Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ Klášterec Czech Republic

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ Klášterec Czech Republic"— Transkript prezentace:

1 ZŠ Klášterec Czech Republic
Volleyball ZŠ Klášterec Czech Republic

2 Historie Tento sport vznikl ve Spojených Státech a dnes dosahuje takové popularity, že větší základnu má z kolektivních sportů pouze fotbal. Dnes hraje volejbal více než 46 milionů Američanů. Na celém světě je více než 800 milionů hráčů, kteří hrají volejbal alespoň jednou týdně.

3 V roce 1895 se William G. Morgan, instruktor v YMCA, rozhodl, že spojí prvky basketbalu, basebalu, tenisu a házené, aby vytvořil pro své žáky obchodníky hru, která by vyžadovala méně fyzického kontaktu než basketbal. Vytvořil volejbal (v té době nazývaný mintonette). Morgan si vypůjčil síť z tenisu a zvedl jí 6 stop a 6 palců nad zem, těsně nad výšku průměrného muže.

4 Během ukázkového zápasu někdo poznamenal, že to vypadá, jako by hráči odráželi míč tam a zpět přes síť, takže by bylo lepší pojmenovat tento sport volleyball. 7. července 1896 bylo sehráno první volejbalové utkání na Springfield College.

5 Pojmy Eso Podání, které se nedá vybrat a automaticky vyústí v bod.

6 Útočný blok Přijímající hráči se agresivně pokouší zblokovat smečovaný míč než přeletí síť.

7 Nepovedený útok Za nepovedený považujeme útok v případě, že: 1) míč přistane mimo hřiště, 2) míč skonč v síti a není odehrán nebo skončí v síti po třetím odbytí, 3) míč je zblokován druhou stranou, která tak získá bod nebo podání, 4) útočící hráč přešlápne půlící čáru, or 5) útočící hráč se proviní nepovoleným kontaktem (podržení míče, dvojitý úder...).

8 BLOK Defensivní hra jednoho nebo více hráčů, která má odchýlit smečovaný míč zpět na polovinu soupeře. Můžš jít o kombinaci jednoho, dvou nebo tří hráčů vyskakujících před smečařem, dotýkajících se míče rukama.

9 Dvojblok Souhra dvou hráčů snažících se odchýlit míč zpět na polovinu smečujícího soupeře.

10 Odbíjení spodem Spoj ruce od předloktí až po zápěstí a zespoda udeř míč předloktím.

11 Smeč Vyskočit a udeřit míč prudce rukou nad hlavou.

12 Úspěšný útok Útok, který přímo ústí v bod nebo ztrátu.

13 Odbíjení vrchem Přihrávka provedená otevřenými dlaněmi, kontrolována prsty a palci, hraná těsně před čelem.

14 Podání Jedna ze šesti základních dovedností, díky níž se míč dostává do hry. Je to jediná dovednost, kterou ovlivňuje pouze jeden hráč.

15 Nahrávač hráč, který má druhý ze tří kontaktů s míčem a servíruje jej pomocí odbíjení vrchem spoluhráči na smeč. Nahravač je součástí útoku.

16 Volejbalová hantýrka Překlad „Eso" „Ztráta" „Střecha" "Stuff"
Úspěšné podání, kterého se nedotkne žádný z protihráčů. „Ztráta" Když tým. Který podával, udělá chybu, získává míč druhý tým. „Střecha" Když hráč vyskočí nad síť a zblokuje míč. "Stuff" Když hráč vyskočí nad síť, zblokuje míč, a ten spadně zpět k hráči, který smečoval.

17 "Dig" Když hráč vybere velmi těžkou smeč. "Kill" Když tým zasmečuje míč a získá bod nebo podání po ztrátě.

18 Pravidla Podání ( A ) Předtím, než se podávající dotkne míče, musí stát za čárou ohraničující hřiště. ( B ) Míč může být uveden do hry podáním spodem nebo vrchem. ( C ) Míč musí být před podáním dobře viditelný pro soupeře. ( D ) Podávaný míč se může dotknout sítě a přepadnout na druhou stranu a vyústit v bod. ( E ) První podání se určí losem, každé další podání je pak určeno vítězstvím nebo prohrou v jednotlivé hře. ( F ) Podání může být vráceno pouze odbitím, ne podáním ani smečí.

19 Bodování Používá se sčítání bodů. Po každém úspěšném útoku získává tým bod. Útočící tým získá bod po chybě soupeřovy obrany nebo pokud soupeř odehraje míč mimo hřiště. Přijímající tým získá bod po chybě soupeřova útoku, pokud soupeř odehraje míč do outu nebo pokud podá do sítě. Hraje so do 25 bodů. Výhra musí být o dva body.

20 „Otáčení“ ( A ) Tým se otáčí pokaždé, když vyhraje podání. ( B ) Hráči se točí po směru hodinových ručiček. ( C ) Na každé straně by mělo být 4 – 6 hráčů.

21 Hraní volejbalu ( A ) ¨Na každé straně jsou povoleny maximálně tři údery. ( B ) Hráč by neměl odehrát míč dvakrát po sobě (blok se nepovažuje za úder) ( C ) Míč se může dotknout sítě během odbití na druhou stranu a podání. ( D ) Míč, který se dotkne čáry ohraničující hřiště, se počítá jako dobrý. ( E ) Je povoleno oedhrát míč jinou částí těla. ( F ) Pokud se dva hráči dotknou míče zárověň nesmí se podílet na dalším úderu. ( G ) Hráč nesmí blokovat nebo smečovat z podání. ( H ) Prohození pozic mezi hráči je povoleno pouze pro útočnou trojici po podání.

22 Obvyklé prohřešky ( A ) Přešlápnutí čáry ohraničující hřiště během podání. ( B ) Neúspěšné podání. ( C ) Úder do míče nepovoleným způsobem. ( podržení,hození, atd. ). ( D ) Dotknutí se sítě jakoukoli částí těla pokud je míč ve hře. Pokud je míč vystřelen do sítě takovou silou, že se síť dotkne hráčova těla, nepočítá se to za chybu a pokračuje se dál. ( E ) Přesáhnout síť kromě následujících vyjímek:

23 1 – při zakončování akce. 2 – při blokování míče, který je na polovině soupeře, ale je vracen zpět ( blokař se nesmí dotknout míče dříve, než jej odehraje smečař zpět). Pokud neblokuje třetí úder. ( F ) Dotyky pod sítí. ( G ) Chyba při podání. ( H ) blokuje nebo smečuje míč z pozice dál než 10 stop od sítě.

24 Hřiště Herní prostor Vnitřní i vnější kurty mají rozměry 18 m x 9 m (29'6" x 59'). Vnitřní kurty mají také útočnou čáru vyznačenou 3 m (9'10") od půlící čáry. Čáry ohraničující hřiště jsou 5cm (2") široké. Výška sítě Výška sítě pro muže a smíšená družstva je 2.43 m nebo 7'11-5/8". Výška sítě pro ženy je 7'4-1/8". Síť by měla měřit na výsku 8'. Míč Míč váží mezi 9 a 10 uncemi. Tlak je mezi 4.5 a 6.0 librami

25 BYE BYE


Stáhnout ppt "ZŠ Klášterec Czech Republic"

Podobné prezentace


Reklamy Google