Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Malý fotbal je míčový sport, ze kterého vzešel futsal (halová obdoba fotbalu).  Největší členská základna tohoto sportu se nachází v Anglii.  V České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Malý fotbal je míčový sport, ze kterého vzešel futsal (halová obdoba fotbalu).  Největší členská základna tohoto sportu se nachází v Anglii.  V České."— Transkript prezentace:

1

2  Malý fotbal je míčový sport, ze kterého vzešel futsal (halová obdoba fotbalu).  Největší členská základna tohoto sportu se nachází v Anglii.  V České Republice funguje od roku 1971.  V roce 2005 byla založena Asociace malého fotbalu České Republiky.

3  Používá se míč o velikosti 5.  Hrací plocha má rozměry 44-54m x 24-30m.  Hrací doba trvá 2 x 30 minut.  Auty se vhazují a tým má sestavu 5 hráčů a jeden brankář.  Tresty a karetní napomenutí jsou stejné jako v kopané.

4  Pokud hráč získá červenou kartu, může po pěti minutách nastoupit do pole hráč jiný, vyloučený hráč nesmí do hry zasáhnout.

5  Volejbal je týmový míčový sport. Pochází z USA, ale dnes je populární po celém světě.  První mistroství světa se pořádalo v roce 1949 v Praze.  Od roku 1964 je součástí programu olympijských her.  Máme další 3 varianty volejbalu: Volejbalové debly, Plážový volejbal a Smíšený volejbal.

6  Hraje se ve dvojicích.  Hřiště má rozměry 4,5 x 9m a je rozdělené sítí, hřiště je zřetelně vyznačeno lepicí páskou.  Síť je vysoká 195cm.  Míč se používá volejbalový odlehčený velikosti 5.

7  Utkání probíhá na hrané dva sety 2 x 5 minut, s krátkou přestávkou na výměnu stran.  Každý vítězný set znamená bod.  V průběhu rozehry přijímající hráči stojí vedle sebe.  V podávajícím družstvu jeden hráč stojí na podání, druhý stojí v pravé nebo levé části hřiště, podávající hráč se přesouvá po podání do neobsazené poloviny hřiště.  Pro podání se míč vhazuje vrchním způsobem jednoruč nebo odbitím obouruč – prsty.

8  Není povoleno chodit nebo běhat s míčem.  Jeden krok s charakterem výkroku (výskoku) je povolen.  Dotek sítě je posuzován podle oficiálních pravidel volejbalu.

9  Stolní tenis je bezkontaktní míčový sport hraný s pálkou.  Tvoří hrací plochu rozdělenou síťkou na dvě poloviny.  Hraje se buď ve dvou (dvouhra) nebo ve čtyřech hráčích (čtyřhra)  V roce 1988 se stolní tenis zařadil mezi olympijské sporty.

10  Odehrání míčku se provádí výhradně pálkou, odehraný míček se musí alespoň jednou dotknout stolu na soupeřově straně.  Při podání se míček musí dotknout alespoň jednou stolu na straně podávajícího a poté alespoň jednou na straně soupeře, pokud se míček dotkne sítě, podání se opakuje.

11  Při špatném podání nebo odehrání míčku získává protihráč bod.  Každá sada hry se hraje do jedenácti vítězných míčků, hru nelze ukončit s výsledkem 11:10, rozdíl musí být dva míče.  První sadu zahajuje vylosovaný hráč, při dalším ten, kdo nezahajoval předchozí sadu.  Hráči si na začátku každé sady vymění strany.

12  Florbal je kolektivní halový sport podobný pozemnímu hokeji.  Hraje se na hřišti o rozměrech 40 x 20 metrů.  Hráči při hře používají dutý plastový míček a speciální florbalové hole (florbalky).  Sestava týmu se skládá z pěti hráčů a jednoho brankáře. Brankář žádnou hůl nepoužívá.

13  Hra rukou není povolena a hrozí za ni vyloučení. Nohou si můžeme míček pouze zpracovat, ne nahrávat.  Za menší faul soupeř získává volný úder. Za větší přestupky je hráč vyloučen na 2-5 minut. Při získání červené karty je hráč vyloučen a hraje se 5 minut v oslabení.

14  Brankář chytá bez hokejky, chytat míček může pouze tehdy, když se míček nachází ve velkém brankovišti. Ostatní hráči do malého brankoviště, které je uvnitř velkého, nesmí.  Při hře je povoleno hrát s holí do výšky kolen.  Hraje se 3 x 20 minut stejně jako v hokeji.  Při nájezdech musí být míček v pohybu a nesmí se pohnout vzad, provádí se ale velmi pomalu. Gólman stojí na brankové čáře.

15  Není dovoleno protihráčům nadzvedávat nebo sklepávat hůl. Za to následuje volný úder nebo dvouminutový trest.  Jakmile se hokejka ocitne mezi soupeřovýma nohama, míček získává soupeř.

16  Orientační běh je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a s buzolou. Na mapě jsou vyznačeny kontrolní staveniště, které mají účastníci v určitém pořadí nalézt.  Tratě jsou rozděleny do kategorií podle věku a pohlaví účastníků.  Dochází zde k překonávání terénních překážek.

17  Kromě pěší varianty máme i variantu na běžkách a variantu pro horská kola.  Nejčastěji je u orientačního běhu časový limit 1 hodina. Účastníkům jsou odečítány body za každou přetaženou minutu.  Trať obsahuje start, kontroly a cíl.  Závodník nesmí být doprovázen jinou osobou nebo zvířetem.  Mistrovství světa v orientačním běhu se koná každý rok, první mistroství se konalo v roce 1966

18  Při porušení pravidel je účastník diskvalifikován.  Umístění ve výsledkové listině se nepřiděluje účastníkovi, který je diskvalifikován, vzdal závod a nebo jeho výsledný čas je větší, než stanovený limit.


Stáhnout ppt " Malý fotbal je míčový sport, ze kterého vzešel futsal (halová obdoba fotbalu).  Největší členská základna tohoto sportu se nachází v Anglii.  V České."

Podobné prezentace


Reklamy Google