Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Období stárnutí Presenium - do 70 let. Senium - nad 70 let.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Období stárnutí Presenium - do 70 let. Senium - nad 70 let."— Transkript prezentace:

1 Období stárnutí Presenium - do 70 let. Senium - nad 70 let.

2 Kdy nastává opravdové stáří? Když úbytek psychických a fyzických sil člověku neumožňuje plnit dosavadní povinnosti v povolání a v ostatním životě. Mezi jednotlivci jsou podstatné rozdíly.

3 Projevy stárnutí

4 Tělesná stránka Involuce všech orgánů, snížení hmotnosti a výšky. Involuce všech orgánů, snížení hmotnosti a výšky. Zvýšená unavitelnost. Zvýšená unavitelnost. Snížení funkční schopnosti endokrinního systému. Snížení funkční schopnosti endokrinního systému. Zastavení činnosti některých žláz s vnitřní sekrecí. Zastavení činnosti některých žláz s vnitřní sekrecí. Změna celkového vzhledu člověka: schoulená postava, pomalé reakce a pohyby. Změna celkového vzhledu člověka: schoulená postava, pomalé reakce a pohyby.

5 Psychické změny Jsou důsledkem strukturních a funkčních změn NS a sociálních vlivů. Jsou důsledkem strukturních a funkčních změn NS a sociálních vlivů. Dochází ke zhoršení paměti, pociťování, vnímání, myšlení, adaptability, vitality. Dochází ke zhoršení paměti, pociťování, vnímání, myšlení, adaptability, vitality. Citová oblast: - labilita, - tvorba protikladných citů - citová zranitelnost

6 Osobnost v preseniu Odchod do důchodu Odchod do důchodu - deprese - obavy z budoucnosti - bezradnost z nadbytku volného času Návrat do minulosti Návrat do minulosti - bilancování života

7 Postoje k minulosti 1. Rozladění až deprese (když se minulý život hodnotí jako prohra, nevyužití možností). 2. Dovršení a naplnění (při vědomí prožití hodnotného a plného života). 3. Rezignace („všechno bylo zbytečné“), která vyúsťuje do pasivity a lhostejnosti.

8 Další změny Aktualizují se úvahy o celkovém smyslu života. Aktualizují se úvahy o celkovém smyslu života. Zmenšuje se oblast zájmů. Zmenšuje se oblast zájmů. Osobnost se stává egocentrickou a egoistickou – závist a bezohlednost Osobnost se stává egocentrickou a egoistickou – závist a bezohlednostizolovanost Mezigenerační odcizení – konflikty. Mezigenerační odcizení – konflikty.

9 Další změny Prohlubují se pocity osamělosti poznamenané obavami, že si jich mladí lidé dost neváží, jsou přezíráni, zbyteční a že překážejí. Prohlubují se pocity osamělosti poznamenané obavami, že si jich mladí lidé dost neváží, jsou přezíráni, zbyteční a že překážejí. únavná mnohomluvnost a přehnaná zvědavost na novinky z okolí. únavná mnohomluvnost a přehnaná zvědavost na novinky z okolí. Snaží se vzbudit zájem o svou osobu vzpomínkami na své „staré dobré časy“. Snaží se vzbudit zájem o svou osobu vzpomínkami na své „staré dobré časy“.

10 Další změny Mění se subjektivní prožívání času – minulé roky se zdají jako něco nepříliš vzdáleného od současnosti. Mění se subjektivní prožívání času – minulé roky se zdají jako něco nepříliš vzdáleného od současnosti. Tendence idealizovat zejména své mládí. Tendence idealizovat zejména své mládí.

11 Období stáří - senium Prohlubují se: involuční změny v koordinaci a regulaci VNČ, involuční změny v koordinaci a regulaci VNČ, v celé somatické oblasti, v celé somatické oblasti, v psychických procesech a stavech, v psychických procesech a stavech, změny osobnosti směřující k jejímu rozpadu. změny osobnosti směřující k jejímu rozpadu.

