://www.mrrsoftware.com/MRRSoftware/S yrinx.html http://www.mrrsoftware.com/MRRSoftware/S yrinx.html


Stáhnout ppt "Starověká hudba Název školy: SPgŠ Litoměřice Autor: Mgr. Stanislava Gallová Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Tematický."

Podobné prezentace


Reklamy Google