Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ISLAND „ ZEM Ě OHN Ě A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ISLAND „ ZEM Ě OHN Ě A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU."— Transkript prezentace:

1 ISLAND „ ZEM Ě OHN Ě A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU

2 1. Hekla ► Stratovulkán Hekla je jeden z nejznámějších aktivních vulkánů na Islandu. Je součástí 40 kilometrů dlouhého vulkanického hřbetu, který je nejméně 6 600 let starý. Stratovulkán vulkánůIslandu Stratovulkán vulkánůIslandu ► Ve středověku ji Islanďané nazývali Brána do pekla. Nachází se nedaleko chráněného území Landmannalaugar. středověkuLandmannalaugarstředověkuLandmannalaugar ► Poslední erupce se opakují téměř pravidelně v desetiletém cyklu. ► Hlavním produktem erupcí jsou bazaltové andezity. erupcíandezityerupcíandezity ► Časté erupce v průběhu staletí vytvořily a uložily na celém Islandu silné vrstvy tefry. tefry ► Vrchol je ve výšce 1488 m n. m. m

3

4 2. Elektrárna Nesjavellir ► U úpatí hory Hengill se nachází obrovská geotermální oblast, která zásobuje energií elektrárnu Nesjavellir. ► Elektrárna začala fungovat 29. září 1990. ► Teplota tu v hloubce 2000 metrů dosahuje 400 °C. ► Tato elektrárna zásobuje velkou část Reykjavíku.

5

6 3. Jezero Pingvallavatn ► Původně se nazývalo Olfusvatn. ► Toto jezero je největším jezerem Islandu. ► Má rozlohu 84 km 2. ► Vodu z jezera vyvádí řeka Sogid. ► V severovýchodní části okolí jezera můžete objevit termální pramen Vellankatla. ► Uprostřed jezera se vytvořily dva sopečné krátery Sandey a Nesjaey.

7

8 4. Národní park Skaftafell ► Velký národní park s nezaměnitelnou krajinnou scenérií plnou zeleně v nižších polohách parku, vodopádů a říček a především úchvatných výhledů na okolní krajinu, ledovce, hory i pobřeží ► Na jihu Islandu, kde Vysočina sahá velmi blízko k moři a oblast nížiny je poměrně malá (a navíc dost nehostinná). ► Park se rozkládá na svazích pod ledovcem Vatnajökull.

9

10 5. Laguna Jökursálón ► Je uprostřed strohé krajiny posazená modrá perla Jökursálón na řece vytékající z ledovce směrem do moře. ► Ledovcová laguna Jökursálón je úchvatnou modrou hladinou s ptactvem, modrými, zelenými a bílými ledovcovými krami plujícími na hladině a magicky znějící melodií tvořenou stálým odkápáváním vody z neustále tajících ledových ker.

11

12 6. Ledovec Vatnajökull ► Plošně největší islandský ledovec 8400 km 2 ► Jeho tloušťka je až 1000 m ► Některé splazy končí jen několik set metrů od jihovýchodního pobřeží Islandu. ► Je na něm nejvyšší hora Islandu (Hvananadalshnůkur), pod ním činná sopka vulkán Grimsvötn Grimsvötn

13

14 7. Jezero Mývatn a fjord Ísafjardardjúp ► Jezero Mývatn a jeho okolí je chráněným územím. Bublající bahno, zajímavé vulkanické krátery, lávová pole. ► Název Mývatn znamená v překladu něco jako "komáří jezero". ► Na jezeře je asi 50 malých ostrovů. ► Vegetace je tu opravdu pestrá. ► Mývatn je rájem pro ptáky, kterých tu hnízdí tisíce. ► Severně od jezera se nachází Hverfjall - vulkanický kužel starý přes 2500 let a obrovské lávové pole - Eldhraun - kde byl natočen film Apollo 11. ► Fjord Ísafjardardjúp je nejdelším fjordem této oblasti. Měří 75 km a rozděluje celý poloostrov na dvě části.

15 JEZERO

16 FJORD

17 8. Národní park Pingvellir ► Seznam památek UNESCO, v roce 2004 ► Národní park Pingvellir (Thingvellir) je místo, kde se od roku 930 až do roku 1798 konal Althing - shromáždění pod širým nebem, jež zastupovalo všechny Islanďany. ► Každoročně po dva týdny se zde ustavovaly zákony a řešily spory. ► Dosud se zde nachází kolem 50 kójí z drnů a kamenů a pozůstatky po pozdějším zemědělském využívání místa, také kostel Thingvellir a přilehlá farma. ► Dosud skryty jsou předpokládané nálezy pod zemí.

18

19 A k vidění je zde mnoho dalšího … Botanická zahrada Erupce Hekly v roce 1991

20 … Aldeyajrdofos Blue lagoon - termální koupaliště

21 Zdroje: ► cs.wikipedia.org ► zeme.sopka.cz ► www.island-info.cz www.island-info.cz ► www.ingema.net www.ingema.net ► PAVLA SALÁŠKOVÁ


Stáhnout ppt "ISLAND „ ZEM Ě OHN Ě A LEDU“ 7 +1 ZÁZRAKŮ ISLANDU."

Podobné prezentace


Reklamy Google