Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda Dne: 1.3. 2011 I.ZŠ Zruč nad Sázavou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda Dne: 1.3. 2011 I.ZŠ Zruč nad Sázavou."— Transkript prezentace:

1 Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda Dne: 1.3. 2011 I.ZŠ Zruč nad Sázavou

2

3 Magma je převážně alumino-silikátová tavenina, která obsahuje sopečné plyny. Magma vzniká v oblastech zemského pláště a nebo tavením z hornin spodní zemské kůry.sopečné plynyzemského pláštězemské kůry

4 taveniny se pohybuje v rozmezí hodnot 590 °C až 1 400 °C a její krystalizační teplota souvisí s obsahem vodních par v tavenině. Pokud magma obsahuje vodu, jeho teplota dosahuje nižších hodnot. Bez obsahu vody se může jeho teplota pohybovat i okolo 1 500 °C (tzv. suché magma).°C

5 Hustota magmatu závisí na obsahu vody a pohybuje se řádově v rozmezí hodnot 2,2 až 2,8 g*cm -3

6 Magma je obrovským tlakem vytlačováno směrem vzhůru, až na povrch, kde tomu začínáme říkat láva.

7 Příčinou výbuchu sopek je pohyb horninových bloků zemské kůry, kterou nazýváme desky. V důsledku toho, že na sebe desky narážejí a nebo se od sebe vzdalují, jsou na místě srážky a nebo v jeho blízkosti z velké hloubky vytlačeny na povrch roztavené horniny.

8

9

10 Popocatépetl je sopka v centrální části Mexika, leží zhruba 72 km severovýchodně od Ciudad de México. Je určitě nejznámějším, a po Pico de Orizaba (5610 m) druhým nejvyšším vrcholem Mexika. V současné době je aktivní, takže na ni není možné vystoupit.

11 Etna je jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, která je v podstatě neustále aktivní a u které existuje nejdelší doložený záznam erupcí. Projevuje se celou škálou typů sopečných erupcí od strombolského po pliniovský, jedná se o stratovulkán. Úrodná sopečná půda podporuje extenzivní zemědělství na jejích svazích.

12


Stáhnout ppt "Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda Dne: 1.3. 2011 I.ZŠ Zruč nad Sázavou."

Podobné prezentace


Reklamy Google