Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stát Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stát Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495."— Transkript prezentace:

1 Stát Občanská výchova

2 jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT předmětObčanská výchova pořadové číslo DUM06

3 Anotace Prezentace seznamuje žáky s definicí státu a jeho funkcemi. AutorMgr. Petr Jonáš Očekávaný výstup Žák vymezí znaky státu, zamýšlí se nad jeho funkcemi, diskutuje o společnosti bez státu. Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinovaná Cílová skupinažák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělání – druhý stupeň Typická věková skupina12 - 15 let

4 Co je stát? Stát je instituce (či organizace) disponující mocí vládnout soudit a vytvářet zákony společnosti (státu).

5 Znaky státu Stát je vymezen: – státní mocí, – státním lidem (státním občanstvím) a – státním územím. Svrchovaný stát není podřízen žádné jiné (státní) moci a to jak vnější, tak vnitřní.

6 Opory státu ozbrojené síly (armáda) státní aparát (byrokracii) soudy a bezpečnostní sbory (policii).

7 Vymezení a definice státu Max Weber definuje „stát“ jako lidské společenství, které si na určitém území nárokuje pro sebe monopol legitimního násilí. Pokud by neexistovalo násilí jako prostředek vynucování státního zájmu, tak by stát zanikl a místo něj by nastoupila anarchie. Vysvětli pojmy legitimní násilí a anarchie.

8 Kritéria státu jsou definována v Konvenci o právech a povinnostech států Montevideo, 1933 Stát je subjektem mezinárodního práva splňuje tato kritéria stálé obyvatelstvo, vymezené státní území, státní moc - vláda a státní aparát, schopnost vstupovat do vztahů s jinými státy. Praktickou podmínkou (a v minulosti hlavní) pro existenci státu je samozřejmě jeho uznání ostatními státy.

9 Zdroje DUDÁK, Vladislav, Petr HOLČÁK a Richard MAREDA. Občanská výchova pro 9. ročník základní školy. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 1999, 173 s. ISBN 80-723-5122-2 Wikipedia, Stát: /online/, dostupné na http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t Galerie softwaru

10 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Stát Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495."

Podobné prezentace


Reklamy Google