Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počítačová prezentace Název: Jak se rodí ostrovy Předmět: Zeměpis Ročník: 6. Počet snímků: 9 Vypracovala: ing. Eva Ondrová Datum: 3. května 2010.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počítačová prezentace Název: Jak se rodí ostrovy Předmět: Zeměpis Ročník: 6. Počet snímků: 9 Vypracovala: ing. Eva Ondrová Datum: 3. května 2010."— Transkript prezentace:

1 Počítačová prezentace Název: Jak se rodí ostrovy Předmět: Zeměpis Ročník: 6. Počet snímků: 9 Vypracovala: ing. Eva Ondrová Datum: 3. května 2010

2 JAK SE RODÍ OSTROVY?

3 Podle způsobu vzniku rozlišujeme ostrovy: Pevninské Sopečné Korálové Ostrovy jsou v v oceánech a mořích rozmístěny nerovnoměrně Řecko:

4 Pevninské ostrovy vznikly oddělením části pevniny od blízkého světadílu (většina velkých ostrovů jsou tvořeny pevninskou zemskou kůrou tímto způsobem se oddělilo např.: Grónsko od Severní Ameriky Britské ostrovy od Evropy Madagaskar od Afriky Grónsko Madagaskar

5 Sopečné ostrovy sopečná činnost probíhá i na dně oceánů nejvyšší sopky vystupují až nad hladinu příklady sopečných ostrovů: Havajské ostrovy Filipíny Island na těchto ostrovech jsou stále činné sopky 1963-vznik nového ostrova u Islandu

6 Ukázky sopečné činnosti na Islandu - 2010 Sopka Eyjafjallajokull

7 Korálové ostrovy koráli žijí v teplých mořích při pobřeží ostrovů jejich vápenaté kostry vytvářejí korálový útes atol je nízký a plochý prstenec korálového útesu, uprostřed je jezero (původní ostrov postupně zanikl – eroze) Ukázka korálu z Atlantiku:

8 Ukázka korálových ostrovů Tahiti

9 Život na ostrovech rybolov obydlí musí respektovat příliv lodní doprava, letecká doprava mosty a tunely turistika (při vhodném podnebí)

10 Na některých ostrovech žijí vzácní živočichové a rostliny, nevyskytují se nikde jinde na světě ( endemité ). Např. lemuři na Madagaskaru:


Stáhnout ppt "Počítačová prezentace Název: Jak se rodí ostrovy Předmět: Zeměpis Ročník: 6. Počet snímků: 9 Vypracovala: ing. Eva Ondrová Datum: 3. května 2010."

Podobné prezentace


Reklamy Google