Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LODNÍ DOPRAVA. HISTORIE LODÍ První lodě se objevili před 8000 lety. Dělali se kánoe, jsou to vydlabané kmeny stromů. V průběhu historie se stavba lodí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LODNÍ DOPRAVA. HISTORIE LODÍ První lodě se objevili před 8000 lety. Dělali se kánoe, jsou to vydlabané kmeny stromů. V průběhu historie se stavba lodí."— Transkript prezentace:

1 LODNÍ DOPRAVA

2 HISTORIE LODÍ První lodě se objevili před 8000 lety. Dělali se kánoe, jsou to vydlabané kmeny stromů. V průběhu historie se stavba lodí neustále zdokonalovala. Původní pohon silou lidských svalů nahradilo stále dokonalejší oplachtění plachetnic.

3 HISTORIE LODÍ Plachetnice byly během 19. a 20. století nahrazeny parním strojem parníků. Kromě kanoí a plachetnic byli také ohromě velké zaoceánské lodě.

4 ZAOCEÁNSKÉ LODĚ Zaoceánské lodě jsou lodě, které jsou určeny k pravidelné přepravě osob na velké vzdálenosti. Pohybuje se na námořních trasách, které vedou napříč oceány. Zaoceánské lodě mohou přepravovat i náklad nebo poštovní zásilky.

5 ZAOCEÁNSKÉ LODĚ Nejvytíženější trasou bylo spojení mezi Evropou a Severní Amerikou, která vedla Severním Atlantikem. Tady byly nasazeny ty největší, nejrychlejší a nejmodernější zaoceánské lodě.

6 TRASA ZAOCEANSKÝCH LODÍ Když chceme něco přepravit z České republiky do severní Ameriky lodě musí napřed plout po řece Labe přes Německo do Severního moře a ze Severního moře do Atlantického oceánu.

7 PRVNÍ ZAOCEÁNSKÁ LOĎ Titanic byla první zaoceánská loď. Byl 269,1 metrů dlouhý a 28,25 metrů široký. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. O provoz lodě a o pohodlí cestujících se staralo 885 až 899 členů posádky.

8 ZTROZKOTÁNÍ TITANICU Titanic však ztroskotal již během své první plavby. 14. dubna 1912 ve 23:40 se parník srazil s ledovcem. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna ve 02:20, klesl ke dnu. Zahynulo kolem 1 500 cestujících a členů posádky.Příčinou vysokého počtu obětí byl zejména nedostatek záchranných člunů a špatná organizace záchranných prací.

9 DNEŠNÍ LODĚ Postupem času se stavěli další ohromné zaoceánské lodě. Ale v dnešní době se nestaví jen zaoceánské lodě, spíše menší lodě, plachetnice, karavely, čluny, kajaky, šlapadla a podobně.

10 PLACHETNICE Plachetnice je loď, která je poháněna silou větru. Je vybavena plachtami, připevněnými na stěžních a ráhnech. Plachetnice se staly možná prvními dopravními prostředky, které využívaly k pohybu jinou sílu, než sílu lidských či zvířecích svalů.

11 KARAVELY Karavela byla obchodní nebo válečná plachetnice, která se začala používat od poloviny 13. století ve Středomoří.

12 ČLUN Člun je plavidlo (loď) menší než většina lodí. Člunem se však nazývají i například malá nafukovací plavidla k plážové rekreaci. Člun se skládá z jedné, nebo více vztlakových struktur.

13 KAJAK Kajak je malé obvykle pádlem poháněné plavidlo původem ze severských oblastí. Eskymáci je používali k lovu a dopravě. K pohánění kajaku se používá oboustranné kajakářské pádlo.

14 ŠLAPADLA Šlapadlo je druh vodního plavidla, které je poháněno lidskou silou pomocí šlapadel. Přes převod je pak pomocí šlapání roztáčen lodní šroub, který uvádí plavidlo do pohybu.

15 VĚTŠÍ LODĚ Také tam byli i větší lodě jako je třeba parník.

16 PARNÍK Parník byla původně loď poháněná parním strojem, později i parní turbínou. Šroubové parníky byly pak ve velkém stavěny od 19. až do poloviny 20. století.

17 V JINÝCH ZEMÍCH V jiných zemích mají postavené domy těsně nad vodou ale potřebují se nějak přepravit z jednoho domu do druhého k tomu používají lodě zvané gondoly.

18 Toto je konec naší prezentace, ale věřím že se bude stavba lodí neustále zdokonalovat. DĚKUJEME ZA POZORNOST

19 Tereza Vašinová – 11 let Aneta Haitová – 12 let Třída 6. A ZŠ a MŠ Tasovice Jihomoravský kraj barevna.skola@zs.skola-tasovice.cz


Stáhnout ppt "LODNÍ DOPRAVA. HISTORIE LODÍ První lodě se objevili před 8000 lety. Dělali se kánoe, jsou to vydlabané kmeny stromů. V průběhu historie se stavba lodí."

Podobné prezentace


Reklamy Google