Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kurzy windsurfingu KTVS PF Jihočeské univerzity v Chorvatsku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kurzy windsurfingu KTVS PF Jihočeské univerzity v Chorvatsku."— Transkript prezentace:

1 Kurzy windsurfingu KTVS PF Jihočeské univerzity v Chorvatsku

2 Katedra tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity pořádá již 14 rokem kurzy windsurfingu a dalších aktivit v mořských podmínkách. Posledních 10 let jsou pořádány v ideálním windsurfingovém spotu v kempu Perna nedaleko Orebiče na poloostrově Pelješac. Tyto kurzy jsou vypisovány i jako výběrové pro všechny studenty JU pod zkratkou KTS/VKW (jako povinné jsou vypisovány pouze! pro posluchače 2. ročníku oborového a jednooborového studia tělesné výchovy - KTS/VTWS event. dobíhající KKW a WINB). Těchto kurzů již (celkem 54) se za 13 let jejich trvání již zúčastnilo více než 2 700 posluchačů JU a dalších zájemců

3 Kemp Perna u letoviska Orebič leží severozápadní části Pelješace přímo naproti krásnému starobylému městu Korčula.Orebič je vyhlášené letovisko tzv. Orebičské riviéry, která se táhne v délce několika kilometrů od Orebiče, přes Pernu a Kučiště až po Viganj. Ta má díky své jižní orientaci a ochranné hradbě masivu Sv. Ilja (961 m) na severu jedinečné klimatické podmínky. Průměrná délka slunečního svitu je zde okolo 3000 hodin, průměrná teplota vzduchu v červenci je 26,9 o C (v denních maximech však může vystupovat až ke 40 o ) a v lednu pak 9,8 o C. Teplota vody v letních měsících se drží okolo 25 o C. Dešťové srážky jsou v této oblasti vzácné. V průměru prší jen ve 40 dnech v roce. Sněhové srážky jsou zde prakticky neznámé.

4 Počasí na Pelješaci a Korčule se občas nevyvede ani v srpnu, ale toto je politováníhodná událost, která se stává maximálně jednou za 30 let. (Abychom nemátli tak na horním snímku je Korčula v únoru 2009, kdy zde po 30 letech napadal i na úrovni mořské hladiny sníh). Většina dnů zde však vyžaduje spíše užití slunečníku a končí takto nádherným západem slunce do průlivu

5

6 Pelješac zde odděluje od protilehlého nádherného ostrova Korčula jen úzký průliv - Pelješki kanal, který v nejužším místě měří jen cca. 1500 m. Pelješki kanal je díky svému postupnému zúžení a díky často fungující termice vyhlášeným windsurfingovým revírem. Surfaři nejvyhledávanějším větrem je zde severozápadní termický Mistral nabírající hlavní sílu u Viganje. Ten zde může přesáhnout i 15 m/s, ale většinou vrcholí okolo 10 m/s, max. 12 m/s. Mistral zde postupně nabíhá a nabývá na intenzitě i po dobu několika hodin, kdy se ohřívají skály na okolních kopcích, pak většinou několikrát ubere a opět přidá na intenzitě a večer při západu slunce většinou pozvolna slábne a ustává. Termický Mistral (Maestral) je spojen se stabilním teplým letním slunečným počasím. Opačně fouká v hezkých letních dnech zejména v dopoledních hodinách od východu mírný termický vítr Levant vhodný pro svoji pravidelnost a sílu většinou do 5 m/s zejména pro začátečníky. Tento východní termický vítr často po poledni ustává a je vystřídán silnějším Mistralem z opačného směru. Pro windsurfing jsou tyto termické větry využitelné pouze v cca. 6 - 8 km průlivu, v jeho neužší části. Mimo tuto jeho nejužší část, nebo na volném moři jsou jen velmi slabé, nebo se nevyskytují vůbec. Vzácně zde fouká severní až severozápadní Tremontana. Nejčastějším frontálním větrem je zde Jugo což je teplý jihovýchodní vítr, který vane až od Afriky je provázen velkou oblačností, často i srážkami, trvá i několik dní, dosahuje někdy značné intenzity ale také poryvů. Západním frontálním větrem je Nevera. Ten je provázený letními bouřkami a přináší někdy velmi vítané srážky a ochlazení. I tyto frontální větry jsou zde pro surfaře nezáludné. To je dáno zejména tím, že jsou úzkým kanálem usměrňovány na Side Shore a díky tvaru kanálu a několika v něm ležícím ostrůvkům jsou zde jen menší vlny. I jinde velmi nepříjemný a v některých místech Dalmácie velmi nebezpečný, z vnitrozemských hor padající severák Bóra, je zde mírně stáčen na severovýchodní a díky uzavřenosti revíru při něm nehrozí odfouknutí na volné moře.

