Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fryderyk Chopin. Životopis ☺ Byl polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, který se proslavil jako „básník klavíru“ ☺ Narodil.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fryderyk Chopin. Životopis ☺ Byl polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, který se proslavil jako „básník klavíru“ ☺ Narodil."— Transkript prezentace:

1 Fryderyk Chopin

2 Životopis ☺ Byl polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, který se proslavil jako „básník klavíru“ ☺ Narodil se 22. února 1810 v obci Železova Wola u Varšavy ☺ Jeho otec byl Francouz, byl učitelem ve Varšavě a jeho matka byla polka ☺ Zemřel 17. říjen 1849 v Paříži

3 Chopinovo mládí Chopin prožil dětství a mládí v harmonické rodině obklopen péčí rodičů a sester. V roce 1816 se začal učit hře na klavír u Čecha Vojtěcha Živného, který ho mimo jiné seznámil s klavírním dílem J.S.Bacha. Již ve svých 7 letech se Chopin pokoušel o první skladby.

4 Vzdělání a jeho první úspěchy ☺ Od roku 1822 studoval na varšavském lyceu a v letech 1826 – 29 ho J.Elsner učil teorii na Hlavní hudební škole. ☺ R. 1825 vyšla tiskem jeho první skladba „klavírní rondo c moll. ☺ R. 1828 vystoupil poprvé veřejně a přednesl větu z Jírovcova klavírního koncertu. ☺ V roce 1829 zaznamenal úspěch dvou koncertů ve Vídni, potom v Praze, pak v Teplicích a Drážďanech.

5 Chopin „cestovatel“ ☺ Při pobytu v Praze zapsal do Hankova památníku krátký veršovaný Mazurek na téma česko – polského přátelství. ☺ V listopadu 1830 opustil Varšavu, která mu nedávala příležitost k uplatnění. ☺ Na konci září 1831 se dostal do Paříže, kde získal okruh zámožných žaček. Jeho umění, šarm, pronikavá inteligence a vybrané způsoby k němu poutaly pozornost společnosti. ☺ Chopin se nikdy neoženil a proto často trpěl pocity samoty.

6 ☺ U nás měl Chopin velký vliv na Smetanu, který prohlásil: „Jeho skladbám měl jsem ve věcech koncertech co děkovat za úspěch a od té doby, co jsem skladby jeho byl poznal a pochopil, věděl jsem též, co mojí úlohou jest“ ☺ 1848 cestoval po Anglii a Skotsku a onemocněl těžkou tuberkulózou, které podlehl roku 1849 v Paříži.

7 Díla ☺ Klavírní koncerty e,f-moll ☺ 3 klavírní a 1 violoncellová sonáta ☺ 60 mazurek ☺ několik polonéz a valčíků.

8 Děkuji za pozornost. Zpracovala Kateřina Hýlová Zdroje: ☻ referaty-seminarky.sk ☻ www.velikani.cz ☻ www.google.cz ☻ www.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Fryderyk Chopin. Životopis ☺ Byl polský skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, který se proslavil jako „básník klavíru“ ☺ Narodil."

Podobné prezentace


Reklamy Google