Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) VHB, VHC, HIV – tři vážné hrozby pro maldé lidi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) VHB, VHC, HIV – tři vážné hrozby pro maldé lidi."— Transkript prezentace:

1 The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) VHB, VHC, HIV – tři vážné hrozby pro maldé lidi v Evropě H – CUBE je mezinárodní projekt spolufinancovaný Evropskou komisí – Výkonnou agenturou pro zdraví a spotřebitele v rámci programu Veřejné zdraví 2008. Projekt je zaměřen na tři nebezpečné infekční choroby vázané na rizikové chování mladých lidí a přenášené pohlavním stykem (VHB, VHC, HIV)

2 The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) Projektu se zúčastnilo 10 členských států EU:Bulharsko, Česká republika, Řecko, Maďarsko, Litva, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Itálie. Partnerem v České republice je Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem Hlavní cíle projektu: -Uspořádání e – learningového kurzu (učitelé, zdravotnící……) -Realizace evropské informační a preventivní kampaně zaměřené na mladé lidi ve věku 15 – 24 let -Vytvoření manuálu „dobrých praxí“

3 The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) Informační a preventivní kampaň v Ústeckém kraji Uskutečnila se v průběhu června až října Byla zaměřena na mladé lidi ve věku 15 – 24 let Kampaň proběhla na 7 středních školách a odborných učilištích Ústeckého kraje a také ve sportovních zařízeních a klubech V rámci kampaně vyplňovali účastníci on-line dotazník umístěný na webových stránkách projektu

4 Výsledky on-line dotazníku projektu H-Cube pro Českou republiku Celkem 300 mladých lidí ( muži 41,5%, ženy 58,5%) vyplnilo dotazník správně, tj. dvakrát a v požadovaném časovém intervalu. Jednalo se především o středoškoláky (z 92,5%), kteří vyrůstali ve městě a také tam i žijí. Nejvíce účastníků bylo ve věkové skupině 15 – 17 let. Na základě získaných informací jsme zjistili, že studenti mají stále nejvíce informací o HIV, nejméně pak o VHC, kdy o tomto onemocnění nikdy neslyšelo 45%! mladých lidí. Nejvíce vyvážené informace poskytuje škola a internet (VHB 30%, VHC 31%, HIV 39%)

5 Test Otázky testu byly rozděleny do dvou skupin 1. znalostní 2. postojové Celkově se u znalostních otázek v postkampaňovém dotazníku snížil počet odpovědí nevím. Bohužel, toto hodnocení není vždy jednoznačné, neboť některé otázky dotazníku připuštěly diskusi.(zda se jedná o ČR, problém certifikovaných kosmetických salónů apod.)

6 Vzhledem k tomu, že převládající věková kategorie byla 15 – 17, jsou zkušenosti v sexuálních kontaktech spíše omezené – 7% dotazovaných uvedlo, že informace o sexualitě ve škole nedostalo, – více než 20% je považuje za nedostatečné, – zbývajících 70% informace o sexualitě ve škole dostalo. Sumárně je ale zajímavé, že přesto, že je více jak polovina respondentů sexuálně aktivní, proti pohlavním chorobám se nechrání asi jedna třetina dotázaných (kondom při náhodném sexu používalo před zahájením kampaně 58%, po již 68% respondentů)

7 The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers)

8 Znalostní otázky (cesty přenosu) u VHB: velké rozdíly pre a post Komáří kousnutí Sdílení zubního kartáčku

9 Veřejné toalety Bazény VHB

10 Život s nakaženou osobou VHB Sdílení hrnků, příborů

11 Znalostní otázky (cesty přenosu) u VHC: velké rozdíly pre a post Líbání Komáří kousnutí

12 Sdílení zubního kartáčku Veřejné toalety VHC

13 Bazény Sdílení hrnků, příborů VHC

14 Život s nakaženou osobou VHC Společné jídlo

15 Sociální kontakt (objetí, podání ruky...) VHC

16 Znalostní otázky (cesty přenosu) u HIV: velké rozdíly pre a post Líbání Komáří kousnutí

17 Bazény HIV Veřejné toalety

18 Život s nakaženou osobou HIV Kojení

19 Existuje očkování proti hepatitidě B? Existuje očkování proti hepatitidě C?

20 Závěr: Velmi zajímavá je inovativní forma – práce s PC přímo ve výuce a také téma hepatitid, které jak se ukázalo není mladým lidem tak známé. Jako nedostatek – chybí „individuální“ zpětná vazba o správných a špatných odpovědích při druhém vyplnění dotazníku a také nadbytečné opakované vyplňování postojových a zkušenostních otázek, které nelze jednorázovou intervencí měnit


Stáhnout ppt "The H-CUBE Project is co-funded by the European Commission (Executive Agency for Health and Consumers) VHB, VHC, HIV – tři vážné hrozby pro maldé lidi."

Podobné prezentace


Reklamy Google