Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Věci veřejné „Chytrá řešení pro všechny slušné a poctivé občany ČR.“ Sociální solidarita ANO,korupce a zadlužování NE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Věci veřejné „Chytrá řešení pro všechny slušné a poctivé občany ČR.“ Sociální solidarita ANO,korupce a zadlužování NE."— Transkript prezentace:

1 Věci veřejné „Chytrá řešení pro všechny slušné a poctivé občany ČR.“ Sociální solidarita ANO,korupce a zadlužování NE.

2

3 VV rostou preference

4 Volební model pro Prahu STEM/MARK, 12/2009 a Factum Invenio, 1/2010, 4/2010 Po ODS a TOP 09 jsou VV na 3. místě z pohledu volebního modelu. Všichni největší konkurenti zaznamenali ztráty, ze kterých profitují jak VV, ale i Zelení. N=910 N=508 N=2412 Factum Invenio, kontaktní osoba: RNDr. Jan HERZMANN, CSc, herzmann@ppmfactum.czRNDr. Jan HERZMANN, CSc herzmann@ppmfactum.cz

5 VV a pravolevá orientace Nechceme ani doprava, ani doleva, chceme dopředu! Dosavadní parlamentní strany jsou vymezeny podle pravolevé orientace a intenzivně hájí zájmy své úzké skupiny voličů. Problémy, před kterými stojí naše země, buď nemají pravolevý charakter vůbec (korupce, veřejné zakázky, vymahatelnost práva, fungování policie, státních zastupitelství a soudů) nebo dochází ke zmatení rolí – např. systém výpočtu důchodů za vlády ODS byl nastaven tak levicově, až musel zasáhnout Ústavní soud. Pravice ODS, TOP 09 Levice ČSSD, KSČM Věci veřejné Odlišujeme se od ostatních stran i tím, že hájíme zájmy všech slušných a poctivých lidí v ČR a nabízíme řešení vyvážená a spravedlivá. Proto jsou naši příznivci jak z řad bývalých voličů levice, tak pravice.

6 VV a povolební spolupráce (1) Cíle VV při povolební spolupráci: Přispět ke spravedlivému uspořádání společnosti, které bude v dlouhodobém horizontu bude stabilní. V základních systémových změnách (reforma zdravotnictví, důchodová reforma) prosazovat širší dohodu všech demokratických stran, aby byly zohledněny zájmy všech slušných lidí, bez ohledu na to, jestli vydělávají málo nebo hodně. V těchto bodech není na místě otázka, jestli budeme prosazovat řešení s ČSSD nebo s ODS, protože to musí být řešení společné. Jedině tak lze zabránit tomu, aby se každé 4 roky pravidla měnila podle toho, kdo zrovna bude u moci. Jsme přesvědčeni, že dlouhodobá stabilita obou sociálních reforem je nejdůležitější. Povolební vyjednávání budou samozřejmě závislá na výsledcích voleb. Jediné závazné omezení máme ve směru ke KSČM, kdy nebudeme součástí vládní koalice s jejich účastí ani vlády závislé na jejich podpoře.

7 VV a povolební spolupráce (2) ODS, TOP 09 Řešení problémů ČR na úkor nejslabších členů této společnosti (důchodců, rodin s dětmi a sociálně slabých spoluobčanů). Omezení solidarity s nejchudšími. ČSSD, KSČM Řešení problémů ČR zadlužováním budoucnosti na úkor jediné skupiny lidí v České republice, která navíc zatím nemá volební právo - děti do 18 let. Další zdaňování střední třídy. Věci veřejné Získáme finance na svá opatření nikoliv dalším zdaňováním střední třídy jako levice, ani omezením solidarity s nejchudšími jako pravice, ale zdroje najdeme ve vyšší hospodárnosti státní správy, omezení rozkrádání veřejných peněz, omezením korupce, zefektivněním státní správy a dalšími podobnými kroky bez dopadu na příjmy nejchudších i střední třídy.

