Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr Smutný TĚŽKOSTI TĚŽKÉHO PRŮMYSLU... aneb jak přetavit ocel na zlato 4. května 2005 PwC.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr Smutný TĚŽKOSTI TĚŽKÉHO PRŮMYSLU... aneb jak přetavit ocel na zlato 4. května 2005 PwC."— Transkript prezentace:

1 Petr Smutný TĚŽKOSTI TĚŽKÉHO PRŮMYSLU... aneb jak přetavit ocel na zlato 4. května 2005 PwC

2 PricewaterhouseCoopers Strana 2 Obsah 1 Vývoj v Číně a dopad na Evropu 2 Globální ekonomický výhled

3 PricewaterhouseCoopers Strana 3 Zhoršování makroekonomických podmínek v Číně Úrokové sazby se v říjnu 2004 poprvé za 9 let zvýšily Tvorba rezerv v bankovním sektoru se zdvojnásobila. Půjčky, schvalování projektů v sektoru a celkový přístup se zpřísnil. Z důvodu možného přehřátí investic se zpřísňuje náhled na následující sektory: - ocel - hliník - cement - nemovitosti - automobilový průmysl Zdroj: IMF, UBS – Sep 04, Financial Times Výhled situace v Číně: Zhoršování makroekonomických podmínek a zpomalení růstu.

4 PricewaterhouseCoopers Strana 4 Source: IISI, Morgan Stanley, UBS Růst poptávky v Číně v letech 2001 až 2006 8.5% 7.5% Výhled situace v Číně: Jaký je tedy výhled poptávky v Číně? Úsilí ochladit ekonomický růst (které MMF považuje za nedostatečné) směřuje k umírněnému růstu poptávky v krátkodobém horizontu v porovnání s dramatickým růstem (20% plus) v minulých letech. “Zatímco předpovídáme silný růst čínské výroby, růst trhu bude ve srovnání s minulostí třetinový.” Morgan Stanley, November 2004 Makroekonomický výhled a nové restrikce dávají základ průměrnému růstu poptávky po oceli na několik příštích let.

5 PricewaterhouseCoopers Strana 5 Source: UBS – Oct 04 Top 15 Čínských výrobců Výhled situace v Číně: Čína investuje do zpracovatelských kapacit (např. studené válcovny), kde se doposud poptávka uspokojovala importem Růst kapacit studených válcoven (2003 – 2006e)

6 PricewaterhouseCoopers Strana 6 Zdroj: Deutsche Bank – Dec 04, Steel Business Briefing Vývoj rovnováhy nabídky a poptávky v Číně 1995 – 2006e Výhled situace v Číně: Růst kapacit, zpomalující se domácí poptávka a soběstačnost vedou k tomu, že Čína se stává netto vývozcem. To znamená přesun Ruské produkce na Evropský trh a omezení tržního podílu evropských výrobců s dopadem na snížení prodejních cen.

7 PricewaterhouseCoopers Strana 7 1.Čína se stala netto exportérem ocelářských výrobků 2.Uplatnění produkce (Rusko, ostatní z Číny na Evropu a USA) 3.Zpomalení hospodářského růstu v Číně i v Evropě 4.Neopakování se situace související s přistoupením do EU (například předzásobení) 5.Velké zásoby u zpracovatelů a obchodníků koupené za vysoké ceny 6.Očekávání dalšího propadu cen 7.Výsledek = výrazný propad trhu v 1. čtvrtletí 2005 a zlepšení není v dohledu Další faktory ovlivňující současnou situaci v Evropě: Rok 2005 bude (a zatím je) velkým zklamáním výrobců oceli. Jedná se o návrat k obvyklým trendům spíše než ke kolapsu odvětví.

8 PricewaterhouseCoopers Strana 8 Budoucnost ocelářství 1 Vývoj v Číně a dopad na Evropu 2 Globální ekonomický výhled

9 PricewaterhouseCoopers Strana 9 Zdroj: MMF MMF 2005 předpověď ekonomického růstu “…růst se zpomalil ve druhém čtvrtletí roku 2004, především v USA, Japonsku a Číně, zatímco ceny ropy prudce vzrostly. Podíváme li se dopředu, globální expanze zůstane solidní, ale slabší než se původně očekávalo. MMF září 2004 World Economic Outlook Budoucnost ocelářství – Globální ekonomický výhled: Další oblastí obav pro odvětví je ekonomický výhled. MMF revidoval výhled růstu ve všech ekonomických centrech mimo Japonsko.

10 PricewaterhouseCoopers Strana 10 Zdroj: IISI, Morgan Stanley – 11/ 04, Deutsche Bank – 12/04 Růst spotřeby hotových hutních výrobků 2001 – 2006 (výhled) 4.7% 3.8% Shrnutí: Z důvodu zpomalení růstu v Číně se poptávka po ocelářských produktech zpomalí a neudrží růst, který jsme mohli sledovat v minulých letech. Očekávaný růst je však stále nad dlouhodobým průměrem (3%), což dává víru, že kolaps odvětví není na pořadu dne.