7 Ubytování při těchto kurzech je v kempu Perna ve velkých zařízených stanech CK Victoria Brno pro 4 osoby ( 2 ložnice vybavené kovovými rošty, molitanovými matracemi, dekami a polštáři) Stany jsou s dřevěnou podlážkou, jednoduchou kuchyňkou se základním nádobím, talíři a příbory, ledničkou, plynovým dvouvařičem, elektrickým osvětlením a zásuvkou a zahradním plastovým sedacím nábytkem. Kemp leží v rovině, přímo na břehu moře, a je zastíněn vzrostlými stromy. Vzdálenost našich stanů od oblázkové pláže je 100 metrů.

8 V celkové ceně (v roce 2012 budou ceny 4 180,- až 5 680,- podle termínu) je zahrnuto: ubytování, pobytová taxa 280,-Kč/os., poplatky za elektřinu, doprava (cca. 2 200,-Kč/os.), zvýšené náklady a poplatky za tažení vleku (3 000,- /jednu cestu), základní pojištění léčebných výloh v zahraničí (uzavře za vás KTVS u VZP), služby delegáta. V ceně je i půjčovné za materiál KTVS, který máte na tomto kurzu k dispozici, ve výši 800,- Kč/os. včetně 20% DPH. V ceně naopak není zahrnuto: jakékoliv stravování a kapesné. Dále cena nezahrnuje kauci 500,- Kč za stan poškození stanu, jeho zařízení, nebo jeho špatný závěrečný úklid), která bude vrácena při odjezdu v případě bezproblémového předání stanu.

9 Hlavní náplní je výuka windsurfingu (od úplných začátečníků až po středně pokročilé) a kanoistiky na neproudící vodě. Je zde možnost složení zkoušek pro získání kvalifikace cvičitel WS. Fakultativně je v náplni i potápění na nádech s maskou, šnorchlem a ploutvemi, jízda na plachetnici - katamaránu Hobie 14, možnost některých sportovních her jako pláž. volejbal, basketbal (na betonu) malá kopaná a samozřejmě koupání a plavání v křišťálově čisté a teplé mořské vodě.

10

11 (V porovnání s ostatními VŠ v ČR je naše vybavení pro nabízené aktivity naprosto bezkonkurenční) Vybavení: špičkové windsurfingové komplety (pro výcvik začátečníků a pokročilých 16 kompletů), jedna plachetnice - katamarán třídy Hobie Cat 14``, 3 kanoe, 2 oceánské vlnové kajaky, 2 příbojové paddleboaty SUP RRD 2012, záchranný a dopomocný motorový nafukovací člun Zodiac 310, plovací vesty a krátké neoprenové kombinézy pro všechny účastníky, 3 komplety pro potápění na nádech, míče, 8 jízdních kol a další sportovní materiál. (V porovnání s ostatními VŠ v ČR je naše vybavení pro nabízené aktivity naprosto bezkonkurenční)

12 Výuka vždy začíná přednáškou o bezpečnosti, zásadách a pravidlech pohybu na moři. Následuje přednáška o technice a metodice windsurfingu a ukázky ovládání WS kompletu na břehu a na vodě.

13

14 V průlivu mezi Korčulou a Pelješacem můžeme potkat i opravdu velké lodě.

15 KTVS PF JU má ve svém vlastnictví jako vůbec první a zatím jediný prodaný exemplář v České republice i výukový tandemový plovák Starboard Gemini

16 Na kurzu vyučují zkušení pedagogové, mimo jiné i autoři publikace: ŠTUMBAUER, J.,VOBR, R. Windsurfing. České Budějovice: Kopp, 2005, 136 s. ISBN 80-232-249-4. Tato kniha je určena začínajícím i aktivním surfařům. Obsahuje nástin historie, přehled závodního windsurfingu, podrobný rozbor materiálového vybavení pro windsurfing, přípravu a trimování WS kompletu, základy teorie windsurfingu, techniku a metodiku windsurfingu, windsurfing dětí a základní pravidla bezpečnosti. V knize je velké množství barevných fotografií, několik kinogramů, dále grafy schémata a tabulky

17 Na 1 800 m vzdálenou Korčulu je každý pobytový týden zorganizován výlet malou motorovou lodí v ceně 25,- Kuna (cca. 90,- Kč). Ten trvá zhruba 4 hodiny ve kterých je možno si prohlédnout starobylé město a poznat jeho večerní atmosféru.

