Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL1 Informatika I, II Kancelářské softwarové balíky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL1 Informatika I, II Kancelářské softwarové balíky."— Transkript prezentace:

1 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL1 Informatika I, II Kancelářské softwarové balíky

2 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL2 Osnova Co je kancelářský software Textový procesor Tabulkový procesor Vlastní styly v textovém procesoru Problémy s velkými dokumenty Jak psát velký dokument Jakou výhodu pojmenované styly přinesou Makra a makroviry

3 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL3 Co je kancelářský software Je určen pro lidi, kteří pracují s informacemi. Obsahuje především textový a tabulkový procesor. Dále může obsahovat –program pro tvorbu prezentací, –program pro správu databází, –program pro kreslení a –komunikační nástroje. Nejrozšířenější je Microsoft Office, který se stal de-facto standardem. Alternativou je OpenOffice.org, který je zadarmo. http://en.wikipedia.org/wiki/Office_suite

4 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL4 Textový procesor Produkuje texty určené ke čtení lidmi. Typické funkce –Formátování a vlastní styly –Hromadná korespondence –Rejstřík, Obsah –Křížové odkazy (hypertextové odkazy na jinou část dokumentu) –Číslování stránek –Správa revizí –Kontrola pravopisu a gramatiky a thesaurus –Možnost tvorby obrázků a tabulek –Klávesové zkratky a makroprogramování (též tabulkový procesor) Text se tvoří způsobem WYSIWYG. –http://en.wikipedia.org/wiki/WYSIWYGhttp://en.wikipedia.org/wiki/WYSIWYG Je nutné jej odlišovat od textového editoru. –Edituje prostý (neformátovaný) text. –Poznámkový blok (Notepad)

5 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL5 Tabulkový procesor Umožňuje tabulkové výpočty. Hlavní vlastnosti a možnosti –Buňky (cells) mohou obsahovat hodnoty, –Mohou se formátovat podle typu dat (např. číslo, datum) a podle vzhledu (např. tučně, kurzívou, barevně). vzorce. –Přepočítávají se automaticky. –Nutno rozumět relativnímu a absolutnímu adresování. –Možnost pojmenování buněk a oblastí. –Píší se vlastní vzorce nebo se vybírá z nabídky standardních funkcí. komentáře hypertextové odkazy –Uzamykatelnost částí (Snadno obejitelné.) –Listy (sheets) –Práce s tabulkami Třídění, filtrování, automatické součty Grafy –Zpětné šíření hodnot (Hledání řešení a Řešitel v MS Office Excel)

6 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL6 Vlastní styly v textovém procesoru Formátují text –znaky, slova, –odstavce, tabulky a seznamy. Umožňují jednou vytvořený formát, což může být kombinace více vlastností, opakovaně použít. Užitečné pro velké dokumenty: –Mají-li všechny části textu svůj pojmenovaný styl, nemusí se při změně formátování procházet celý dokument. Stačí jen předefinovat styly.

7 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL7 Problémy s velkými dokumenty Odstavce máte napsány určitým způsobem. A potom Vám někdo řekne, že je máte napsat například s větší mezerou mezi odstavci. Nemáte-li je psány v pojmenovaném stylu, musíte v dokumentu najít všechny odstavce a naformátovat je jinak. To by se nemuselo stát, kdybyste měli odstavce psané v pojmenovaném stylu.

8 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL8 Jak psát velký dokument Než začneme psát vlastní text, určíme, jaké druhy textu tam budou: odstavce textu, nadpisy, seznamy, popisy obrázků a tabulek, obrázky zarovnané jako text, a všechny další části textu. –Pro každý druh textu nadefinujeme jeho styl. –Při psaní textu styly důsledně aplikujeme okamžitě. (Ne až když je všechno napsané.) http://office.microsoft.com/training/training. aspx?AssetID=RC011039261029http://office.microsoft.com/training/training. aspx?AssetID=RC011039261029

9 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL9 Jakou výhodu pojmenované styly přinesou Když změníme formátování stylu, změna se okamžitě projeví v celém dokumentu. Součástí definice stylu může být i styl následujícího odstavce, takže se nám usnadní psaní. Na základě pojmenovaného stylu je možno vytvořit automatický obsah dokumentu. Styly je možné tvořit na základě existujících stylů. –Převezmou se jejich vlastnosti a upraví se.

10 Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL10 Makra a makroviry Staré textové editory umožňovaly nadefinovat akce (napsání fráze, zformátování odstavce…) spuštěné automaticky po zmáčknutí klávesové zkratky. –To jsou klasická makra. V současné době kancelářský SW obsahuje programovací jazyk (zvaný makrojazyk) pro definování složitějších akcí než byla klasická makra, ale programy v něm psané se stále nazývají makra. –například jazyk Visual Basic for Applications v MS Office Makroviry –programy psané v makrojazce –Využívají schopnosti maker psaných v moderních makrojazycích: spouštět se při otevření nebo zavření dokumentu provádět akce postihující celý operační systém –mazání souborů, rozesílání sama sebe poštovním programem instalovat se do globálních šablon v počítači, odkud se šíří dál –Prevence Nastavit úroveň zabezpečení v kancelářském SW tak, aby hlásila přítomnost maker v dokumentech. Neotevírat dokumenty z neznámých zdrojů s makry. –Mohou být v příloze e-mailů. Dokumenty ze známých zdrojů s makry kontrolovat antivirovým programem s aktuálními definicemi makrovirů. –Makroviry mohou nahradit užitečná makra sebou.Makroviry mohou nahradit užitečná makra sebou.


Stáhnout ppt "Dana Nejedlová, Katedra informatiky EF TUL1 Informatika I, II Kancelářské softwarové balíky."

Podobné prezentace


Reklamy Google