Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Budoucí Ostravská proslulá galerie nebo historický chátrající objekt?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Budoucí Ostravská proslulá galerie nebo historický chátrající objekt?"— Transkript prezentace:

1 Budoucí Ostravská proslulá galerie nebo historický chátrající objekt?
Ostravské jatky Budoucí Ostravská proslulá galerie nebo historický chátrající objekt?

2 „Dobrý den, povíte nám tedy ten příběh?“
Pro tento článek jsme udělaly exkluzivní rozhovor s jednou vysoce postavenou krávou Ing. Květulí Kravnatou, která získala Nobelovu cenu za mír ve stádu. Sdělila nám, že pro nás má vzrušující příběh o Ostravských jatkách. Pochází z rodu Kravnatců a setkala se už s velmi známými osobnostmi jako je např. Elvis Cow nebo Kravina Bílá. „Dobrý den, povíte nám tedy ten příběh?“ „Takže, tento příběh se odehrál roku 1925, kdy mojí prababičku poslali na porážku na jatka. Mojí prababičce se nakonec podařilo uprchnout, protože ovládala kung-fu. Řekla bych vám jak to probíhalo, ale vše co mi má babička pověděla jsem zapomněla, protože jsem v tu dobu přemýšlela jaké šaty jsi vezmu na přebírání Nobelovy ceny za mír ve stádu. Myslím, že jsem si nakonec vzala růžové.“

3 místě bývalého uzenářského závodu, nakonec k tomu nedošlo.
„ A to je jako všechno? Kvůli tomuhle jsme sem jeli?!!“ „No, a co jste čekal?“ „ Nějaké vzrušení, napínavý příběh nebo alespoň něco inteligentního!! I já toho vím víc než vy!“ „Opravdu?“ „Opravdu, poslouchejte: Jatka se začala stavět roku 1880 kvůli špatné hygieně na ulicích (řezníci poráželi dobytek doma). Měly stát poblíž místa Nové radnice a nebo v místě bývalého uzenářského závodu, nakonec k tomu nedošlo. Jatka byla stavěna stavitelem Františkem Jurečkem. Dokončena byla roku Po otevření jatek byly zakázány domácí porážky. Jelikož byly jatka postaveny příliš rychle a nekvalitně přestaly brzo řezníkům vyhovovat. Začínala se rozpadat, a proto řezníci přestali dovážet dobytek a začali ho znovu porážet doma.Kvůli tomu vznikly v roce plány pro nová jatka, nakonec byl objekt jen rozšířen.

4 Po letech začali areál znovu rozšiřovat, jelikož jatka nestačila pro všechny řezníky. Byla přistavěna i věž ve které se nacházela chladírna. Od roku jatka rozšiřovali svou plochu což se nelíbilo obyvatelům. Během 1. Světové války zásobovala jatka masem celou Ostravu. Chtěli je zase rozšířit, ovšem už nebylo kam , a proto se uvažovalo i o přesunutí k Odře, k tomu ovšem nedošlo, a jatka se začali pouze přestavovat. Bylo ovšem využito více peněz než bylo v plánu, proto začaly různé protesty proti dalším opravám. Další přestavby překazila okupace. Po 2. Světové válce vznikly další návrhy na rozšíření ,ty byly ovšem zamítnuty. Začal se hledat vhodný pozemek za městem a jatka se dostaly do správy podniku Ostravský průmysl masný n. p. V roce 1965 se jatka přestěhovala do Martinova. Jatka v Ostravě se začala používat jako skladiště, a protože se o ně nikdo nestaral začala chátrat. Posledním uživatelem byly do roku 1995 Služby města Ostravy.

5 V roce 1995 odkoupila jatka firma Bauhaus, která si tam chtěla postavit velkoprodejnu. Žádné opravy však nenastaly a v zimě roku 2010 se zbořila i část objektu (bývalá porážka skotu). Bohužel v listině o prodeji chyběly povinnosti týkající se péče o tento objekt. Město chtělo jatka odkoupit, a opravit je, aby se z nich mohla vybudovat např. galerie. Bauhaus ovšem jatka prodat nechtěl a stále zvyšoval cenu prodeje. V roce 2013 Bauhaus svou pobočku uzavřel, město by tedy mohlo jatka odkoupit, ale jedině i s bývalou prodejnou Bauhausu. Vzhledem ke krizi ovšem město šetří peníze a doteď se o prodeji jedná.

6 (reportér upadá do bezvědomí)
… No to je asi všechno.“ „Tssss, toho teda moc nevíte.“ „No, náhodou jsem toho řekl mnohem víc, od vás jsme se nic nedozvěděli.“ „ No to si nemyslím. Ale aby jste byl spokojen řeknu vám aspoň vtip: "Pane doktore, sotva začnu pracovat, hned usnu." - "A kde pracujete?" - "Na jatkách." - "A co tam děláte?" - "Počítám ovečky na příjmu...“ „ To není vůbec vtipný vtip“ „ Náhodou jsem ho vymyslela sama!“ „ Hm.. To vysvětluje proč vůbec není vtipný.“ „ Cože? Já Vám ukážu: (reportér upadá do bezvědomí) BOOM! POW!

7 O dvě hodiny později: Reportér: „ Poučení: Nikdy nedělejte rozhovor s krávou (to Kung-fu jim opravdu jde).“

8 Připravily: Karolina Schwarzová, Irena Andrašková, Barbora Ohnoutková a Tereza Košťálová
Zdroje: obrázky: a vlastní tvorba. Další zdroje: Ostrava, 10.května 2014.


Stáhnout ppt "Budoucí Ostravská proslulá galerie nebo historický chátrající objekt?"

Podobné prezentace


Reklamy Google