Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0258 Název projektu Inovace a individualizace výuky na OA a HŠ Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_05_PVP_299_Mer Druh učebního materiálu Prezentace Autor Ing. Hana Merclová VY_32_INOVACE_05_PVP_299_Mer

2 Vzdělávací obor, pro který je materiál určen Obchodní akademie, Hotelnictví PředmětZPV Ročník2. Název tematické oblasti (sady)Ekologie Název vzdělávacího materiáluZásady udržitelného rozvoje Anotace Prezentace slouží jako textová podpora výuky a přispívá k prohloubení znalostí o životním prostředí v souvislosti se zásadami ekologicky šetrného hospodaření průmyslových podniků a zdůrazňuje kontrolní činnost státu. Lze souběžně probírat s prezentací Globální problémy. Zhotoveno, (datum/období)6. duben 2013 Ověřeno17. říjen 2013

3

4  „Jde o takový rozvoj společnosti, který umožní naplnit potřeby současné generace, aniž by snížil možnosti budoucích generací naplňovat jejich potřeby.“ (BRANIŠ, 2002, s. 167)  Průmysl a udržitelný rozvoj. Snahou průmyslových výrobních podniků je co nejméně škodit životnímu prostředí.

5  Celosvětově nutný trend, který zasahuje i do ekologického způsobu jednání a hospodaření států  Jedním z cílů trendu je zachovat obyvatelstvu planety možnost uspokojovat základní životní potřeby  Mezinárodní organizace spolupracují na programech trvale udržitelného rozvoje (OSN, UNESCO, WHO, WWF, OECD)

6  Stát kontroluje a sleduje emise z průmyslových podniků a jejich přenosy (tzv. registr znečisťování prostředí). Podporuje zavádění nových moderních technologií, které způsobují minimální podíl škodlivin a produkují málo odpadů.  Podniky pracují dle speciální normy ISO 1400 a systému EMAS, které vytyčují podmínky pro šetrný přístup k životnímu prostředí, dále úspory energií a materiálů, šetření a recyklace druhotných surovin.

7 Jejich dodržování je pro čistotu životního prostředí důležité:  snížení spotřeby energií,  snížení spotřeby surovin a materiálů,  minimální úniky škodlivin,  využívání obnovitelných zdrojů,  snaha o prodloužení životnosti výrobků,  hledání nových způsobů recyklace výrobků,  zvyšování možností různého využívání výrobků a služeb.

8 Výrobní podniky již před zahájením výroby nových výrobků sledují stanovené předpisy a normy ve všech oblastech:  předvýrobní – stanovují jakost materiálů, surovin, polotovarů, kontrolují projektování, konstrukce.  výrobní – sledují dodržení všech postupů a technologií během výroby, sledují dodržování TN.

9  oblast prodeje – sledují prodej, zacházení s výrobky, manipulaci, skladování, způsob balení i přepravy, uložení na přepravních prostředcích, dodržení hygienických podmínek.  uvedení do provozu - kontrolují servis, - bezchybný provoz.  likvidace výrobků a obalů včetně recyklace – za velmi přísných ekologických podmínek.

10  „Vyjadřuje vliv výrobku a jeho obalu na životní prostředí od výroby až po spotřebu.  Ministerstvo životního prostředí ČR uděluje na spotřební zboží značku Ekologický šetrný výrobek a Ministerstvo zemědělství na potraviny značku Bioprodukt, jestliže neobsahují škodlivé látky a byly vyprodukovány šetrně k životnímu prostředí.

11  Nejstaršími ekologickými značkami jsou německý Modrý anděl a na obalech Zelená tečka, která nevyžaduje ekologický obal, ale podíl výrobce na jeho ekologické likvidaci.  Země Evropské unie slaďují normy pro ekologické spotřební zboží ekoznačkou květiny.“ (CVRČEK, 1993)

12 Použitá literatura: BRANIŠ, M. Základy ekologie a ochrany životního prostředí. 3. vyd. Praha 4: Informatorium, spol. s r.o., 2004. s. 203. ISBN 80-7333-024-5. CVRČEK, K., et al. Zbožíznalství I. pro OA a obchodní školy. 2.vydání. Praha: SPN, 1993. ISBN 80-04-26563-4. KVASNIČKOVÁ, D. Základy ekologie. 3. vyd. Praha 1: Fortuna, 2004. s. 103. ISBN 80-7168-902-5. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google