Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace - v prezentaci se žáci seznamují se savci žijícími v lese Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodních druhů,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace - v prezentaci se žáci seznamují se savci žijícími v lese Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodních druhů,"— Transkript prezentace:

1 Anotace - v prezentaci se žáci seznamují se savci žijícími v lese Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodních druhů, popis , způsob života Speciální vzdělávací potřeby –žádné Klíčová slova - muflon, rys, liška, veverka, kamzík, lasice, jezevec , kuna Druh učebního materiálu - prezentace Druh interaktivity - výklad Cílová skupina - žák Stupeň a typ vzdělávání - základní vzdělávání – první stupeň – druhé období Typická věková skupina let Celková velikost – 2,98 MB Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Pištová. VY_32_INOVACE_PR

2 Živočichové v lese - savci
Mezi nejpočetnější a nejznámější druhy lesních živočichů patří jelen, srnec a divočák. Je to i proto, že se o ně myslivci po celý rok starají, aby byl jejich počet v našich lesích hojný. Nyní se seznámíme s dalšími druhy živočichů, kteří žijí v lese nebo je pro ně les úkrytem.

3 Muflon Popis: Samec je statnější než samice, délka
těla je 135 / 120 cm, hmotnost kolísá mezi 25 – 45 kg. Jedná se o nejmenší druh divoce žijících ovcí. Samec má mohutné zahnuté rohy, samice jen krátké nebo je bezrohá. Rohy neshazují! 3.

4 Letní barva srsti je hnědočervená,
zimní šedohnědá. Samec má na hřbetě bělavé sedlo. Je býložravec, žije v lesnatých a smíšených lesích. Je přizpůsoben pohybu na horských svazích. Není původním živočichem, byl vysazen pro lovecké účely. Žijí ve stádech, které vede zkušená ovce. Říje nastává v říjnu až listopadu. Jehně se rodí březnu až v dubnu.

5 1. 2.

6 Kamzík horský Kamzík je podobný koze a má typické, dozadu zahnuté růžky. U samic jsou menší. Délka těla 110 – 130 cm, hmotnost 30 – 50 kg. Samice je drobnější. Letní zbarvení je červenohnědé s černým pruhem na hřbetě. Zimní barva je tmavá, téměř černá. Jsou velmi obratní při pohybu na strmých horských stráních a na skalinách. Samci jsou samotáři, samice se stahují do stád. Jsou to sudokopytníci, býložravci.

7 7. 5. 4. 6.

8 Veverka obecná Délka těla s hlavou 20 – 30 cm, ocas 14 – 25 cm, hmotnost 200 – 500 g. Zbarvení veverek je přizpůsobeno místu kde žijí. V jehličnatých lesích jsou tmavší (tmavě hnědé nebo černohnědé), v listnatých lesích jsou světlejší (nápadně rudohnědé). Jsou dobře uzpůsobené životu ve stromech, mají ostré drápy, které umožňují bezpečné šplhání v korunách a na kmenech stromů. Dlouhý huňatý ocas slouží při dlouhých skocích jako kormidlo a pomáhá udržovat rovnováhu

9 Jsou aktivní ve dne. Živí se semeny a plody
jehličnatých a listnatých stromů, houbami, pupeny stromů a keřů. V zimě střídá období klidu a spánku s obdobím, kdy hledá šišky a oříšky. Na zimu si dělá zásoby v dutinách stromů nebo v jamkách v zemi. Vybírají také vajíčka a mláďata zpěvných ptáků. Rodí 4 – 5 mláďat na jaře a pak ještě v létě. Po narození jsou slepá a holá.

10 10. 8. 9. 11.

11 Kuna lesní Délka těla 45 – 50 cm, sameček je větší než samička, ocas je huňatý a dlouhý až 25 cm, hmotnost asi 1,8 kg. Zbarvení je hnědé, na krku, na hrudi a kolem uší je žlutavé. Nohy má krátké, mohutné drápy pomáhají při šplhání, ocas slouží rovnováze. Skáče do vzdálenosti až 4 m. Tato obratná šelma osidluje listnaté i smíšené lesy, někdy i velké parky.

12 Loví většinou večer nebo v noci, ale můžeme ji zahlédnout i za dne
Loví většinou večer nebo v noci, ale můžeme ji zahlédnout i za dne. Je běžným živočichem. Potravou jsou především veverky, také myši a další hlodavci, ptáčata, žáby, ale i lesní poldy a ovoce, dokonce i větší druhy hmyzu. Je všežravec. Páří se v létě, mláďata rodí v dubnu až květnu. Dožívá se asi 10 let věku. Příbuzná je kuna skalní a sobol, který je v Evropě vyhuben.

13 12. 13.

14 14. 15. 16.

15 Lasice hranostaj Délka těla 25 – 30 cm, samička menší, tělo štíhlé a protáhlé. Špička ocasu je černá, na rozdíl od lasice kolčavy ( ta je i drobnější). Srst je v létě červenohnědá s jasně odděleným bělavým břichem, na začátku zimy dojde k rychlé přeměně barvy srsti na čistě bílou, jen konec ocasu je černý. Loví hlavně v podvečer a v noci. Loví malé živočichy (hraboše, hryzce, ptáky, zajíčky). Ze zimní srsti se šily kožešinové límce královských šatů, nazývají se hermelín.