18 Perlou protilehlého ostrova Korčula (vzdálenost z kempu Perna cca. 1 800 m) je městečko Korčula, jedno z nejzachovalejších středověkých sídel Středomoří, ležící proti Orebičcké riviéře. Kořeny tohoto sídla sahají až do antiky, kdy už o něm psali spisovatelé jako městě Korkyra Melaina založeném a osídleném maloasijskými Řeky. Po Řecích a následně Římanech sem přišli v 9. století Chorvaté. Obyvatelé Korčuly byli vyhlášenými staviteli lodí a námořníky, staviteli, kameníky a umělci. Množství zachovalost památek je až překvapivé, celková atmosféra městečka jedinečná. Na Korčule se údajně v roce 1254 narodil benátský obchodník a cestovatel Marco Polo (ale za místo jeho narození jsou ve většině světových encyklopedií udávány Benátky, kde pak prokazatelně v roce 1324 zemřel). Ten v letech 1275 – 1292 vykonal dlouhou cestu přes Írán a Pákistán do Mongolska a Číny. Po návratu do Evropy (se stal exponentem Benátské republiky což je mu dodnes Korčulany vyčítáno jako zrada i při zdejších každoročních slavnostech Marca Pola) v roce 1295, se po námořní bitvě u Korčuly (1298) ocitl na 3 roky v janovském zajetí, kde nadiktoval svému spoluvězni popis své cesty nazvaný Milion.

19 Stručné informace o Chorvatsku, jižní Dalmácii a Pelješacu Chorvatská republika deklarovala svoji nezávislost na Jugoslávii (SFRJ) 25. června 1991. Tím vyvrcholily mnohaleté národnostní, náboženské, kulturní a ekonomické třenice mezi národy SFRJ, jež držela pohromadě, po tragickém a pro Chorvaty vzhledem k tehdejšímu vyhlášení profašistického Nezávislého státu Chorvatsko vpravdě neslavném období II. světové války, pouze osobnost bývalého partizánského velitele J.B. Tita. Ovšem cesta k získání kontroly nad celým územím bývalé svazové republiky Chorvatsko byla ještě dlouhá. To se týkalo zejména Slavonie na východě Chorvatska a Krajiny (což je v podstatě území od Zadaru až k hranicím Bosny). Na území velké části Krajiny vyhlásila tamní srbská většina za přímé podpory Bělehradu samostatný státní útvar tzv. Republiku Srbská Krajina s hlavním městem Knin. Oddělení Krajiny přineslo Chorvatsku kromě vyhnání tamního chorvatského obyvatelstva i nemalé ekonomické a dopravní problémy. Chorvatům se podařilo Krajinu ovládnout až v roce 1995. Pak následoval hromadný exodus cca. 150 tisíc Srbů, který je dodnes nevyřešen a je terčem kritiky Chorvatska ze strany Evropské unie v souvislosti s ambicemi Chorvatska na členství v ní. V Chorvatské republice žije dnes na území cca 56 tisíc km2 necelých 4,5 mil obyvatel (ČR cca 79 000 km2 a 10,3 mil obyvatel) Mezi jednotlivými částmi značně protáhlého chorvatského území jsou značné ekonomické kulturní a sociální rozdíly. Většina zahraničních návštěvníků, kteří mají pro Chorvatsko značný význam, směřuje k Jadranu, tedy v širším slova smyslu do Dalmácie. Většina Dalmácie byla po dlouhou dobu součástí tzv. Benátské republiky (s přestávkami od počátku 13. do konce 18. stol.). S ní většinou soupeřila, ale někdy i kooperovala samostatná Dubrovnická republika, jež si řadou ústupků, vysokými poplatky a obchodní spoluprací s tureckou Osmanskou říší dokázala udržet svébytnost. Dalmácie včetně Dubrovníku a části pobřeží Černé Hory připadla Rakousku nakrátko koncem 18. století a trvale pak po Vídeňském kongresu (probíhal 1814 – 1815). Bosna a Hercegovina pak připadla Rakousku-Uhersku po Berlínském kongresu 1878. Ta ale musela být anektována násilím. (Zde odkaz na starou vojenskou písničku „za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat….“). Dlouhodobé napětí v této oblasti se také stalo rozbuškou při rozpoutání I. světové války. Dubrovnická republika byla od konkurenční Benátské republiky oddělena úzkým pruhem pobřeží u Neumu, který raději odstoupila Dubrovnická republika Turkům, aby neměla s Benátčany společnou hranici. Tento historicky vymezený pruh pobřeží je dnes součástí Republiky Bosana a Hercegovina a tím je jižní Dalmácie předělena na dvě části, což způsobuje jisté administrativní potíže. Tento problém má být vyřešen v blízké budoucnosti dálničním mostem vedoucím z oblasti Kleku na Pelješac. Tím bude budoucí dálnice do Dubrovníku obcházet oblast Neumu výhradně po Chorvatském území. Poloostrov Pelješac (cca. 350 km2 a 65 km délky) a protilehlý ostrov Korčula (cca. 276 km2 a 47 km délky) byly po dlouhou dobu součástí Dubrovnické republiky. V nejužším místě šíje Pelješacu byla vybudována pevnost Ston s impozantními hradbami a věžemi předělujícími celý poloostrov. Ston byl považován (střídavě s Korčulou) za druhé město Dubrovnické republiky. Zachoval se zde gotický Biskupský palác a budova bývalé kanceláře republiky. Známé jsou zdejší solivary, ve kterých se získává odpařováním mořská sůl.

