Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VODA A ENERGIE František Čermák 13 let Zdeněk Hrubý 13 let 8

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VODA A ENERGIE František Čermák 13 let Zdeněk Hrubý 13 let 8"— Transkript prezentace:

1 VODA A ENERGIE František Čermák 13 let Zdeněk Hrubý 13 let 8
VODA A ENERGIE František Čermák 13 let Zdeněk Hrubý 13 let 8. A vyučující : Bc. Pavel Novák ZŠ nám. Svobody 3, Šternberk Olomoucký kraj

2 Co je to Voda ? Voda je nejdůležitější tekutina na celém světě
Dá se využívat mnoha způsoby například : pití, koupání, zalévání a na vodní elektrárny

3 Vodní mlýn a jeho historie
Vodní mlýn je starověký vynález známý už od 2. století před naším letopočtem. Do Evropy se Dostal z Orientu a přinesli ho mniši. Vodní mlýn je poháněn proudem vody. Energie proudící vody je přenášena na hřídel pomocí vodního kola. Jsou 3 zákl. druhy mlýnů, které mají buď za prvé – horní náhon, za druhé – dolní náhon, nebo za třetí – střední náhon.

4 Vodní elektrárna Ve vodní elektrárně se proměňuje energie vody na elektrickou energii.

5 Jak fungují vodní elektrárny ?
Voda přitékající přívodním kanálem roztáčí turbínu, která je na společné hřídeli s generátorem elektrické energie. Dohromady tvoří tzv. turbogenerátor. Mechanická energie proudící vody se tak mění na energii elektrickou. Ta se transformuje a odvádí do míst spotřeby. (Turbína – točivý mechanický stroj, který přeměňuje energii vody na mechanickou energii)

6 Výhody vodních elektráren
energie vodních toků se počítá k obnovitelným zdrojům - nelze ji vyčerpat. Zároveň její provoz minimálně znečišťuje okolí. Vodní elektrárny vyžadují minimální obsluhu i údržbu a lze je ovládat na dálku. Malé vodní elektrárny nevytvářejí zaplavenou plochu a jsou velice levné na provoz. Přehradní hráz dokáže zabránit menším povodním, velké katastrofální povodně však ovlivňuje velmi málo.

7 Nevýhody vodních elektráren
Závislost na stabilním průtoku vody přehradní hráze a vyšší jezy brání tahu ryb, je nutno vybudovat systém cest pro ryby riziko havárie

8 Déšť Déšť je hydrometeor, který řadíme mezi kapalné vertikální srážky, tedy srážky vypadávající z oblaků. Déšť je tvořen kapkami vody o průměru větším než 0,5 mm, popřípadě i menšími. Pokud jsou vypadávající srážky menší než 0,5 mm, mluvíme o mrholení. Takže se zem trochu zalije a nebude sucho.

9 Voda jako nepřítel Voda je sice užitečná, ale dokáže i velmi škodit.Může třeba vzniknout záplava! Záplavy vznikají tak, že hodně a dlouho prší nebo sněží. Například v roce 1997 zasáhla povodeň i moravskou metropoli Olomouc.

10 Lov ryb Možná si říkáte, jak lov ryb souvisí s energií. Tím, že ulovíme rybu a sníme ji, získáme svoji vlastní energii k vykonávání určité činnosti.

11 Voda Voda je důležitá jako taková pro všechen život na zemi.

12 Lidé by měli šetřit vodou, vážit si jí, zbytečně neplýtvat a uvědomit si, co by bylo, kdyby nebyla.


Stáhnout ppt "VODA A ENERGIE František Čermák 13 let Zdeněk Hrubý 13 let 8"

Podobné prezentace


Reklamy Google