Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podivný válec Kamila Hamplová Katrin Monczková. K pokusu budete potřebovat plechovku s víčkem plechovku s víčkem modelářskou leteckou gumu modelářskou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podivný válec Kamila Hamplová Katrin Monczková. K pokusu budete potřebovat plechovku s víčkem plechovku s víčkem modelářskou leteckou gumu modelářskou."— Transkript prezentace:

1 Podivný válec Kamila Hamplová Katrin Monczková

2 K pokusu budete potřebovat plechovku s víčkem plechovku s víčkem modelářskou leteckou gumu modelářskou leteckou gumu velkou ocelovou matici (např. M15) velkou ocelovou matici (např. M15) kousek drátu kousek drátu tvrdý papír (např. z krabice od bot). tvrdý papír (např. z krabice od bot).

3

4 Pomocí hřebíku a kladiva prorazte do dna plechovky poblíž jejího obvodu dva otvory. Pomocí hřebíku a kladiva prorazte do dna plechovky poblíž jejího obvodu dva otvory. Ty by měly být přibližně symetricky umístěny vzhledem ke středu dna. Ty by měly být přibližně symetricky umístěny vzhledem ke středu dna.

5 V přibližně stejných místech udělejte dva otvory do víčka plechovky. V přibližně stejných místech udělejte dva otvory do víčka plechovky. Otvory provlékněte modelářskou gumu, kterou uvnitř plechovky překřížíte. Otvory provlékněte modelářskou gumu, kterou uvnitř plechovky překřížíte.

6 Jak má být guma v plechovce navléknuta, je znázorněno na obrázku. Jak má být guma v plechovce navléknuta, je znázorněno na obrázku.

7 Konce gumy vně plechovky pevně svažte. Konce gumy vně plechovky pevně svažte. V místě, kde je guma překřížena, je třeba umístit drátěnou smyčku s navléknutou maticí. V místě, kde je guma překřížena, je třeba umístit drátěnou smyčku s navléknutou maticí. To můžete provést tak, že odtáhnete víko plechovky a gumu omotáte drátem s maticí. To můžete provést tak, že odtáhnete víko plechovky a gumu omotáte drátem s maticí. Drát s maticí můžete popřípadě umístit na gumu během její instalace do plechovky. Drát s maticí můžete popřípadě umístit na gumu během její instalace do plechovky.

8 Nyní plechovku zavřete a na dno a víko zvenku přilepte papírové kruhy. Nyní plechovku zavřete a na dno a víko zvenku přilepte papírové kruhy. Ty zakryjí gumu Ty zakryjí gumu

9 Když plechovku kutálíte po stole nebo podlaze, po chvilce se vám vrátí zpět. Když plechovku kutálíte po stole nebo podlaze, po chvilce se vám vrátí zpět. Vyzkoušejte si jak rychle a do jaké vzdálenosti můžete plechovku poslat Vyzkoušejte si jak rychle a do jaké vzdálenosti můžete plechovku poslat

10 Odůvodnění Vlivem rotace při kutálení plechovky se překřižuje guma s maticí uvnitř plechovky. Vlivem rotace při kutálení plechovky se překřižuje guma s maticí uvnitř plechovky. Když se plechovka přestane kutálet vlivem Vaší počáteční síly, začne se odmotávat guma a plechovka se začne pohybovat směrem zpátky. Když se plechovka přestane kutálet vlivem Vaší počáteční síly, začne se odmotávat guma a plechovka se začne pohybovat směrem zpátky.


Stáhnout ppt "Podivný válec Kamila Hamplová Katrin Monczková. K pokusu budete potřebovat plechovku s víčkem plechovku s víčkem modelářskou leteckou gumu modelářskou."

Podobné prezentace


Reklamy Google