20 Posluchači a posluchačky Jihočeské univerzity po dlouhodobých dobrých zkušenostech s kurzy windsurfingu a kanoistiky u moře (jedná se již o 17. ročník těchto kurzů, kterých dohromady proběhlo 63 s celkem více jak 3.600 účastníky) připravila i letos KTVS PF JU: Kurzy windsurfingu a kanoistiky u Jaderského moře v Chorvatsku v kempu Perna u letoviska Orebič na poloostrově Pelješac v jižní Dalmácii tato oblast, nazývaná Orebičská Riviéra, je klimaticky nejteplejší v celém Chorvatsku, navíc se stálým termickým větrem a malými vlnami Termíny kurzů WS v roce 2014 (vždy 7 nocí, 8 dní pobytu u moře + cesta): CH 1= 16.-25.5. CH 2= 23.5.-1.6. CH 3= 8.-17.8. CH 4= 15.- 24.8. CH 5= 29.8.-7.9. CH 6= 5.-14.9. Účastníci: Kurzy CH 1 a část CH 2 jsou určeny především pro posluchače 2. roč. oborového a jednooborového bakalářského studia TV KTS VTWS, kteří tímto plní 1. část oborového letního výcvikového kurzu (2. částí bude vodácký kurz na Vltavě v červnu a tento kurz WS mu musí předcházet). Zbytky kapacity na CH 1 a CH 2 jsou vypsány jako výběrové kurzy windsurfingu pro všechny posluchače všech fakult JU, kteří mají kurz zapsán jako výběrový předmět KTS/VKW a výjimečně i pro další zájemce (např. uchazeči o získání kvalifikace instruktor WS apod.). Kurz je určen pro úplné začátečníky, až středně pokročilé surfaře. Rezervace pro VTWS na CH 1 a CH 2 platí pouze 14 dní po vypsání kurzů! Cena: Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně hromadnou školní akci je KTVS schopna nabídnout vzhledem k destinaci a množství materiálu, jež je na kurzu k dispozici velice atraktivní cenu (u 4 kurzů dokonce nižší než v loňském roce!!) a) cena s vlastním pojištěním léčebných výloh v zahraničí: CH 1= 3 780,-Kč, CH 2= 3 980,-Kč, CH 3= 5 600,-Kč, CH 4= 5 400,-Kč CH 5= 4 500,-Kč, CH 6= 4 100,-Kč b) cena se základním pojištěním léčebných výloh v zahraničí sjednaném KTVS u pojišťovny Genereli: CH 1= 3.900,-Kč, CH 2= 4.100,-Kč, CH 3= 5.720,-Kč, CH 4= 5 520,- Kč CH 5= 4 620,-Kč, CH 6= 4 220,-Kč V ceně je zahrnuto: - ubytování, úhrada za elektřinu a plyn, služby delegáta CK. Ubytování je ve velkých stabilních stanech CK Victoria Brno pro 4 osoby (2 ložnice s kovovými rošty a dvěma molitanovými matracemi), s elektrickým osvětlením, zásuvkou, vařičem, ledničkou, základním kuchyňským vybavením, dřevěnou podlahou a zahradním plastovým nábytkem. - pobytová lázeňská taxa, která zde činí 280,- Kč na osobu a pobyt - doprava autobusem včetně zvýšených nákladů za tažení přívěsu se surfy a loděmi. Délka jedné cesty je cca. 1 050 km (letos již 80% trasy vede po dálnici), doba jejího trvání do 17 hodin. Trasa vede přes Dolní Dvořiště, Linz, Graz, Maribor, Zagreb, Split, Ploče, Ston a Pelješac. - půjčovné 930,- Kč (to je včetně 20% DPH) KTVS PF JU za používání windsurfingového a kanoistického materiálu, včetně oceánských vlnových kajaků, paddleboardů, neoprenů, plovacích vest a četného dalšího vybavení. V