11 PricewaterhouseCoopers Strana 11 Výzvy budoucnosti

12 PricewaterhouseCoopers Strana 12 Výzvy budoucnosti 1 Konsolidace odvětví 2 Strategie získávání surovin 3 Životní prostředí 4 Komoditní burza s ocelí (Pozn.: body 2 – 4 nejsou obsahem této prezentace)

13 PricewaterhouseCoopers Strana 13 Zdroj: Thomson Financial Datastream Relativní cena akcí 2002 - 2004 Ocelářství Ostatní kovy Doly Strojírenství Chemický průmysl Obraný a letecký průmysl Konsolidace: Akcie v ocelářství jsou nejvýkonnější ve srovnání s ostatními odvětvími od roku 2001

14 PricewaterhouseCoopers Strana 14 Zdroj: Bloomberg, Thomson Financial Datastream Průměrné P/E* : vybrané sektrory P/E Ratio * Na základě průměru jednotlivých P/E top 5 společností v odvětví Konsolidace: ….Tento růst však není dostatečný, aby ovlivnil jistou neatraktivnost ocelářství pro investory ve srovnání s ostatními sektory. Investoři se bojí především nestability na trhu.

15 PricewaterhouseCoopers Strana 15 Source: PwC Analysis Globální transakce koncem roku 2004

16 PricewaterhouseCoopers Strana 16 Tržní podíl 5 předních výrobců v daném odvětví Zdroj: Corus, International Aluminium Institute. Iron & Steel Statistics Bureau, PwC Analysis Pokud by existovalo 5 ocelářských výrobců každý s kapacitou 80 mil tun “….Mittal Steel nebude mít více než 6% celkové světové produkce oceli.” Deutsche bank, 26 října 2004 Konsolidace: Vytvoření skupiny Mittal Steel s výrobou cca 50 mil tun významně neovlivňuje celkovou roztříštěnost odvětví ve srovnání s hlavními dodavateli, odběrateli a konkurenty. V případě další koncentrace je možné předpokládat vytvoření odvětví s charakteristikami podobnými ostatním odvětví

17 PricewaterhouseCoopers Strana 17 Source: Mittal Steel, Morgan Stanley, Arcelor “Je jisté, že Mittal Steel přispěje k pokračující koncentraci v odvětví a pomůže v řešení nerovnováhy mezi výrobci oceli, jejich dodavateli a hlavními odběrateli. Konsolidace je také klíčovou pro řešení rovnováhy v odvětví a měla by zamezit výrazným cenovým výkyvům, které jsme mohli v minulosti sledovat. ” CRU 10/ 2004 Konsolidace: Vedle cyklického vývoje, je rozdrobenost odvětví dlouhodobě hlavním zdrojem zranitelnosti. V loňském říjnu byla vytvořena první globální ocelářská společnost, snažící se benefitovat z nutného globalizačního procesu. Hlavní výhody ze sloučení – top 5 výrobců cca 400 mt Posílení vyjednávací pozice s dodavateli a hlavními zákazníky Zavedení výrobní disciplíny a výrobní pružnost v rámci globálních kapacit Posílení zájmu o ocelářský průmysl mezi investory Finanční sílu a možnost získat zdroje na modernizaci Posílení schopnosti plnit požadavky globálních zákazníků

18 PricewaterhouseCoopers Strana 18 “Ocelářský průmysl zůstává přiliš fragmentovaný. Nový leader Mittal steel má méně než 6% světové kapacity. Věříme, že sektor potřebuje 5 nebo 6 producentů, každý s kapacitou 80 až 100mt na několika kontinentech pokud budou chtít mít dostatečnou vyjednávací sílu s odběrateli a dodavateli,kteří již prošli procesem konsolidace.” SG Equity Research, 26. října 2004 “Věříme, že začíná nová vlna konsolidace, která povede v krátké době k vytvoření 10 největších světových skupin kontrolujících více než 50 procent světové kapacity.” Deutsche Bank, 16. listopadu 2004 “Tento druh spekulace (ohledně budoucnosti v odvětví) rozhodně a vytváří tlak na některé středně veliké výrobce a ti se buď přidají k procesu slučování nebo budou hrát druhořadou roli, pokud přežijí.” Financial Times, 26. října 2004 Konsolidace: Mnoho komentátorů věří, že vytvoření Mittal Steel je prvním krokem v konsolidačním procesu, který povede k vytvoření malé skupiny globálních hráčů v ocelářství.

19 PricewaterhouseCoopers Strana 19 Ocelářství je nyní na křižovatce Tradiční cesta “Vyrob co nejvíce můžeš a prodej za cokoliv to jde” Modernizace a Disciplína Cesta ke stabilitě Nový koncept concept ! Maximalizace zisku Integrace Půjdou výrobci za?

20 PricewaterhouseCoopers Strana 20 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Petr Smutný TĚŽKOSTI TĚŽKÉHO PRŮMYSLU... aneb jak přetavit ocel na zlato 4. května 2005 PwC."

Podobné prezentace


Reklamy Google