Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čistička odpadních vod

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čistička odpadních vod"— Transkript prezentace:

1 Čistička odpadních vod
Exkurze do čističky odpadních vod v Hrdějovicích

2 Čistírna odpadních vod je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Setkáváme se s nimi, jednak v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod, odpadních vod ze zemědělské výroby a dále u měst a obcí, kde čistí vody komunální a smíšené, tedy komunální s průmyslovými. Čistírny mohou být mnoha typů.

3 Typy čistění Existuje několik typů čištění ,ale my si povíme jen o dvou, základních. Prvním z nich bude čištění mechanické a následuje čištění biologické.

4 Mechanické čištění (primární)
Toto je 1. fáze Odpadní voda je na ČOV přiváděna hlavní stokou ze stokové sítě. Na jejím konci je umístěn lapák štěrku. Ten zachycuje nejhrubší nerozpuštěné látky např. štěrk.

5 Fáze 2. Dalším stupněm jsou česle. Ty odstraní hrubé plovoucí nečistoty. Česle bývají s ručním nebo strojovým shrabováním naplavenin.

6 Fáze 3. Následuje lapák písku, často v kombinaci s lapákem tuků. Jeho cílem je oddělení minerálních suspenzí (písek) od organických nerozpuštěných látek, organické je výhodné v odpadní vodě nechat. Separace se děje na základě rozdílných hustot obou materiálů, využívá se buď gravitační nebo odstředivá síla.

7 Posledním zařízením pro mechanické čištění je usazovací nádrž
Posledním zařízením pro mechanické čištění je usazovací nádrž. Zde probíhá usazování jemných nerozpuštěných látek a stírání plovoucích nečistot z povrchu nádrže.

8 Biologické čištění Biologické čištění probíhá v biologickém reaktoru. Zde je znečištění z odpadní vody odstraňováno pomocí mikroorganismů nazývaných aktivovaný kal. Aktivovaný kal dokáže z odpadní vody odstranit značné množství organického znečištění i sloučenin dusíku a fosforu.

9 Směs vody a aktivovaného kalu pak teče do dosazovací nádrže, kde dochází k oddělení vyčištěné vody od aktivovaného kalu v důsledku jeho sedimentace. Část aktivovaného kalu je vracena zpět do biologického reaktoru a část je oddělena jako přebytečný kal a odváděna ke zpracování do kalového hospodářství.

10

11

12 Autor: Jiří Pinc, Jakub Chrástka
Zdroje: Zbylé obrázky z vlastního zdroje.


Stáhnout ppt "Čistička odpadních vod"

Podobné prezentace


Reklamy Google