Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

11.11.2014 STÁT, NÁROD. Vývoj lidských společenství: ROD – společné vlastnictví, v době prvobytně pospolné společnosti KMEN – vznikl sloučením příbuzných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "11.11.2014 STÁT, NÁROD. Vývoj lidských společenství: ROD – společné vlastnictví, v době prvobytně pospolné společnosti KMEN – vznikl sloučením příbuzných."— Transkript prezentace:

1 11.11.2014 STÁT, NÁROD

2 Vývoj lidských společenství: ROD – společné vlastnictví, v době prvobytně pospolné společnosti KMEN – vznikl sloučením příbuzných rodů, které obývaly společné území, měly společný jazyk, v čele stařešinové, už se objevuje soukromé vlastnictví KMENOVÝ SVAZ – vznikl jako obrana proti nepřátelům, v čele náčelník + družina bojovníků → větší moc a majetek → vznik tříd → vznik státu STÁT

3 Stát je instituce :  která má moc vládnout  soudit a vytvářet zákony společnosti Stát je vymezen:  státní mocí  státním občanstvím (lidem )  státním územím (území vytyčené hranicemi)  na tomto území žijí národy (lidé), v jednom státě může žít i více národů Stát zahrnuje:  ozbrojené síly  státní aparát (byrokracii)  soudy  bezpečnostní sbory (policii) Svrchovaný stát není podřízen žádné jiné (státní) moci a to jak vnější, tak vnitřní. Zajímavost: Kritéria státu jsou definována v Konvenci o právech a povinnostech států, která byla podepsána roku 1933. Podle této mezinárodní konvence musí stát splnit tato kritéria:  stálé obyvatelstvo  vymezené státní území  státní moc - vláda a státní aparát  schopnost vstupovat do vztahů s jinými státy.

4 Národ  je společenství lidí, kteří se hlásí ke stejné národnosti  společnému místu či společným předkům Odlišnost národů je:  v barvě pleti  výšce postavy  jazyku  způsobu života  zvycích  kultuře  jídelníčku


Stáhnout ppt "11.11.2014 STÁT, NÁROD. Vývoj lidských společenství: ROD – společné vlastnictví, v době prvobytně pospolné společnosti KMEN – vznikl sloučením příbuzných."

Podobné prezentace


Reklamy Google