Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Shrnutí učiva zájmena, poznávání, druhy, přiřazování, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Shrnutí učiva zájmena, poznávání, druhy, přiřazování, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk."— Transkript prezentace:

1 Anotace: Shrnutí učiva zájmena, poznávání, druhy, přiřazování, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, český jazyk Očekávaný výstup: Žák určuje slovní druhy, žák rozlišuje druhy zájmen, žák skloňuje zájmena Klíčová slova: cvičení, zájmena, druhy zájmen, zájmena v různých pádech Druh učebního materiálu: prezentace se shrnutím učiva a cvičeními Cílová skupina: žák Základní škola a Mateřská škola Slapy, okres Praha-západ Projekt EU – OPVK, projekt číslo:CZ.1.07/1.4.00/21.3732 Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, druhé období Typická věková skupina: 10 až 12 let Metodické doporučení: Lze využít pro výklad i pro shrnutí učiva na konci školního roku, snímky se cvičeními a tabulky se mohou žákům vytisknout Ověření v praxi ověřeno dne: 12.6.2013 Ve třídě: 5.

2 Zájmena (třídění, skloňování já, ty) Procvičování učiva 5. ročníku Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Vanda Šimonová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.www.rvp.cz Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

3 Zájmena osobní přivlastňovací ukazovací tázací vztažná neurčitá záporná

4 Zájmena osobní já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona, zvratné se

5 Zájmena přivlastňovací můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, zvratné svůj

6 Zájmena ukazovací ten, ta, to, tento, ti, ty, tito, tyto, tenhle, tahle, tyhle, onen, takový

7 Zájmena tázací kdo? co? jaký? který? čí? (ptáme se jimi v otázkách)

8 Zájmena vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž (spojují souvětí)

9 Zájmena neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, leckdo, lecco, cokoli, kdokoli, kdosi, cosi

10 Zájmena záporná nikdo, nic, žádný, nijaký

11 Procvič si Vyhledej a přiřaď zájmeno ke skupině Nebyl tam nikdo. Čí jsou ty bačkory? Když to neudělal on, tak kdo? Tyto knihy jsou určeny dětem. Andreo, kde máš svou žákovskou knížku? Proč se tolik hádáte? Ty ubrusy patří na tyhle stoly. Někteří lidé si neváží svého zdraví a kouří. Když spatřil dceru, kterou neviděl několik let, plakal radostí. Včera jsi měl takové pěkné pastelky.

12 Správné řešení Nebyl tam nikdo. Čí jsou ty bačkory? Když to neudělal on, tak kdo? Tyto knihy jsou určeny dětem. Andreo, kde máš svou žákovskou knížku? Proč se tolik hádáte? Ty ubrusy patří na tyhle stoly. Někteří lidé si neváží svého zdraví a kouří. Když spatřil dceru, kterou neviděl několik let, plakal radostí. Včera jsi měl takové pěkné pastelky.

13 Tabulka pro tisk druhy zájmenzájmena z textu

14 Správné řešení druhy zájmenzájmena osobníon, se, si přivlastňovacísvou, svého ukazovacíty, to, tyto, ty, tyhle, takové tázacíčí, kdo vztažnákterou neurčitáněkteří zápornánikdo

15 Urči u zájmen jejich 1. pád zájmeno - 1. pád mimnou jinás námněho hotobě vámisebe

16 Správné řešení zájmeno - 1. pád mi jámnou já ji onanás my nám myněho on ho ontobě ty vámi vysebe se

17 KONEC PREZENTACE


Stáhnout ppt "Anotace: Shrnutí učiva zájmena, poznávání, druhy, přiřazování, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk."

Podobné prezentace


Reklamy Google