8 Konec politických dinosaurů Máme výhrady k řadě lidí ve vedení různých stran (Ivan Langer, Marek Šnajdr, Milan Jančík, Jiří Paroubek, David Rath) Budeme usilovat o to, aby se jejich hříchy prokázaly a byli řádně souzeni a potrestáni. Na druhé straně musíme respektovat rozhodnutí stran týkajících se jejich představitelů a zástupců, kterým jednoznačná vina nebude prokázána. V žádném případě nechceme díky osobním nevraživostem uvrhnout tuto zemi do neřešitelných patových situací. Podpoříme jakýkoliv rozumný návrh, aniž budeme přihlížet k tomu, zda jej přednesla ta či ona strana. Osobní antipatie nám nesmí bránit spolupracovat na řešení problémů. Zájmy občanů jsou nad osobními útoky představitelů konkurenčních stran.

9 Vláda nebo opozice Prioritou pro nás bude náprava situace v ČR. Jestli bude efektivnější formou naší účasti na vládě nebo role opoziční, záleží na mnoha faktorech. Samozřejmě jsme si vědomi toho, že větší vliv na dění v zemi má strana, která je součástí vládnoucí koalice, ale v žádném případě neobětujeme důvěru, kterou v nás vložili voliči, za bezvýznamné ústupky dalších koaličních stran. Naše případná účast ve vládě musí mít hmatatelné výsledky, nechceme jen sekundovat někomu, kdo bude tuto zemi dále vyjídat. V takovém případě bychom tvrdě pracovali v opozici, abychom přesvědčili co nejvíce lidí do příštích voleb dát nám tolik hlasů, abychom měli větší vliv na věci veřejné a mohli potřebné změny prosadit třeba v příštím volebním období. V tomto směru není pro nás rozhodující, zda bude vládní koalice spíše do oranžova nebo spíše do modra, podstatný je vládní program a činy.

10 VV a podmínky pro povolební spolupráci Podmínky pro spolupráci jsou pro všechny nekomunistické strany stejné: prosazení reforem napříč politickým spektrem. 1.Účinný boj s korupcí a odchod politických dinosaurů 2.Plnění maastrichtských kritérií do roku 2012 - stop zadlužování 3.Sociální solidarita ano, příživnictví ne 4.Zdravotnická a sociální reforma 5.Více peněz do školství Přijetí těchto reforem a zákonů budeme požadovat zapracovat do případné koaliční smlouvy jako závazné.

11 Srovnání programů politických stran SOCIÁLNÍ POLITIKA VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Posílení pravomocí obcí při udílení, kontrole a odebírání dávek ANO NE, pouze obecné posílení kontroly NENÍ TÉMATEM NE, pouze obecné posílení kontroly Sociální dávky práce pro obec, forma poukazů zvýšení přídavků na děti jen pro aktivní (veřejná služba, kurzy aj.) zvýšit při rod. dovolené, přídavky vázat na příjem snížení o 10 % (krom přís. na pěst. péči a pen. pomoc v mateřství) povinných 20 hodin veřejné služby pro dávky v hmotné nouzi podmínkou ochota pracovat a přijmout nabízenou práci Podpora v nezaměstnanosti systém 4+2+3 Zvýšení pro nezam. v předdůchodovém věku jen pro aktivní (veřejná služba, kurzy aj.) Prodloužení na 1 rok Omezení (porušení prac. kázně, veřejné práce) "Právo na podporu má mít ten, kdo práci skutečně hledá" NENÍ TÉMATEM Uvolnění pracovních vztahů ANO, např. částečné úvazky, sdílení míst NE, pouze dočasné zkrácení pracovních úvazků ANO, částečné úvazky, smlouvy na dobu určitou NE ANO, např. přijímání absolventů ANO, částečné a dostatečně flexibilní úvazky ANO, částečné úvazky, práce z domova aj. Stávající průběžný systém financování z odvodů na sociální pojištění ANO, ale transformace k vícesložkovému sys. ANO, zachování a další rozvoj ANO, ale transformace k vícesložkovému sys. ANO ANO, ale transformace k vícesložkovému sys. Soukromé komerční penzijní připojištění ANO Úprava odchodu do předčasného důchodu ANO, omezení ANO, nekrácení dávek pro starší, kteří nenajdou práci NENÍ TÉMATEM, ale hlasovali proti návrhu na nekrácení dávek NENÍ TÉMATEM NENÍ TÉMATEM, ale hlasovali proti návrhu na nekrácení dávek NENÍ TÉMATEM Zaměstnávání seniorů ANO, pro zaměstnavatele snížení odvodů do důch. sys. NENÍ TÉMATEM jen obecně podpora pracovní aktivity seniorů NENÍ TÉMATEM