12 Další změny Oslabuje se vštěpování a délka zapamatování nového. Oslabuje se vštěpování a délka zapamatování nového. Myšlení ztrácí logičnost, pružnost, hloubku, šířku, kritičnost a objektivitu. Myšlení ztrácí logičnost, pružnost, hloubku, šířku, kritičnost a objektivitu. Adaptabilita zvl. na nové podmínky je minimální, reakce na nové prostředí je většinou negativní. Adaptabilita zvl. na nové podmínky je minimální, reakce na nové prostředí je většinou negativní.

13 Další změny V osobnosti se začíná projevovat nižší pudová složka. V osobnosti se začíná projevovat nižší pudová složka. Oslabují se morální zábrany, sebekontrola. Oslabují se morální zábrany, sebekontrola. „Vytrácejí“ se dovednosti a vědomosti, snižují se schopnosti. „Vytrácejí“ se dovednosti a vědomosti, snižují se schopnosti. Postoje „kostnatějí“. Postoje „kostnatějí“. Převládá egoismus. Převládá egoismus. Pocity sociální izolovanosti. Pocity sociální izolovanosti.

14 Další změny Prohloubení psychických poruch: Demence (intelekt, charakter, city) Demence (intelekt, charakter, city) Halucinace a bludy Halucinace a bludy Degradace osobnosti Degradace osobnosti Tyto změny jsou podmíněné: 1. Organicky 2. Sociálními podmínkami života starých lidí

15 Reakce člověka na stárnutí Závisí na výchově a sebevýchově ke stáří a na životní náplni ve stáří. Závisí na výchově a sebevýchově ke stáří a na životní náplni ve stáří. Stáří je třeba přijmout, adaptovat se na ně. Stáří je třeba přijmout, adaptovat se na ně. Dodržovat vhodný denní režim: Dodržovat vhodný denní režim: - odpočinek - tělesná činnost - psychická činnost

16 Význam aktivity Aktivita zabraňuje vzniku: stařeckého pesimismu, stařeckého pesimismu, depresím, depresím, vědomí nepotřebnosti a neužitečnosti, vědomí nepotřebnosti a neužitečnosti, pomáhá zapomenout na vlastní problémy pomáhá zapomenout na vlastní problémy vyplňuje zbytek života smysluplným úsilím, vyplňuje zbytek života smysluplným úsilím, až do vysokého stáří pomáhá člověku zachovat optimistický pohled. až do vysokého stáří pomáhá člověku zachovat optimistický pohled.

17 Reakce na ztrátu aktivity Starý člověk podlehne nicnedělání, pasivitě a nečinnosti. Starý člověk podlehne nicnedělání, pasivitě a nečinnosti. Ztratí zájem o všechno kolem sebe. Ztratí zájem o všechno kolem sebe. Negativní tělesné a duševní projevy se pak urychlují a prohlubují. Negativní tělesné a duševní projevy se pak urychlují a prohlubují. To vede ke ztížení společenského soužití a smrt se pro takového člověka stává „jedinou a poslední nadějí“. To vede ke ztížení společenského soužití a smrt se pro takového člověka stává „jedinou a poslední nadějí“.

18 Sociální problémy stáří Nepřipustit si izolovanost, opuštěnost, vědomí osamělosti, beznaděje a bezmocnosti, když potřebují pomoci – rodinné tradice. Nepřipustit si izolovanost, opuštěnost, vědomí osamělosti, beznaděje a bezmocnosti, když potřebují pomoci – rodinné tradice. Změna společenských podmínek – velké rodiny zmizely. Změna společenských podmínek – velké rodiny zmizely. Nebát se využít sociální služby - pečovatelská služba. Nebát se využít sociální služby - pečovatelská služba. Zdravotničtí pracovníci by je měli umět vyslechnout Zdravotničtí pracovníci by je měli umět vyslechnout

19 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Období stárnutí Presenium - do 70 let. Senium - nad 70 let."

Podobné prezentace


Reklamy Google