Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uhlovodíky VY_32_INOVACE_G2 - 12 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uhlovodíky VY_32_INOVACE_G2 - 12 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost."— Transkript prezentace:

1 Uhlovodíky VY_32_INOVACE_G2 - 12 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2 Uhlovodíky Jsou tvořeny řetězcem atomů uhlíku, na který se ještě váží atomy vodíku. Řetězce mohou být v jedné linii = lineární uhlovodíky nebo se na konci mohou spojit a cyklicky uzavřít = cyklouhlovodíky.

3 Atom uhlíku je čtyřvazný, atom vodíku je jednovazný.

4 Lineární uhlovodíky dělíme podle typu vazby na 3 skupiny: Alkany – mají pouze jednoduché vazby Alkeny – obsahují alespoň 1 dvojnou vazbu Alkyny – obsahují alespoň 1 trojnou vazbu (S uzavřeným řetězcem cykloalkany, cykloalkeny a cykloalkyny.) Čtvrtou, odlišnou skupinou jsou aromatické uhlovodíky = arény – jejich základem je benzenové jádro.

5 Názvy alkanů: Methan CH 4 Ethan C 2 H 6 PropanC 3 H 8 ButanC 4 H 10 Pentan Hexan Heptan… obecně C n H 2n+2 Oktanmolekulové (sumární) vzorce Nonan Dekan

6 Jakou mají alkany strukturu? - to vyjadřují strukturní vzorce: Methan CH 4 Ethan C 2 H 6

7 PropanC 3 H 8 Zkus vzorec butanu: ButanC 4 H 10

8 Třetím typem vzorců jsou vzorce racionální. Stojí mezi sumárními a strukturními. Vyjadřují částečně strukturu a nejsou tak složité. SumárníRacionální Methan CH 4 CH 4 Ethan C 2 H 6 CH 3 -CH 3 PropanC 3 H 8 CH 3 -CH 2 -CH 3 Zkuste vzorec butanu: ButanC 4 H 10 CH 3 -CH 2 -CH 2 -CH 3

9 Řetězce se mohou i větvit. Např. methylpropan Nebo se mohou uzavřít. Např. cyklohexan

10 methan, ethan, propan, butan bezbarvé plyny snadno zápalné, extrémně hořlavé těžší než vzduch jsou obsaženy v zemním plynu, hlavně methan ( 90%)

11 Použití: propan-butan v tlakových lahvích - jako palivo do hořáků palivo LPG – do aut ………………………………………………………………………. propan-butan (LPG) se získává ze zemního plynu a při zpracování ropy je to směs plynů, zkapalňuje se pod tlakem, plní se do tlakových lahví má velmi vysokou výhřevnost patří mezi nejekologičtější paliva

12 Pozn.: Rozšiřuje se také síť čerpacích stanic CNG na zemní plyn.


Stáhnout ppt "Uhlovodíky VY_32_INOVACE_G2 - 12 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google