Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Florbal OB21-VVP-HUM-TV-HUD-M-SUPL-006

3 Florbal Kolektivní sportovní hra Kolektivní sportovní hra Družstvo tvoří 5 hráčů + brankář Družstvo tvoří 5 hráčů + brankář Hra se hraje s umělými florbalovými holemi Hra se hraje s umělými florbalovými holemi Bílý,dutý, dírkovaný, plastový míček Bílý,dutý, dírkovaný, plastový míček

4 Historie florbalu Florbal vznikl v USA Florbal vznikl v USA Kolébka je Švédsko Kolébka je Švédsko 70. letech 20. století se hrál florbal pod názvem INNEBANDY 70. letech 20. století se hrál florbal pod názvem INNEBANDY Dále se hrál ve Finsku a Švýcarsku Dále se hrál ve Finsku a Švýcarsku

5 Historie florbalu Ve Švýcarsku měli svoji verzi, kdy brankař měl také hokejku. Ve Švýcarsku měli svoji verzi, kdy brankař měl také hokejku. Ke sjednocení pravidel tohoto sportu došlo v roce 1986. Ke sjednocení pravidel tohoto sportu došlo v roce 1986. Děrovaný míček na hru florbal vynalezli Američané, kteří používali plastový děrovaný míček k baseballu. Tento míček byl 2x větší Děrovaný míček na hru florbal vynalezli Američané, kteří používali plastový děrovaný míček k baseballu. Tento míček byl 2x větší

6 Základní pravidla Základní pravidla

7 Florbal se hraje se na hřišti 20 x 40 metrů které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Florbal se hraje se na hřišti 20 x 40 metrů které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, 65 cm hluboké v dolní části a 40 cm v horní části. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, 65 cm hluboké v dolní části a 40 cm v horní části. Hraje se na 3x 20 minut. Hraje se na 3x 20 minut. Přestávky jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ). Přestávky jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ). Juniorky hrají 3x 15 minut čistého času. Juniorky hrají 3x 15 minut čistého času.

8 Základní pravidla Hráči mohou odehrát míček pouze hokejkou, ale hokejka nesmí být nad úrovní kolen. Hráči mohou odehrát míček pouze hokejkou, ale hokejka nesmí být nad úrovní kolen. Míček lze i odkopnout nebo zpracovat nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušení pravidel. Míček lze i odkopnout nebo zpracovat nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušení pravidel. Kontakt mezi hráči již není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Kontakt mezi hráči již není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou a výskok je zakázaný. Hra hlavou a výskok je zakázaný. Brankař může míček odrazit jakoukoli částí těla. Může jej chytnout do rukou, jen pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Brankař může míček odrazit jakoukoli částí těla. Může jej chytnout do rukou, jen pokud stojí ve vymezeném brankovišti.

9 Výstroj hráče Všichni hráči v poli musí mít oblečeny dresy skládající se z trika, trenýrek a štulpen. Všichni hráči v poli musí mít oblečeny dresy skládající se z trika, trenýrek a štulpen. Všichni hráči v poli musí mít zcela stejné dresy. Trička nesmí být šedivá. Všichni hráči v poli musí mít zcela stejné dresy. Trička nesmí být šedivá. Všichni brankáři musí mít oblečeny dlouhé kalhoty a triko. Všichni brankáři musí mít oblečeny dlouhé kalhoty a triko. Hráč má hůl 75-105 cm dlouhou a umělou čepelí Hráč má hůl 75-105 cm dlouhou a umělou čepelí

10 Brankář

11 Zvláštní výstroj brankáře Brankář nesmí používat hokejku. Brankář nesmí používat hokejku. Musí mít nasazenou obličejovou masku schválenou IFF a příslušně označenou. Musí mít nasazenou obličejovou masku schválenou IFF a příslušně označenou. To platí pouze na hřišti během hry. Všechny úpravy obličejové masky, mimo nabarvení, jsou zakázány. To platí pouze na hřišti během hry. Všechny úpravy obličejové masky, mimo nabarvení, jsou zakázány. Brankář smí používat jakékoli ochranné vybavení, ale žádné z nich nesmí být určené k chytání střel. Brankář smí používat jakékoli ochranné vybavení, ale žádné z nich nesmí být určené k chytání střel. Brankář smí užívat helmu a tenké rukavice. Všechny látky lepivé nebo ovlivňující tření jsou zakázány. Brankář smí užívat helmu a tenké rukavice. Všechny látky lepivé nebo ovlivňující tření jsou zakázány. V bráně či na ní nesmí být ponechány žádné předměty. V bráně či na ní nesmí být ponechány žádné předměty.

12 Situace ve hře-vhazování míče 1. Je-li míč neúmyslně zničen. 2. Je-li míč poškozen. 3. Rozhodčí musí dát hráčům přiměřenou možnost hrát i s tímto míčem, než hru přeruší. 4. Pokud se mantinel v kterémkoliv místě rozdělí a míč se dostane do blízkosti tohoto místa. 5. Pokud je brána neúmyslně pohnuta z místa a nemůže být upravena zpět v přiměřeném čase. 6. Brankář je zodpovědný za vrácení posunuté brány na původní místo, jakmile je to pokládáno za možné.

13 Situace ve hře-vhazování míče 7. Pokud dojde k vážnému zranění nebo zraněný hráč přímo ovlivňuje hru. 8. Rozhodčí posuzuje, co lze považovat za vážné zranění, ale je-li na něj podezření, hra musí být okamžitě přerušena. 9. Stane-li se během hry neobvyklá situace. 10. Rozhodčí posuzují, co lze považovat za neobvyklé přerušení. Za neobvyklé přerušení je vždy považováno: přítomnost neoprávněných osob nebo předmětů na hrací ploše, úplný nebo částečný výpadek osvětlení, zazní-li omylem siréna nebo je-li hra značně ovlivněna tím že míč zasáhl rozhodčího.

14 Situace ve hře-vhazování míče 11. Není-li branka uznána, ačkoliv nebyl spáchán přestupek vedoucí k volnému úderu. 12. To platí i pro situaci, kdy se míč dostane do brány, aniž by přešel zepředu brankovou čáru. 13. Není-li proměněno trestné střílení. 14. To platí i pro nesprávně provedené trestné střílení. 15. Je-li uloženo odložené vyloučení, protože provinivší se družstvo získalo a kontroluje míč. 16. To platí i pro situaci, kdy družstvo, které se neprovinilo, má podle názoru rozhodčích snahu plýtvat časem.

15 Charakteristika hráče v číslech Průměrná srdeční frekvence během zatížení – 165/min Průměrná srdeční frekvence během zatížení – 165/min Tělesná hmotnost – 60-65kg u žen Tělesná hmotnost – 60-65kg u žen Tělesná hmotnost – 65-80kg u mužů Tělesná hmotnost – 65-80kg u mužů Minimální množství tuku Minimální množství tuku