této částce je započítán i pronájem nejatraktivnější části pláže v kempu na uskladnění WS materiálu (je požadován správou kempu ve výši 5,- Euro na osobu a týden) a provoz záchranného člunu. - základní pojištění léčebných výloh v zahraničí u pojišťovny Genereli viz cena a) nebo b) V ceně není zahrnuto: - stravování - nejvýhodnější je přivézt většinu potravin z ČR - povlečení lůžkovin - je nutno přivézt z domova. - závěrečný úklid a předání nepoškozeného stanu Náplň kurzu: výuka windsurfingu a kanoistiky na neproudící vodě, pro pokročilé možnost složení zkoušek pro získání kvalifikace instruktor WS, fakultativně potápění na nádech s maskou, šnorchlem a ploutvemi, možnost některých sportovních her jako pláž. volejbal, malá kopaná apod. KTVS PF JU má k dispozici svojí kvalitou a rozsahem v ČR zcela ojedinělý soubor materiálu a výstroje pro výuku WS a dalších aktivit nabízených na kurzu. Podrobnosti jsou na webových stránkách KTVS. Závazné přihlášky pouze písemně u sekretářky KTVS od 10. 2. 2014. Vaše přihláška bude přijata sekretářkou KTVS pouze!!! po předložení potvrzení o zaplacení zálohy 930,- Kč převodem na účet PF, nebo složení v pokladně PF na podúčet 1136. Elektronická přihláška není možná. Je to důsledek našich negativních zkušeností z přihlašování na zimní kurzy ve Francii. Platbu zbytku celé ceny (liší se podle termínu) budete poukazovat složenkou, převodem nebo opět provedete přímou platbou do pokladny PF JU, kdy každý kurz má svůj zvláštní variabilní symbol. Ústřižek (nebo potvrzení z pokladny) ukážete sekretářce KTVS a u zbytku celé ceny nejpozději do 31. 3. 2014 platí pro květnové kurzy. Ostatní kurzy musí být uhrazeny do 30. 4. 2014. Upozornění – po zaplacení ceny kurzu (zájezdu) jste ve vzájemném právním vztahu s CK a nikoliv s katedrou či fakultou. Ta vystupuje jako zprostředkovatel a organizátor a garant odborné náplně kurzu. V případě neúčasti a to i z vážných důvodů a nepodaří-li se zajistit náhradníka, platí všeobecné podmínky CK, zejména pak stornovací podmínky! POJIŠTĚNÍ: Všichni účastníci zájezdu jsou naprosto bezpodmínečně povinni mít uzavřeno základní pojištění léčebných výloh v zahraničí na celu aktivní dobu zájezdu (sobota 00:00 hod – sobota 24:00 hod). KTVS zajišťuje odpovídající pojištění za 120,- Kč. Účastníci, kteří mají vlastní dlouhodobé pojištění odpovídající tomuto požadovanému, podepíší prohlášení, že tento druh pojištění vlastní. Na základě toho budou platit cenu a). V případě, že někdo nebude schopen předložit platné pojištění při odjezdu autobusu na kurs, bude ovšem z kurzu vyloučen. Podrobné informace je možno získat z prezentace kurzů WS umístěných na http://www.pf.jcu.cz/katedry/tv/vtv-letni_kurzy. doc. Dr. Jan Štumbauer, CSc., vedoucí KTVS a garant kurzů

21 Na snímku účastníci kurzu Ch1 v roce 2005


Stáhnout ppt "Kurzy windsurfingu KTVS PF Jihočeské univerzity v Chorvatsku."

Podobné prezentace


Reklamy Google