Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Radhošť a pustevny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Radhošť a pustevny."— Transkript prezentace:

1 Radhošť a pustevny

2 Pěkná cesta, ale ta dálka a proto zvítězí…
Lanovkou až na Pustevny nebo …

3 Pustevny Pustevny byly pojmenovány po poustevnicích, kteří zde žili. Poslední poustevník zemřel v roce 1874. V roce 1891 Pohorská jednota Radhošť (PJR) zřídila noclehárnu zvanou Poustevně s 16ti lůžky, za 3 roky kamennou noclehárnu Šumná . V r započali se stavbou třetí nocležny „Maměnky“ a jídelny „Libušín“. Stavby navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, ovlivněný lidovou architekturou. Stavby se vyznačují bohatou dřevořezbou a ornamentikou, dokonce i okraje šindelové střešní krytiny vypadají jako krajka, Jurkovič použil prvky z lidových staveb valašských a kysuckých vesnic. V interiéru jídelny jsou některé malby podle studií Mikoláše Alše (obrazy boha Radhoště a sv. Václava, Jánošíka, Ondráše, Juráše a portáše Stavinohy. Jídelna Libušin postavená v roce 1899, byla pojmenovaná k poctě české kněžny Libuše. Maměnka byla dokončena v roce Opravená Maměnka slouží od roku 2003 jako ubytovací zařízení hotelového typu. Práce byla obtížná protože zde nevedla žádná cesta a dělníci museli stavební materiál dopravovat na zádech. Kvůli omezeným pozemkovým možnostem Pohorské jednoty Radhošť musel architekt jídelnu umístit mezi Pustevňu a Maměnku.

4

5 Libušín Maměnka

6 Zvonice Roubená lidová valašská zvonice
z konce 19. století patří ke komplexu dřevěných staveb, které projektoval architekt Dušan Jurkovič. Barevná výzdoba, kterou navrhl architekt Jurkovič se nedochovala. Podle původních plánů Jurkoviče, uložených ve Slovenském státním archívu v Bratislavě zvonice byla v roce 1997 zrekonstruována a pokryta novým šindelem. Vyhlídka Cyrilka r postavena na Stupních = zajímavý přírodní útvar, příroda zde vytvořila mohutné pískovcové bloky, které připomínají schody. Z Cyrilky je výhled do Frenštátské kotliny s Trojanovicemi, na Pálkovické hůrky, Štramberskou Trúbu, na Čertův Mlýn (1207 m.n.m.), Kněhyni (1275 m.n.m.) a největší Beskydský vrchol Lysou horu (1323 m.n.m.).

7

8

9

10

11 Radegast Pohanský bůh Radegast – Bůh slunce, hojnosti a úrody měl
od pradávna sídlo na posvátné hoře Radhošť. Naši předkové zdaleka za ním přicházeli, aby mu přinesli dary – dobytek, část úrody, nebo ulovenou zvěř. Socha Radegasta nepůsobí zrovna mile, budí respekt a uznání, má mužské tělo, tvář má podobu lví, hlavu zdobí přilbice v podobě býčí hlavy s rohy, v pravé ruce drží roh hojnosti a v levé sekeru. Socha je vysoká 3,20 m, váží 1,4 t. Původní socha byla odhalena Za dlouhá desetiletí však přestal umělý kámen odolávat drsným povětrnostním vlivům, bylo nutno sochu demontovat a restaurovat. V roce 1980 trhliny vyspravili a vnitřek vylili betonem a vyztužili. Vlivem povětrnostních podmínek však provedená oprava nemohla sochu zachránit natrvalo. Proto bylo rozhodnuto vytvořit repliku sochy z přírodního materiálu – žuly. Originál sochy byl z Radhoště odvezen v květnu Nošovický pivovar, který má Radegasta v logu, se zavázal uhradit finanční náklady spojené s vytvořením kopie. Během několika měsíců vytesali kameníci ze 16,5 t. vážícího žulového kvádru kopii sochy, která od opět kraluje na původním místě, na hřebeni Radhoště. Zrestaurovaný originál sochy je umístěn na frenštátské radnici a slavnostně odhalen.

12

13 Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Na stavbu kaple byla pořádána sbírka, do r. 1895 se shromáždilo přes 8000 zlatých. Slavnostní posvěcení základního kamene bylo Kaple byla postavena a vysvěcena Původně měla podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu, aby symbolizovala byzantský původ obou světců. Nebyly brány v úvahu náročné klimatické podmínky a proto v r musela být provedena rozsáhlá rekonstrukce – odstranění starých a nanesení nových omítek, opláštění vnějších stěn šindelem. Nad vstupem byla vybudována zvonice sloužící jako rozhledna (51 schodů) . Těmito úpravami získala dnešní podobu. Větší část kaple je na katastru Trojanovic (moravskoslezský kraj) a menší část na území Dolní Bečvy (Zlínský kraj). Sousoší Cyrila a Metoděje r před radhošťskou kaplí - rozevřená kniha nese úvodní slova Evangelia sv. Jana psaná cyrilicí. Pohanský bůžek leží u jejich nohou jako symbol poraženého pohanství. Sousoší je vysoké 2,6m s podstavcem 4,2 m – bronzový odlitek váží 800 kg, je na místě původního kamenného kříže, který byl přesunut před kapli.

14 První kříž na Radhošti vztyčili misionáři (chtěli vymýtil pozůstatky pohanství) r V r udělila císařovna Marie Terezie Rožnovu novou pečeť, s podobou městečka ležícího mezi dvěma kopci Hradiskem a Radhoštěm s křížem. V r postavili zde kamenný kříž, který byl po třech letech povalen silnými větry a rozlomen .Kříž opět nechal vztyčit majitel rožnovského panství, k další úhoně přišel r za velké bouře. Původně byl ohrazen plůtkem, aby se zamezilo poškození kříže uvažovali o stavbě kaple. Ve 30 letech 20 stol. přemístili kříž před vstup do kaple.

15

16

17

18 První anténa byla na Radhošti r
První anténa byla na Radhošti r. 1966, dnes je tam blok betonu s vyrytým letopočtem.Nynejší podobu získal v r. 1985 Během zimy klesá teplota i pod -20 stupňů, nárazový vítr až 120 km v hodině.

19


Stáhnout ppt "Radhošť a pustevny."

Podobné prezentace


Reklamy Google