Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda"— Transkript prezentace:

1 Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda
Sopky Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda I.ZŠ Zruč nad Sázavou Dne:

2 Magma poselství z hlubin

3 Magma Magma je převážně alumino-silikátová tavenina, která obsahuje sopečné plyny. Magma vzniká v oblastech zemského pláště a nebo tavením z hornin spodní zemské kůry.

4 Fyzikalni vlastnosti magmatu
Teplota taveniny se pohybuje v rozmezí hodnot 590 °C až 1 400 °C a její krystalizační teplota souvisí s obsahem vodních par v tavenině. Pokud magma obsahuje vodu, jeho teplota dosahuje nižších hodnot. Bez obsahu vody se může jeho teplota pohybovat i okolo 1 500 °C (tzv. suché magma).

5 rozložení sopek v minulosti
Hustota Hustota magmatu závisí na obsahu vody a pohybuje se řádově v rozmezí hodnot 2,2 až 2,8 g*cm -3 rozložení sopek v minulosti na území ČR

6 Schematický obrázek Magma je obrovským tlakem vytlačováno směrem vzhůru, až na povrch, kde tomu začínáme říkat láva.

7 Výbuch sopky Příčinou výbuchu sopek je pohyb horninových bloků zemské kůry, kterou nazýváme desky. V důsledku toho , že na sebe desky narážejí a nebo se od sebe vzdalují , jsou na místě srážky a nebo v jeho blízkosti z velké hloubky vytlačeny na povrch roztavené horniny.

8 Výskyt sopek

9 Nejznámější sopky Popocatépetl Etna Krakatoa Fudži

10 Popocatépetl Popocatépetl je sopka v centrální části Mexika, leží zhruba 72 km severovýchodně od Ciudad de México. Je určitě nejznámějším, a po Pico de Orizaba (5610 m) druhým nejvyšším vrcholem Mexika. V současné době je aktivní, takže na ni není možné vystoupit.

11 Etna Etna je jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, která je v podstatě neustále aktivní a u které existuje nejdelší doložený záznam erupcí. Projevuje se celou škálou typů sopečných erupcí od strombolského po pliniovský, jedná se o stratovulkán. Úrodná sopečná půda podporuje extenzivní zemědělství na jejích svazích.

12 Konec


Stáhnout ppt "Vypracovali: Matouš Švec Radim Švanda"

Podobné prezentace


Reklamy Google