Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čistička odpadních vod Exkurze do čističky odpadních vod v Hrdějovicích.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čistička odpadních vod Exkurze do čističky odpadních vod v Hrdějovicích."— Transkript prezentace:

1 Čistička odpadních vod Exkurze do čističky odpadních vod v Hrdějovicích

2 Čistírna odpadních vod je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Setkáváme se s nimi, jednak v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod, odpadních vod ze zemědělské výroby a dále u měst a obcí, kde čistí vody komunální a smíšené, tedy komunální s průmyslovými. Čistírny mohou být mnoha typů.

3  Existuje několik typů čištění,ale my si povíme jen o dvou, základních.  Prvním z nich bude čištění mechanické a následuje čištění biologické. Typy čistění

4  Toto je 1. fáze  Odpadní voda je na ČOV přiváděna hlavní stokou ze stokové sítě. Na jejím konci je umístěn lapák štěrku. Ten zachycuje nejhrubší nerozpuštěné látky např. štěrk. Mechanické čištění (primární)

5  Fáze 2.  Dalším stupněm jsou česle. Ty odstraní hrubé plovoucí nečistoty. Česle bývají s ručním nebo strojovým shrabováním naplavenin.česle

6  Fáze 3.  Následuje lapák písku, často v kombinaci s lapákem tuků. Jeho cílem je oddělení minerálních suspenzí (písek) od organických nerozpuštěných látek, organické je výhodné v odpadní vodě nechat. Separace se děje na základě rozdílných hustot obou materiálů, využívá se buď gravitační nebo odstředivá síla.

7  Posledním zařízením pro mechanické čištění je usazovací nádrž. Zde probíhá usazování jemných nerozpuštěných látek a stírání plovoucích nečistot z povrchu nádrže.

8  Biologické čištění probíhá v biologickém reaktoru. Zde je znečištění z odpadní vody odstraňováno pomocí mikroorganismů nazývaných aktivovaný kal. Aktivovaný kal dokáže z odpadní vody odstranit značné množství organického znečištění i sloučenin dusíku a fosforu. Biologické čištění

9  Směs vody a aktivovaného kalu pak teče do dosazovací nádrže, kde dochází k oddělení vyčištěné vody od aktivovaného kalu v důsledku jeho sedimentace. Část aktivovaného kalu je vracena zpět do biologického reaktoru a část je oddělena jako přebytečný kal a odváděna ke zpracování do kalového hospodářství.

10

11

12  Autor: Jiří Pinc, Jakub Chrástka  Zdroje: www.wikipedia.czwww.wikipedia.cz  Zbylé obrázky z vlastního zdroje.


Stáhnout ppt "Čistička odpadních vod Exkurze do čističky odpadních vod v Hrdějovicích."

Podobné prezentace


Reklamy Google