Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

I II I S L A N D ostrov ledu a ohně Eyjafjallajökull (77 km 2 ) Islandské ledovce Největší ledovec na Islandu je Vatnajökull. Jeho plocha je 8160 km.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "I II I S L A N D ostrov ledu a ohně Eyjafjallajökull (77 km 2 ) Islandské ledovce Největší ledovec na Islandu je Vatnajökull. Jeho plocha je 8160 km."— Transkript prezentace:

1

2 I II I S L A N D ostrov ledu a ohně

3 Eyjafjallajökull (77 km 2 ) Islandské ledovce Největší ledovec na Islandu je Vatnajökull. Jeho plocha je 8160 km 2 a tlouštka ledu více než 1000m

4 Eyjafjallajökull Mýrdalsjökull Satelitní snímek jihu Islandu ukazuje Eyjafjallajökull a sousední ledovec – Mýrdalsjökull

5 Pod tlustou vrstvou ledu Eyjafjallajökullu je aktivní sopka, která není z normálního satelitního snímkování viditelná Islandské hory mají vždy čepice ze sněhu nebo z ledovce. Některé ledovce mají tloušťku ledu až 1 km

6 Bližší letecký pohledu na Eyjafjallajökull ukazuje ledovcový splaz s táním ledu a vytvořené jezero

7 Eyjafjallajökull, jak je vidět od hlavní pobřežní dálnice

8 Eyja-fjalla-jökull: Eyja = ostrov Fjalla = hora Jökull = ledovec

9 Tato vesnička se nazývá Skógaru. Leží jižně od Eyjafjallajökull a má celkem 25 obyvatel

10 Skógaru je známý pro svůj nádherný vodopád Skogafoss, napájený vodou z tajícího ledu z Eyjafjallajökull

11 … a v dubnu 2010 sopka Eyjafjallajökull vybuchla v tomto čase již podruhé

12 Atraktivní podívaná pro turisty

13

14 Sopka chrlila popel do atmosféry do výše několika kilometrů a způsobila v e vropském vzdušném prostoru na několik dní problémy v letecké dopravě.

15

16

17 Vodopád Skogafoss ukrytý v sopečném popelu

18 Těžký kouř a popel na nedaleké farmě

19 Satelitní snímek ukazující cestu větrem neseného sopečného popela směrem k Velké Británii.

20 Tání ledovců způsobilo masivní záplavy …

21 Voda z roztaveného ledovce smíchaná se sopečným popelem se řítí dolů údolím ledovcového splazu. (Porovnej s letícím letadlem)

22 V oda zaplavila ledovcové údolí …

23

24 Pohled na povodeň z letadla

25 Tudy vedla silnice, p ovodeň ji odplavila...

26 Erupce dala vynikající příležitosti k vytvoření velkolepých fotografií

27

28 Stejně jako tryskající gejzír magmatu doprovázený blesky

29

30

31

32

33

34 Po posledních třech erupcích Eyjafjallajökull v roce 920, 1612 a 1921 následovaly erupce jejího mnohem většího „bratra“ - sopky Katla, nacházející se v sousedním ledovci Mýrdalsjökull. Podzemní magmatická síť sopky Katla je napojena na Eyjafjallajökull.

35 Mýrdalsjökull Umístění Katla ve vztahu k Eyjafjallajökull Eyjafjallajökull Katla volcano (buried beneath glacier) Sopka Katla je mnohem více aktivní a je známá pro její velké magmatické komory a silné subglaciální výbuchy každých 40-80 roků. Katla soptila naposled v roce 1921, a poslední erupce Eyjafjallajökull 20. dubna 2010. Islandský prezident Olafur Grímsson řekl: "Čas Katla se blíží... my [ Island ] jsme připraveni... je nejvyšší čas pro evropské vlády a letecké úřady po celém světě začít plánovat opatření na případné erupce Katla.“

36 Kdy Katla nakonec vybuchne ?


Stáhnout ppt "I II I S L A N D ostrov ledu a ohně Eyjafjallajökull (77 km 2 ) Islandské ledovce Největší ledovec na Islandu je Vatnajökull. Jeho plocha je 8160 km."

Podobné prezentace


Reklamy Google