Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzorová písemka Poznámka: Bonusové příklady jsou nepovinné, lze za ně ale získat body navíc. 1.(2 body) Definujte pojem gradient. Vypočítejte gradient.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzorová písemka Poznámka: Bonusové příklady jsou nepovinné, lze za ně ale získat body navíc. 1.(2 body) Definujte pojem gradient. Vypočítejte gradient."— Transkript prezentace:

1 Vzorová písemka Poznámka: Bonusové příklady jsou nepovinné, lze za ně ale získat body navíc. 1.(2 body) Definujte pojem gradient. Vypočítejte gradient funkce v bodě (1, 1). 2.(3 body) Vysvětlete rozdíl mezi metodou „Postupné optimalizace proměnných“ a „Metodou alternujících proměnných“. Bonus (2 body): Vysvětlete, v jakém případě metoda největšího spádu konverguje velmi pomalu a vysvětlete proč.

2 Vzorová písemka II 3.(4 body) Popište, jaký je význam koeficientu  při výpočtu x (k) z x (k+1). Jaké hodnoty by měl dosahovat? Jaké nutné podmínky pro něj platí. A jak hodnotu tohoto koeficientu (u všech spádových metod). 4.(3 body) Vypočítejte pomocí klasické Newtonovy metody bod x (1) pro funkci f(x 1, x 2 ) = 3x 1 2 + 2x 2 2, vyjděte z bodu x (0) = (1,5) 5.(2 body) Vysvětlete Levenberg-Marquartovu metodu. 6.(3 body) Jaká soustava rovnic se využívá (v obecném případě) pro řešení lineární úlohy nejmenších čtverců? Odvoďte ji.

3 Vzorová písemka III 7.(1,5 bodů) Definujte pojem krajní bod. 8.(2,5 body) Řešte graficky (nebo pomocí simplexové tabulky) zadanou úlohu lineárního programování. 9.(2 body) Vysvětlete pojem klíčový prvek v simplexové tabulce. Bonus (2 body): Jaká je složitost přímé a simplexové metody. Zdůvodněte.

4 Vzorová písemka IV 10.(3 body) Popište metodu eliminace proměnných (pro úlohu nelineárního programování s omezeními v podobě rovnic). 11.(2 body) Vysvětlete účel mutací v rámci genetických algoritmů. Bonus (2 body): Zapište problém obchodního cestujícího jako úlohu pro řešení pomocí genetických algoritmů (co jsou geny?, jak se určuje fitness?).


Stáhnout ppt "Vzorová písemka Poznámka: Bonusové příklady jsou nepovinné, lze za ně ale získat body navíc. 1.(2 body) Definujte pojem gradient. Vypočítejte gradient."

Podobné prezentace


Reklamy Google