Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poloha a rozloha -leží ve východní části ČR a hraničí se Slovenskem -Vznikl sloučením okresů Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště, které patřily k Jihomoravskému.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poloha a rozloha -leží ve východní části ČR a hraničí se Slovenskem -Vznikl sloučením okresů Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště, které patřily k Jihomoravskému."— Transkript prezentace:

1

2 Poloha a rozloha -leží ve východní části ČR a hraničí se Slovenskem -Vznikl sloučením okresů Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště, které patřily k Jihomoravskému kraji, a okresu Vsetín, který spadal do Severomoravského kraje. -Spolu s Olomouckým krajem tvoří region soudržnosti Střední Morava. -13 obcí s rozšířenou působností -25 pověřených obcí -305 obcí (30 měst) -Rozloha 3 964 km 2 (4. nejmenší kraj v ČR)

3 Obyvatelstvo -cca 591 042 obyvatel -hustota zalidnění: 149 obyvatel/km 2 -Nejvyšší zalidněnost je v okrese Zlín:187 obyvatel/km 2 -nejnižší okres Vsetín:128 obyvatel/km 2 -průměrný věk 40,9 let

4 Sídla Zámek Buchlovice

5 Hospodářství -průmysl zpracovatelský a gumárenský, kovodělný a elektrotechnický -ekonomicky patří kraj k těm zaostalejším -v roce 2009 byla nezaměstnanost 10,8% -úrodné nížiny v moravských úvalech, jinak nekvalitní půda -pěstování náročných zemědělských plodin, ovoce a zeleniny -v hornatých částech kraje je rozšířeno pastevectví

6 Přírodní podmínky - podstatná část území je kopcovitá či hornatá - jih-Bílé Karpaty - nejvyšší vrchol Čertův Mlýn (1205 m. n. m.) - dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty - CHKO Bílé Karpaty patří mezi šest biosférických rezervací UNESCO v republice CHKO Bílé Karpaty Kněhyně a Čertův mlýn

7 Památky Hrad Buchlov - Trojvrší Buchlova, Modly s kaplí sv. Barbory a Holého kopce patří k výrazným dominantám Slovácka - od první poloviny 19. století z hradu zřídili veřejně přístupné muzeum Zámek Kroměříž -Arcibiskupský zámek je dominantou jednoho z nejatraktivnějších měst na Moravě - 1998 světové dědictví UNESCO - je spjat s historii olomouckého biskupství a arcibiskupství - ukrývá bohaté sbírky obrazů, knih a hudby Zámek Vizovice -zámek ve Vizovicích nechal v polovině 18. století vystavět na místě bývalého cisterciáckého kláštera olomoucký kanovník a pozdější biskup královéhradecký Heřman Hannibal z Blümengenu.

8 Kroměříž Buchlov Vizovice

9 Děkujeme za pozornost David Indruch a Jan Smékal IX.


Stáhnout ppt "Poloha a rozloha -leží ve východní části ČR a hraničí se Slovenskem -Vznikl sloučením okresů Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště, které patřily k Jihomoravskému."

Podobné prezentace


Reklamy Google