Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Analýza variance (Analysis of variance) ANOVA. Slouží ke zjištění vlivu kategoriálních proměnných na kvantitativní proměnnou porovnávám mezi sebou 2 a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Analýza variance (Analysis of variance) ANOVA. Slouží ke zjištění vlivu kategoriálních proměnných na kvantitativní proměnnou porovnávám mezi sebou 2 a."— Transkript prezentace:

1 Analýza variance (Analysis of variance) ANOVA

2 Slouží ke zjištění vlivu kategoriálních proměnných na kvantitativní proměnnou porovnávám mezi sebou 2 a více skupin př: hmotnost kapra ze 3 různých rybníků – jsou všude stejně těžcí? př. počet bodů z testu 7 různých tříd – v jsou všude stejně chytří (hloupí)?

3 Základní princip z každého náhodného výběru (skupiny) získám výběrový průměr porovnám varianci výběrových průměrů (vliv sledovaného faktoru) a varianci uvnitř výběrů (residuální vlivy) pokud je variance mezi skupinami větší než variance jednotlivých pozorování, jde o skupiny s různými průměry

4 Základní princip variance porovnávám F-testem předpoklad: normalita dat a homogenita variancí! H 0 :  1 =  2 =  3 =...=  k (střední hodnota výběrů se neliší, skupiny jsou stejné) nezjistím, které skupiny se liší (k tomu slouží post-hoc mnohonásobná porovnání)

5 proč netestuji t-testem dvojice skupin? při k skupinách bych musel provést testů pro 5 skupin je to 10 testů, pro 7 skupin už 21 v každém testu mám pravděpodobnost chyby I. druhu  (větš. 0.05), celková pravděpodobnost chyby potom stoupá s počtem testů (k=3: p = 0.13; k=4: p= 0.21,…)  Statistical fishing

6 Síla testu roste s rozdílem mezi skupinami roste s počtem pozorování roste s vyvážeností skupin klesá s počtem skupin!

7 Výsledky součet čtverců odchylek mezi skupinami; součet čtverců uvnitř skupin, stupně volnosti, hodnota F; p Rozdíly jsou statisticky významné (F 2,46 = 15.237, p < 10 -5 )

8 jednofaktorová ANOVA testuji vliv jednoho faktoru (mám několik skupin rozdělených podle jednoho kritéria) –hmotnost kaprů z několika rybníků –body žáků v několika třídách –obsah škrobu v různých částech rostliny

9 příklad mám zvážené kapry ze tří rybníků (data viz http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/bi/ditrich/a nova.xls) v Excelu – Nástroje  Analýza dat  Anova: jeden faktor

10 ve Statistice na Anovu se dostanu několika způsoby např. Statistics - ANOVA – one-way ANOVA

11 V případě průkazného výsledku dám „více výsledků“

12 post-hoc: Tukey


Stáhnout ppt "Analýza variance (Analysis of variance) ANOVA. Slouží ke zjištění vlivu kategoriálních proměnných na kvantitativní proměnnou porovnávám mezi sebou 2 a."

Podobné prezentace


Reklamy Google