Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

-V České republice se nacházejí v povodí Labe,Vltavy,Odry,Ohře a Moravy. -Jednu z prvních vodních elektráren postavil T.A.Edison roku 1882. -Podíl výroby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "-V České republice se nacházejí v povodí Labe,Vltavy,Odry,Ohře a Moravy. -Jednu z prvních vodních elektráren postavil T.A.Edison roku 1882. -Podíl výroby."— Transkript prezentace:

1 -V České republice se nacházejí v povodí Labe,Vltavy,Odry,Ohře a Moravy. -Jednu z prvních vodních elektráren postavil T.A.Edison roku 1882. -Podíl výroby ve vodních elektrárnách ČR je poměrně nízký. -Vodní elektrárny jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

2 Voda roztáčí turbínu,ta je na společné hřídeli s elektrickým generátorem.Mechanická energie proudící vody se tak mění na energii elektrickou,která se transformuje a odvádí do míst spotřeby.

3 Mají vodohospodářský význam. - rekreace,rybolov,zásobárna vody,ochrana před povodněmi Dokáží rychle reagovat na potřebu elektrické energie. Nezatěžují prostředí vyhořelým odpadem,palivem. Význam přečerpávacích elektráren spočívá ve specifických vlastnostech provozu výroby. Přečerpávací elektrárny umožňují účelné využití elektřiny produkované v období nízké spotřeby.

4 Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně -Je to princip dvou nádrží.Voda vypouštěná spádem z horní nádrže vyrábí elektřinu v době její největší spotřeby,mimo špičku se při využití tzv. levné elektřiny voda přečerpává z dolní nádrže zpět do horní.

5 Lipno,Orlík,Kamýk,Slapy,Štěchovice,Vrané a Střekov…

6 Legenda: -Jaderné elektrárny -Tepelné elektrárny -Vodní elektrárny

7 Vyžadují minimální obsluhu a údržbu. Jsou šetrné k životnímu prostředí. Dokáží zabránit povodním. Jsou nevyčerpatelným zdrojem energie.

8 Náročné na čas a cenu výstavby. Je nutné zatopit velké území,aby elektrárna mohla fungovat. Závislost na stabilním průtoku vody.

9 1. ITAPU (Brazílie) 2.RAÚL LEONI,GURI (Venezuela) 3.GRAND COULEE (U.S.A.) 4.SAJANO-SUŠENSKÁ HYDROELEKTRÁRNA (Rusko) 5.KRASNOJARSK (Rusko) 6.CHURCHILL FALLS (Kanada) 7.LA GRANDE 2 (Kanada) 8.BRATSK (Rusko) 9.MOXOTO (Brazílie) 10.UŠŤ-ILIMSKÁ (Rusko)

10 Kateřina Fišerová Anežka Dobešová Iva Kubíčková Martina Žišková Dominika Kolaříková


Stáhnout ppt "-V České republice se nacházejí v povodí Labe,Vltavy,Odry,Ohře a Moravy. -Jednu z prvních vodních elektráren postavil T.A.Edison roku 1882. -Podíl výroby."

Podobné prezentace


Reklamy Google