12 Srovnání programů politických stran PROTIKORUPČNÍ OPATŘENÍ (1) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Testování korupční odolnosti ANOANO, testy integrity NE, protikorupčního agenta odmítají NE ANO Korunní svědekANO NE ANO, rovněž finanční motivace ANO Zřízení speciálního protikorupčního soudu a státního zastupitelství ANO fin. policie a spec. státní zastupitelství ANO, soud NE ANONENÍ TÉMATEM ČÁSTEČNĚ, specializované soudní senáty NENÍ TÉMATEM fin. policie a spec. státní zastupitelství ANO, soud NE Centrální nákupy na úřadech ANO ANO, ale pouze určité smlouvy a objem ANONENÍ TÉMATEMANO NENÍ TÉMATEM Regulace a pravidla lobbingu ANO Zrušení akcie na doručitele ANO Prosazuje, ale v programu neuvádí NEANONEANO Elektronické aukceANO ANO, ale pouze určité smlouvy a objem ANONENÍ TÉMATEMANO NENÍ TÉMATEM Inventura nemravných prodejů ANO, vymáhání škody prostřednictvím EU NENÍ TÉMATEM ČÁSTEČNĚ, inentura veřejných zakázek Omezení imunity poslanců a senátorů ANO ANO, návrh v PSANO

13 Srovnání programů politických stran PROTIKORUPČNÍ OPATŘENÍ (2) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Finanční stropy na volební kampaně politických stran ANO NENÍ TÉMATEM ANONENÍ TÉMATEM Posílení a rozšíření pravomocí NKÚ na kraje a obce ANO NENÍ TÉMATEMANONENÍ TÉMATEM Povinnost jednoho účtu pro politické strany ANONENÍ TÉMATEM ČÁSTEČNĚ, transparentní účet pouze pro kampaň ČÁSTEČNĚ, zvláštní účet pro kampaň NENÍ TÉMATEM Zákaz tzv. přílepků k zákonům ANO NE, pouze zpřísnění pravidel (např. pozměňovací návrhy) ANONENÍ TÉMATEM NE, pouze zákon. iniciativa od 10 poslanců ANO, návrh v PS NE Dokončení kodifikace občanského práva ANO NENÍ TÉMATEMANO Přijetí zákona o obecném referendu ANO NE ANO NE ANO NE Přijetí zákona o státní službě ANO NENÍ TÉMATEMANO Digitalizace spisů (eJustice) ANO NENÍ TÉMATEMANO Trestní odpovědnost právnických osob ANO NENÍ TÉMATEM ANO

14 Srovnání programů politických stran EKONOMIKA (1) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Daně z příjmu FO PROGRESE, 25 % nad 6násobek prům. měs. mzdy PROGRESE, 38 % pro příjmy nad 1,2 mil. Kč ročně Současná úroveň PROGRESE, 5 pásem 9 % - 40 % (1 mil. ročně) Sjednocení základu pro odvody, daně nezvyšovat PROGRESE, 2. pásmo do částky stropů odvodů PROGRESE, 2 pásma: 15 % a 18 % (nad 600 tis. Kč ročně) Daně z příjmu PO 20%, pro následující 2 roky 21%Současná úroveň PROGRESE, 2 pásma 24 % (do 10 mil. roč. zisku) a 32 % NENÍ TÉMATEM Na stávající úrovni, tj. 19 % DPH 10% a 20%, pro následující 2 roky odmítá jednotnou sazbu a zvyšování snižené sazby Současná úroveň zrušit u potr. a léků, sníž. sazba 5% u zákl. zboží a služeb NENÍ TÉMATEM 10% a 20%, připouštějí postupné zvyšování NENÍ TÉMATEM Zrušení daně dědické a darovací ANO NE, zavedení dědické daně u dědictví nad 10 mil. NE NE, osvobození dědictví pouze do 4 mil., progrese ANO, i z převodu nemovitosti NE, vyšší váha majetkových daní NENÍ TÉMATEM Daňová amnestieANONENÍ TÉMATEM Snížení počtu státních úředníků o 10% ANO NE, pouze personální audity ANO, zrušení 3 minist. a sloučení některých institucí NE Snížení objemu mezd vyplácených z rozpočtu o 10 % (ne učitelé) NENÍ TÉMATEM Omezení podpory stavebního spoření ANO, zachovat pouze skutečně na pořízení bydlení Revize, preferování využití na bytové účely NE Zdanění hazarduANOANO, zvýšení odvodůNE NENÍ TÉMATEM, pouze omezování NE ANO, progrese a přísná regulace ANO, rovněž zásadní omezování Platba DPH po zaplacení ANONEANONENÍ TÉMATEMNENENÍ TÉMATEM

