Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Demokracie Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Demokracie Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495."— Transkript prezentace:

1 Demokracie Občanská výchova

2 jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/ číslo šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT předmětObčanská výchova pořadové číslo DUM11

3 Anotace Prezentace charakterizuje demokracii jako formu vlády i životní postoj. AutorMgr. Petr Jonáš Očekávaný výstup Žák vymezí rysy demokracie, rozezná demokracii přímou i zastupitelskou. Posoudí životní situaci z pohledu uplatňování demokratických principů. Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinovaná Cílová skupinažák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělání – druhý stupeň Typická věková skupina let

4 John Kennedy Toole: Spolčení hlupců A Confederacy of Dunces, 1980 Když se na světě objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení, že se všichni hlupci proti němu spolčí. Jonathan Swift

5 Demokracie řecky δημοκρατíα, vláda lidu, původně z řeckého δημος (demos), lid a κρατειν (kratein, vládnout) forma vlády, případně státu, ve které je zdrojem moci lid. Wikipedia Solón, Athény, asi př. n. l př. n. l. slavný antický řecký básník a zákonodárceantický řecký

6 Hlavní principy Držitelem (zdrojem) politické moci je lid. Periodické volby. Povinnost odevzdat moc nejpozději po uplynutí volebního období. nezměnitelnost maximální délky období Ochrana – politických menšin i – jednotlivců. Srovnej: Učebnice, str. 82n.

7 Kritika demokracie Platón ve své Ústavě kritizoval demokracii jako vládu lůzy a jako ideální formu řízení státu navrhoval vládu filosofů, jejichž největší předností oproti nevzdělanému davu je moudrost. Moderní obdoba této kritiky mluví o hloupých voličích a populistických politicích, kteří na tuto hloupost spoléhají.

8 Podoby a formy demokracie přímá demokracie – lid vykonává státní moc přímo rozhodnutím, vyslovením své vůle (referendem, přímou iniciativou).referendem zastupitelská demokracie (reprezentativní, nepřímá) zastupitelská demokracie – lid vykonává státní moc prostřednictvím lidem volených zástupců a orgánů (parlamentu, přímo voleného prezidenta …).

9 Současná demokracie V liberální demokracii se menšina v rámci daných politických organizačních struktur podřizuje rozhodnutí většiny a tato většina je zároveň zavázána k respektování nezadatelných práv menšin a jednotlivců. V dnešní době je demokracie obecně považována za „nejméně špatný“ (W. Churchil) model vlády.

10 Demokracie a právní stát Vypiš z učebnice, co si lze představit pod pojmem právní stát Co by se podle tebe v právním státě dít nemělo? Učebnice, str. 88

11 KONEC Zdroje: DUDÁK, Vladislav, Petr HOLČÁK a Richard MAREDA. Občanská výchova pro 9. ročník základní školy. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 1999, 173 s. ISBN Wikipedia, Demokracie, online, dostupné na Galerie Softwaru Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Demokracie Občanská výchova. jméno autoraMgr. Petr Jonáš název projektu Modernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495."

Podobné prezentace


Reklamy Google