Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HOMOLICE (rod Conus).

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HOMOLICE (rod Conus)."— Transkript prezentace:

1 HOMOLICE (rod Conus)

2 Homolice (přibližně 500 žijících druhů) patří mezi dravé měkkýše
Homolice (přibližně 500 žijících druhů) patří mezi dravé měkkýše. Z fylogenetického hlediska jsou poměrně mladou vývojovou formou; uvádí se, že první fosilní druhy se objevily krátce po vyhynutí dinosaurů, zhruba před miliony let. Mezi sběrateli lastur jsou snad nejoblíbenější skupinou. Mají sice celkem jednotný kónický nebo dvoukónický tvar, jsou však většinou překrásně pestře zbarvené, s bohatým proměnlivým vzorem. V pestrých lasturách však číhá smrtelné nebezpečí, jemuž ročně padnou za oběť desítky rybářů i náhodných sběratelů. Homolice jsou totiž krutými dravci.

3 Homolice plavat neumějí, přesto se většina z nich živí lovem ryb
Homolice plavat neumějí, přesto se většina z nich živí lovem ryb. Uvedená potravní specializace vyžádala vznik naprosto ojedinělého jedu, který způsobuje mimořádně rychlé a účinné znehybnění kořisti. Uvádí se, že jed homolic může obsahovat 50 až 200 biologicky aktivních látek; převážnou většinu z nich tvoří tzv. conotoxiny. Příznaky otravy: Působí přímo na sval a způsobí paralýzu, tzn. obrnu. Příznaky otravy jsou lokální: bolest, zarudnutí postiženého místa. I celkové: zvracení, teplota, průjem. Těžké otravy způsobí nekoordinovanost svalových pohybů. Úmrtí je způsobeno zástavou dechu při obrně bránice.

4 K produkci a aplikaci jedu se u homolic vyvinul velice důmyslný systém.
Jeho vyvrcholením je u jedné skupiny homolic specializovaný zub, který funguje zároveň jako harpuna a zároveň jako jednorázová podkožní jehla, kterou vpravují jed do těla své kořisti. Bodnutí proběhne ve zlomku sekundy a dá se postřehnout pouze na zpomaleném filmovém záběru. (např. Conus striatus, C. magus,   C. purpurascens) … video 1,2,3

5 Jiná skupina homolic k lovu drobných rybek používá velké ústní vychlípeniny, podobné rybářské síti.
(např. Conus tulipa a C. geographus) … video 4

6 VIDEA 1. Conotoxin 2. Coneshell vs fish 3. Cone snail eating fish 4. Conus geographus

7 Homolice se ve svém přirozeném prostředí maskují, takže je neuvidíte tak krásně barevné, jak je znáte z publikací. Mohou být porostlé chaluhami, pokryté konchinovou vrstvou (periostrakem) nebo vápenatými nánosy. Avšak homolovitý tvar si vždy uchovají. Rozdíly ve velikosti schránek homolic jsou velké. Zatímco největší exempláře měří okolo 17 cm, nejmenší jsou dlouhé jen asi 7,5 cm. V obou uvedených rozměrech patří k raritám a pokud jsou dobře vybarveny a nepoškozené, platí za ně sběratelé neuvěřitelné částky.

8 Jedovaté jsou všechny druhy homolic, ovšem k těm nejnebezpečnějším a smrtelně jedovatým patří tyto druhy: Conus geographus (homolice mapová) Velikost až cm, žije v mělké vodě Indopacifik, Filipíny, Indie, Zanzibar U zasaženého člověka, kterému není provedeno umělé dýchání může nastat do 5 hodin smrt zástavou dechu. Příznaky jako nevolnost, zvracení a střevní koliky vymizí do 24 hodin.

9 Conus geographus (homolice mapová)

10 Conus textile (homolice síťkovaná)
Velikost 4-14 cm, hloubka 2-50 metrů Indopacifik, Filipíny, Thajsko, Mozambik, Madagaskar, Indie, Keňa, Šalamounovy ostrovy Patří mezi nejrozšířenější a současně druh s největší variabilitou. Homolice je obestřena záhadou. Jde o zabijáka, který má po homolici Conus geographus na svém kontě největší počet lidských obětí. Přesto se dosud nepodařilo identifikovat její jed. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že žádný jed nemá, ale její bodnutí vyvolává u citlivějších lidí smrtelnou alergii neznámého druhu.

11 Conus textile (homolice síťkovaná)

12 Conus aulicus (homolice knížecí)
Velikost až 6 -14 cm. Žije v hloubce 1 – 30 metrů Indopacifik, Indonésie, Zanzibar, Šalamounovy ostrovy, Indie

13 Conus striatus (homolice žíhaná)
Velikost 5-12cm, 1-25 metrů Indopacifik, Havajské ostrovy, Mozambik, Zanzibar, Saudská Arábie

14 Conus tulipa (homolice tulipánová)
Velikost 4-8 cm, hloubka 1-10 metrů Indopacifik, Filipíny, Papua Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Indie, Somálsko

15 Conus marmoreus (homolice mramorovaná)
Velikost 5-15 cm, hloubka 1-15 metrů Filipíny , Fidži, Nová Kaledonie

16 Conus omaria (homolice cylindrická)

17 Pouze jeden druh homolice se vyskytuje ve Středozemním moři
Pouze jeden druh homolice se vyskytuje ve Středozemním moři. Pro člověka není tato homolice nebezpečná. Conus ventricosus (homolice středomořská)

18 Monstra mezi homolicemi
Angličané jim říkají freaks a česky se správně nazývají monstrosity. Jsou hříčkami přírody a jsou mimořádně vzácné. Vyskytují se u všech druhů i velikostí (od velikosti zrnka rýže po více než 20centimetrové). V ojedinělých případech dojde k výrazné deformaci následkem nadměrného protažení závitnice. Jde o patologickou mimořádně vzácně se vyskytující růstovou vadu. Čím delší je tato pokřivená část, tím více je taková lastura mezi sběrateli ceněna. Jiným typem růstových vad je případ, kdy plž během růstu postupně opravuje fyzické poškození své schránky, většinou způsobené útokem jiného dravce. Toto zranění někdy způsobí, další růstové anomálie a lastura je pak nejen nepravidelně formována, ale má na sobě i různé atypické výrůstky, často i odlišně vzorované.

19 Jed homolic v lékařství
Vzhledem k uplatnění jedu homolic v medicíně, se zájem o jeho výzkum prudce zvyšuje. Toxiny jedovatých vodních hlemýžďů rodu homolice mohou nabídnout nové a dokonalejší alternativy anestezie a léků na potlačování bolesti, léčbu cukrovky či Alzheimerovy choroby, mohou pomáhat lidem s nemocemi srdce, po mrtvici, s degenerativními onemocněními mozku, při cukrovce, mohou léčit celou řadu bakteriálních onemocnění a zánětů. Evropský výzkumný projekt, na kterém se podílejí vědci ze 13-ti zemí včetně Slovenska, má za cíl analyzovat co největší počet z více než 100 složek, které tvoří jed homolic. „Zhruba devadesát procent složek jedu ještě nikdo nikdy neprozkoumal," tvrdí Alan Harvey, který je součástí mezinárodního vědeckého týmu. Zatím nejdál v praktickém využití sloučenin ze smrtelných šnečích jedů je Baldomero Olivera z Univerzity v Utahu, který extrahoval toxin ziconotid. Ten je tisíckrát účinnější než morfium, ale přitom není návykový.

20 Děkuji za pozornost :o)
Monika Zebischová


Stáhnout ppt "HOMOLICE (rod Conus)."

Podobné prezentace


Reklamy Google