16 Jezevec lesní Délka těla až 80 cm, samci jsou větší, hmotnost kolem 15 kg, tělo je zavalité, na hlavě je výrazná černobílá pruhovaná kresba, barva těla je stříbrošedá. Čenich je protáhlý, slouží k očichávání i při hrabání. Nohy jsou krátké, silné (se silnými drápy na předních nohách) a slouží při vyhrabávání nor. Vyskytují se téměř v celé Evropě i v Asii. Obývají různé typy lesů, zahrad i parků, pokud si můžou vyhrabávat spletité nory s několika východy.

17 Velmi rychle se dokážou schovat do nory v případě nebezpečí
Velmi rychle se dokážou schovat do nory v případě nebezpečí. Umí dobře plavat, ale vodu nevyhledává. Jezevec je aktivní v noci, je všežravec . Živí se plody, bobulemi, oříšky, semínky, plody (žaludy, bukvice). Spořádá i kukuřici, obilí, hmyz, šneky, ptáčata, králíky, hraboše a ve velkém množství žížaly. Mláďata se rodí koncem zimy. Je to bystrý a ostražitý živočich.

18 18. 19. 17.

19 Liška obecná 20. Délka těla s hlavou je 60 – 90 cm, ocas 35 – 40 c, hmotnost asi 7 kg. Je to psovitá šelma, všežravec. Srst rezavá, končetiny tmavší, čenich špičatý a trojúhelníkové uši. Na konci ocasu je bílá nebo tmavá skvrna (květ). Zimní srst je šedorezavá, mnohem hustší a kvalitnější. Je rozšířená po celé Evropě, v Asii i v Severní Americe. Vyskytuje se v různých biotopech (les, louka, pole, zahrady, parky…) a v různých nadmořských výškách. Je velmi přizpůsobivá.

20 Žije samotářsky, aktivní většinou v noci, žije v podzemních norách, které přebírá často po jezevcích nebo si je sama vyhrabává. Každá nora má několik chodeb, které slouží k úniku. Na potravu jsou nenáročné, hlavním zdrojem jsou myši a jiní hlodavci, tím jsou dosti užitečné. Loví i jiná drobnější zvířata (králíčky, zajíčky, kolouchy, koroptve, ale i domácí slepice. Na březích vod slídí po hnízdech vodních ptáků. Chytá žáby, leklé ryby, zvířata přejetá u silnic. Nepohrdne také žížalami, kobylkami, larvami. V létě se živí plody a semeny (v oblibě má zvláště borůvky). Shánějí i zbytky v okolí lidských příbytků.

21 Páří se v zimě, v dubnu se rodí 3 – 5 mláďat, někdy až 10
Páří se v zimě, v dubnu se rodí 3 – 5 mláďat, někdy až 10. Po narození jsou veliká asi jako krtek. Nepřáteli jsou pro lišky vlci, rysi, orli, výři. Největším nepřítelem je však člověk, který ji loví pro krásnou kožešinu, ale především proto, že jsou roznašeči vztekliny. Myslivci kladou do lesů návnady s očkovací látkou, aby se vzteklina nešířila. Návnad se nikdy nedotýkejte! Jiné druhy: liška polární, fenek, liška stepní.

22 21. 22.

23 Kočka divoká Délka těla 50 – 80 cm, hmotnost kolem 5 kg. Kočka menší než kocour. Má huňatý ocas na rozdíl od koček domácích. Mají svislé zornice, zatažitelné drápy (slouží k uchopení kořisti). Zuby pevné, usmrtí jimi kořist kousnutím do krku. Zbarvení hnědošedé s černými proužky. Má vynikající zrak a sluch, čich není pro lov nejvýznamnější. Žije většinou samotářsky, loví v noci, na kořist číhá. Loví hlavně myši, také hraboše, králíky, ptáky i ryby. Je celoročně hájena, patří mezi ohrožené druhy živočichů.

24 23. 24.

25 Rys ostrovid Délka těla 80 – 115 cm, je výborně uzpůsoben životu v lese, je to kočkovitá šelma, vzácná, celoročně hájená a ohrožená. Hmotnost je rozdílná od 15 do 30 kg. Samci těžší. Kožich má hustou podsadu, na hřbetě hustější, na břiše kratší na světlejší. Barva červenavá, ocas velmi krátký, jakoby useknutý, na konci černý. Oči směřují dopředu, sluch velmi dokonalý, na uších až 4 cm dlouhé černé štětičky.

26 Loví většinou v noci, přes den odpočívá v rozsedlinách skal, jeskyních, dutiny nebo husté křoviny. Žije samotářsky. Potrava je různorodá, malí savci ( od myší, přes králíky, zajíce, až po srnčí zvěř). 26.

27 25. 27.

28 Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www:


Stáhnout ppt "Anotace - v prezentaci se žáci seznamují se savci žijícími v lese Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodních druhů,"

Podobné prezentace


Reklamy Google