Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozpadový zákon Radioaktivní látka se se rozpadá tak, že po uplynutí času 3 dny zbyde 87% radioaktivního materiálu. Jaký je poločas rozpadu této látky?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozpadový zákon Radioaktivní látka se se rozpadá tak, že po uplynutí času 3 dny zbyde 87% radioaktivního materiálu. Jaký je poločas rozpadu této látky?"— Transkript prezentace:

1 Rozpadový zákon Radioaktivní látka se se rozpadá tak, že po uplynutí času 3 dny zbyde 87% radioaktivního materiálu. Jaký je poločas rozpadu této látky? Jaká část radioaktivní látky zůstane po uplynutí času 9 dní?

2 Rozpadový zákon Radioaktivní látka se se rozpadá tak, že po uplynutí času 3 dny zbyde 87% radioaktivního materiálu. Jaká část radioaktivní látky zůstane po uplynutí času 9 dní? Přímý výpočet: 3 dny ... zeslabení faktorem 0,87 6 dní ... zeslabení faktorem 0,87. 0,87= 0,872 9 dní ... zeslabení faktorem 0,87. 0,87 . 0,87 = 0,873 =0,658

3 Aktivita látky Aktivita vzorku radioaktivního rubidia Rb-76 o hmotnosti 3,4 g poklesla během 15 hodin od přinesení do laboratoře o 10%. Jaký je poločas rozpadu vzorku? Jaká byla aktivita vzorku v okamžiku přinesení do laboratoře? Předpokládejte, že v okamžiku přinesení vzorku do laboratoře byly všechny atomy radioaktivní.

4 Aktivita látky Aktivita vzorku radioaktivního rubidia 76Rb o hmotnosti 3,4 g poklesla během 15 hodin od přinesení do laboratoře o 10%. Jaký je poločas rozpadu vzorku? zbylo 90% radioaktivního materiálu !

5 Aktivita látky Aktivita vzorku radioaktivního rubidia 76Rb o hmotnosti 3,4 g poklesla během 15 hodin od přinesení do laboratoře o 10%. Jaká byla aktivita vzorku v okamžiku přinesení do laboratoře? Předpokládejte, že v okamžiku přinesení vzorku do laboratoře byly všechny atomy radioaktivní.

6 Aktivita látky Aktivita vzorku radioaktivního rubidia 76Rb o hmotnosti 3,4 g poklesla během 15 hodin od přinesení do laboratoře o 10%. Jaká byla aktivita vzorku v okamžiku přinesení do laboratoře?

7 Absorpční zákon Jaký je lineární absorpční koeficient olova pro fotony o energii 0,15 MeV, jestliže třímilimetrová vrstva olova zeslabí záření 1500-krát?

8 Absorpční zákon Jak silná musí být vrstva materiálu o lineárním koeficientu zeslabení = 529,83 m-1, aby zeslabil dopadající záření na 1/200? Přímo ze vzorce získáme logaritmováním (hledáme x) .

9 Absorpce záření  Lineární součinitel zeslabení 

10 Absorpce záření  Jaká část záření g o energii 0,2 MeV projde 2 mm olověného plechu? Jaká část záření g o energii 0,2 MeV projde 2 mm železného plechu? Jak silný musí být železný plech, aby zeslabil fotony stejně, jako 2 mm olova?

11 Absorpce záření  Jaká část záření g o energii 0,2 MeV projde 2 mm železného plechu?

12 Absorpce záření  Jak silný musí být železný plech, aby zeslabil fotony stejně, jako 2 mm olova? Tloušťka materiálu potřebného k dosažení požadovaného zeslabení je nepřímo úměrná absorpčnímu koeficientu m (přímo úměrná polotloušťce materiálu)

13 Vysoká hodnota zeslabení v cm2/g  silné pohlcování
Absorpce RTG záření Vysoká hodnota zeslabení v cm2/g  silné pohlcování m/r E E l l

14 Absorpce záření  Jaká část RTG záření o energii 17,4 keV projde 1 mm titanového plechu? Ze znalosti poměru m/r a hustoty titanu spočteme lineární absorpční koeficient

15 Absorpce záření  Jak silný musí být olověný plech, aby zeslabil elektromagnetické záření o vlnové délce 1,54 Å na milióntinu? Ze znalosti poměru m/r a hustoty olova spočteme lineární absorpční koeficient


Stáhnout ppt "Rozpadový zákon Radioaktivní látka se se rozpadá tak, že po uplynutí času 3 dny zbyde 87% radioaktivního materiálu. Jaký je poločas rozpadu této látky?"

Podobné prezentace


Reklamy Google