Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„ ZEMĚ OHNĚ A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„ ZEMĚ OHNĚ A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU"— Transkript prezentace:

1 „ ZEMĚ OHNĚ A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU

2 1. Hekla Stratovulkán Hekla je jeden z nejznámějších aktivních vulkánů na Islandu. Je součástí 40 kilometrů dlouhého vulkanického hřbetu, který je nejméně 6 600 let starý. Ve středověku ji Islanďané nazývali Brána do pekla. Nachází se nedaleko chráněného území Landmannalaugar. Poslední erupce se opakují téměř pravidelně v desetiletém cyklu. Hlavním produktem erupcí jsou bazaltové andezity. Časté erupce v průběhu staletí vytvořily a uložily na celém Islandu silné vrstvy tefry. Vrchol je ve výšce 1488 m n. m.

3

4 2. Elektrárna Nesjavellir
U úpatí hory Hengill se nachází obrovská geotermální oblast, která zásobuje energií elektrárnu Nesjavellir. Elektrárna začala fungovat 29. září 1990. Teplota tu v hloubce 2000 metrů dosahuje 400 °C. Tato elektrárna zásobuje velkou část Reykjavíku.

5

6 3. Jezero Pingvallavatn Původně se nazývalo Olfusvatn.
Toto jezero je největším jezerem Islandu. Má rozlohu 84 km2. Vodu z jezera vyvádí řeka Sogid. V severovýchodní části okolí jezera můžete objevit termální pramen Vellankatla. Uprostřed jezera se vytvořily dva sopečné krátery Sandey a Nesjaey.

7

8 4. Národní park Skaftafell
Velký národní park s nezaměnitelnou krajinnou scenérií plnou zeleně v nižších polohách parku, vodopádů a říček a především úchvatných výhledů na okolní krajinu, ledovce, hory i pobřeží Na jihu Islandu, kde Vysočina sahá velmi blízko k moři a oblast nížiny je poměrně malá (a navíc dost nehostinná). Park se rozkládá na svazích pod ledovcem Vatnajökull.

9

10 5. Laguna Jökursálón Je uprostřed strohé krajiny posazená modrá perla Jökursálón na řece vytékající z ledovce směrem do moře. Ledovcová laguna Jökursálón je úchvatnou modrou hladinou s ptactvem, modrými, zelenými a bílými ledovcovými krami plujícími na hladině a magicky znějící melodií tvořenou stálým odkápáváním vody z neustále tajících ledových ker.

11

12 6. Ledovec Vatnajökull Plošně největší islandský ledovec 8400 km2
Jeho tloušťka je až 1000 m Některé splazy končí jen několik set metrů od jihovýchodního pobřeží Islandu. Je na něm nejvyšší hora Islandu (Hvananadalshnůkur) , pod ním činná sopka vulkán Grimsvötn

13

14 7. Jezero Mývatn a fjord Ísafjardardjúp
Jezero Mývatn a jeho okolí je chráněným územím. Bublající bahno, zajímavé vulkanické krátery, lávová pole. Název Mývatn znamená v překladu něco jako "komáří jezero". Na jezeře je asi 50 malých ostrovů. Vegetace je tu opravdu pestrá. Mývatn je rájem pro ptáky, kterých tu hnízdí tisíce. Severně od jezera se nachází Hverfjall - vulkanický kužel starý přes 2500 let a obrovské lávové pole - Eldhraun - kde byl natočen film Apollo 11. Fjord Ísafjardardjúp je nejdelším fjordem této oblasti. Měří 75 km a rozděluje celý poloostrov na dvě části.

15 JEZERO

16 FJORD

17 8. Národní park Pingvellir
Seznam památek UNESCO, v roce 2004 Národní park Pingvellir (Thingvellir) je místo, kde se od roku 930 až do roku 1798 konal Althing - shromáždění pod širým nebem, jež zastupovalo všechny Islanďany. Každoročně po dva týdny se zde ustavovaly zákony a řešily spory. Dosud se zde nachází kolem 50 kójí z drnů a kamenů a pozůstatky po pozdějším zemědělském využívání místa, také kostel Thingvellir a přilehlá farma. Dosud skryty jsou předpokládané nálezy pod zemí.

18

19 A k vidění je zde mnoho dalšího …
Botanická zahrada Erupce Hekly v roce 1991

20 Aldeyajrdofos Blue lagoon - termální koupaliště

21 Zdroje: PAVLA SALÁŠKOVÁ cs.wikipedia.org zeme.sopka.cz
PAVLA SALÁŠKOVÁ


Stáhnout ppt "„ ZEMĚ OHNĚ A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU"

Podobné prezentace


Reklamy Google