BASKETBAL.

Prezentace na téma: "BASKETBAL."— Transkript prezentace:

1 BASKETBAL

2 Základní informace Český název je košíková
Míčová hra, ve které se snaží dvě pětičlenná družstva získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky basketbalového koše a zabránit soupeři vstřelit koš Zakladatelem basketbalu byl Dr. James Naismith Hra vznikla jako zpestření zimní sportovní přípravy studentů

3 Základní pravidla Rozměry hřiště jsou 28 x 15 m, minimálně pak 26 x 14 m Obroučka koše je umístěna na desce ve výši 305 cm od podlahy Existují 3 způsoby získávání bodů: nejčastější je střelba ze hry ze střední a blízké vzdálenosti za 2 body, dále střelba ze vzdálenosti za tzv. trojkovým obloukem za 3 body a nakonec střelba trestných hodů za 1 bod

4 Základní pravidla V košíkové se hraje míčem jen rukama
Míč se může házet, přihrávat, kutálet, driblovat a odrážet všemi směry Utkání je rozděleno na 4 období po 10 min Přestávka mezi jednotlivými obdobími je 2 min, poločasová pak 15 min Utkání se v případě nerozhodného stavu prodlužuje o 5 min Vítězí družstvo, které nastřílí více bodů

5 Základní pravidla Vnitřní průměr oranžové obroučky je 45 cm
Provázková síťka je směrem dolů mírně zúžena Utkání začíná rozskokem na středovém kruhu, kdy míč mezi dva soupeřící hráče vhazuje rozhodčí Samotnou hru řídí 3 rozhodčí Družstvo, které má v držení míč, se nesmí zdržovat na vlastní polovině déle než 8 s

6 Základní pravidla Po překročení půlící čáry se nesmí útočící družstvo vrátit na vlastní polovinu Každé družstvo má na zakončení akce 24 s Hráč v basketbale se může s míčem pohybovat pouze driblinkem Dribluje se vždy pouze jednou rukou Pokud hráč z driblinku chytí míč, může jej jen přihrát nebo vystřelit na koš; nesmí znovu začít driblovat

7 Základní pravidla Pokud dá mužstvo koš, soupeř rozehrává zpod koše a za čárou přihrávkou spoluhráči Hráč nesmí soupeře blokovat, strkat, držet, prorážet, nastavit mu nohu, jakýmkoli způsobem mu bránit v pohybu, ani užívat hrubé nebo násilné hry Pokud je hráči taková hra odpískána, jde o osobní chybu Má-li hráč 5 osobních chyb, musí povinně střídat