15 Srovnání programů politických stran EKONOMIKA (2) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Ochrana evropského trhu (ekologické clo) ANONENÍ TÉMATEM Zdanění prostituceANONE, pouze regulaceNENENÍ TÉMATEM NE, pouze regulace Uvolnění pracovních vztahů ANO, např. odstupné vázané na počet odprac. let NE, pouze dočasné zkrácení pracovních úvazků ANO, částečné úvazky, smlouvy na dobu určitou NE ANO, např. přijímání absolventů ANO, částečné a dostatečně flexibilní úvazky ANO, částečné úvazky, práce z domova aj. Schvalování deficitního rozpočtu ústavní většinou ANONENÍ TÉMATEMFinanční ústavaNENÍ TÉMATEM

16 Srovnání programů politických stran ZDRAVOTNICTVÍ (1) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Definování základní zdravotní péče ANO, určen v odborné diskuzi ANO, určení péče hrazené z povinného pojištění ANO NENÍ TÉMATEM, nadstandard neřeší Obecné fráze o nezbytné spoluúčasti (25 %, dnes 14 % růst max. o 3 procenta ročně), chtějí zachovat limit spoluúčasti 5000 Kč ANO Státem stanovená síť nemocnic základní péče ANO, zde není možná privatizace ANO, síť veřejných neziskových nemocnic ANO Jediná veřejná zdravotní pojišťovna ANO, řízená Ministerstvem zdravotnictví NE, pouze snížení počtu NEANONE NE, pouze snížení počtu Soukromé zdrav. pojišťovny v oblasti nadstandardu ANO NE, komerční připojištění, ale ne pojišťovny NE ANO, pluralita vlastníků zdrav. pojišťoven obecně ANO Technický a ekonomický audit fakultních a krajských nemocnic ANO NE, pouze obecně audity ve státní správě NENÍ TÉMATEM NE, pouze obecně audity ve státní správě NENÍ TÉMATEM Snížení odvodů na zdravotní pojištění ANO, o 5 % NE, naopak dočasné zvýšení max. základu ANO, zrušení min. odvodu zdravotního pojištění NE, zrušení zastropování ANO NE, pouze na sociální pojištění u vybraných skupin Zrušení poplatku za položku na receptu ANO, okamžitěANONEANONE ANO, vynětí léků na banální nem. z pojištění Zrušení poplatků za lékařský zákrok ANO, po provedení reformních opatření ANONEANO NENÍ KONKRÉTNĚ ŘEČENO NE, nicméně dále nezvyšovat Zrušení poplatku za hospitalizaci a pohotovost NEANONEANO NENÍ KONKRÉTNĚ ŘEČENO NE, nicméně dále nezvyšovat

17 Srovnání programů politických stran ZDRAVOTNICTVÍ (2) VĚCI VEŘEJNÉČSSDODSKSČMTOP 09SZKDU-ČSL Povinnost zdrav. pojišť. uzavřít smlouvu s lékařem či zdrav. zařízením ANO, pokud splní státem stanovené podmínky NENÍ TÉMATEM Obecné fráze o nezbytné spoluúčasti (cca 14 %, růst max. o 3 procenta ročně), chtějí zachovat limit spoluúčasti 5000 Kč NENÍ TÉMATEM NE, pouze transparentní sjednávání smluv Minimálně jeden plně hrazený lék na každou nemoc ANO, povinnost lékaře pacienta informovat ANONENÍ TÉMATEMANO NENÍ KONKRÉTNĚ ŘEČENO NE, vynětí léků na banální nem. z pojištění


Stáhnout ppt "Věci veřejné „Chytrá řešení pro všechny slušné a poctivé občany ČR.“ Sociální solidarita ANO,korupce a zadlužování NE."

Podobné prezentace


Reklamy Google