Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poradenství pro environmentální část cross-compliance (studie CIFAS) Úvod Jaroslav Pražan European Environment Agency.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poradenství pro environmentální část cross-compliance (studie CIFAS) Úvod Jaroslav Pražan European Environment Agency."— Transkript prezentace:

1 Poradenství pro environmentální část cross-compliance (studie CIFAS) Úvod Jaroslav Pražan jaroslav.prazan@eea.europa.eu European Environment Agency

2 2 Struktura workshopu Úvod do CIFAS projektu. Systémy poradenství ve vybraných členských zemích (Member states = MSs). Nástroje v poradenství – posouzení, příklady. Tipy…

3 3 Struktura prezentace Představení Agentury pro životní prostředí. Představení CIFAS projektu. Výstupy CIFAS projektu. Závěry a doporučení.

4 4 Představení Evropské Agentury pro životní prostředí EEA je EU agentura založená v 1994 aby: Shromažďovala data a informace o životním prostředí v Evropě Zveřejňovala hlavní trendy v životním prostředí a jejich (ekonomické) příčiny Takto klade základy pro rozhodování tvůrců environmentální politiky http://www.eea.europa.eu/

5 5 Úvod do projektu CIFAS Dvouletý projekt financovaný Evropskou komisí (ukončen v 2006). Nositelem projektu byla EEA, pod vedením řídící skupiny zahrnující zástupce z DG AGRI, DG ENV and DG JRC.

6 6 Hlavní cíle CIFAS Pomáhat budovat systémy zemědělského poradenství, které musí členské země EU zavést od 1. ledna 2007. Podpora přípravy vhodných poradenských nástrojů a indikátorů cílených na požadavky v rámci cross-compliance (C-C) v oblasti ochrany životního prostředí.

7 7 Funkce projektu CIFAS Technická funkce. Facilitační funkce.

8 8 Pojmy: přístup a nástroje v poskytování poradenství Přístup – šíření tiskovin, individuální, semináře, internet, služba na telefonní lince, demonstrační farmy etc. Nástroje – podporují poskytování rad, připravené v předstihu (brožury, software, checklists, osnovy, mapy, etc.).

9 9 Stadia poskytování poradenství Poskytování informací. Diagnóza (zda farma vyhovuje C-C). Tvorba doporučení. Následná návštěva…

10 10 Typy standardů – rozhodování zemědělců Lehce pochopitelné (nepálit slámu/strniště). Další informace jsou potřeba (sklon, obrázky chráněných druhů/stanovišť). Složité rozhodování je nezbytné (neaplikovat více dusíku, než spotřebuje plodina).

11 11 Postup Přehled C-C (GAECs/SMRs) v 19 členských zemích, z toho 14 na (http://www.ewindows.eu.org/cifas). Analýza poradenských systémů a nástrojů ve vybraných 14 členských zemích (MSs). Případové studie v 6 MSs, posouzení nástrojů v poradenství a návrhů nových nástrojů. Přístupy, zkušenosti v MSs a předběžné výsledky diskutovány a zveřejňovány na setkáních, ve zprávách a na web stránkách.

12 12 Struktura projektu Širší studie ATSIUK DEELFRHUITPLSEDKESEE  Přehled SMR a GAEC  Přehled systémů a nástrojů CZ Případo vé Studie  Detailní posuzování nástrojů CZDE1DE2DE3DKEEES1ES2ES3UK1UK2 Doporučení nástrojů 14 MSs 11 studií v 6 MSs

13 13 Analýza poradenství ve vybraných MSs (14) Přístupy. Struktura (počty poradců etc.). Nedostatky v poradenství o životním prostředí.

14 14 Analýza nástrojů v poradenství ve 14 MSs Popis nástroje/indikátoru. Který standard je pokryt. První odhady, zda nástroje pokrývají všechny standardy v C-C.

15 15 Případové studie a posouzení nástrojů v poradenství Vybraní poradci byly dotazování na zkušenosti s používáním nástrojů v jejich zemí. Sběr nezbytných podkladů (včetně popisu systému poradenství). Nástroje posouzeny, zda jsou vhodné pro C-C (kriteria např.: účinnost, nutné zdroje, školení a potřeba dat, přenositelnost, etc.). Příklady. Některé standardy nebyly pokryty nástrojem, nové nástroje byly navrženy (koncept).

16 16 Výstupy projektu Databáze se standardy C-C oblasti životního prostředí v EU-19. Přehled nástrojů v poradenství a poradenských systémů pro C-C (EU-14). Základna pro neformální výměnu informací a zkušeností mezi MS a šíření informací do MS a zájmovým skupinám (interaktivní webové stránky, 5 seminářů, přednášky v MS, doporučení v závěrečné zprávě).

17 17 Šíření výsledků v roce 2007 Evropský Parlament – seminář (8.3.). Workshopy v různých MS. Závěrečná zpráva na webové stránce (včetně příkladů a odkazů na zdroje ohledně nástrojů v poradenství).


Stáhnout ppt "Poradenství pro environmentální část cross-compliance (studie CIFAS) Úvod Jaroslav Pražan European Environment Agency."

Podobné prezentace


Reklamy Google