Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Koroze kovů. Slovo koroze je odvozeno od latinského slova corrodere, což znamená okusovat, ohlodávat. Koroze je samovolné, postupné rozrušení kovů či.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Koroze kovů. Slovo koroze je odvozeno od latinského slova corrodere, což znamená okusovat, ohlodávat. Koroze je samovolné, postupné rozrušení kovů či."— Transkript prezentace:

1 Koroze kovů

2 Slovo koroze je odvozeno od latinského slova corrodere, což znamená okusovat, ohlodávat. Koroze je samovolné, postupné rozrušení kovů či nekovových organických i anorganických materiálů (např. hornin či plastů) vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím. Může probíhat v atmosféře nebo jiných plynech, ve vodě a jiných kapalinách, zeminách a různých chemických látkách, které jsou s materiálem ve styku. Toto rozrušování se může projevovat rozdílně; od změny vzhledu až po úplný rozpad celistvosti. Korozi rozlišujeme podle narušovaní plochy např. na : a)rovnoměrnou - narušuje celou plochu (logicky) a)rovnoměrnou - narušuje celou plochu (logicky) b)nerovnoměrnou (nebo taky důlkovou) - zasahuje malé plochy a vytváří tzv. důlky, proniká rychle do hloubky b)nerovnoměrnou (nebo taky důlkovou) - zasahuje malé plochy a vytváří tzv. důlky, proniká rychle do hloubky c)mezi krystalovou – proniká rychle do hloubky mezi krystaly kovu c)mezi krystalovou – proniká rychle do hloubky mezi krystaly kovu

3 Dopad koroze na funkčnost kovových výrobků Zvyšuje tření (u výrobků jejichž součástky se mají plynule otáčet asi naštve) Zvyšuje křehkost materiálu (problém např. u kovových nosných konstrukcí …) Koroze vede ke snížení primárních užitných vlastností materiálů, tj. snížení pevnostních a plastických hodnot, lomových charakteristik, zhoršení přestupu tepla, zhoršení estetických vlastností, až nakonec může dojít k úplné ztrátě funkce součásti (prokorodování stěny nádrže, prasknutí potrubí, vzhledové znehodnocení apod.). V mnoha případech se navíc může podílet na nepřijatelném znečištění prostředí.

4 Ochrana před korozí A) odstraněním korozivních látek z vody – O 2 a CO 2 b) pasivace kovů – zvláštní druh ochrany působením oxidačních látek, není zcela objasněna, předpokládá se tvorba ochranného filmu (u Fe {ferrum->železo} například dosáhneme pasivace tak, že ho ponoříme do koncentrované HNO3 {kys. dusičné} ) b) pasivace kovů – zvláštní druh ochrany působením oxidačních látek, není zcela objasněna, předpokládá se tvorba ochranného filmu (u Fe {ferrum->železo} například dosáhneme pasivace tak, že ho ponoříme do koncentrované HNO3 {kys. dusičné} ) c) pokovování c) pokovování d) nátěry – po zaschnutí vytvářejí tenkou ochrannou vrstvu d) nátěry – po zaschnutí vytvářejí tenkou ochrannou vrstvu e) atd … e) atd …

5 Zajímavosti Zmínku o znehodnocení železných předmětů přeměnou na rez můžeme nalézt již v Novém zákoně (Evangelium Sv. Matouše 6,19, Bible Kralická). "Neskládejte sobě pokladů na zemi, kdež mol a rez kazí, a kdež zloději vykopávají a kradou". V průmyslově vyspělých státech dosahují korozní ztráty až 4 až 5 % hrubého domácího produktu, což v České republice znamená, že korozí kovů přicházíme ročně téměř o 100 miliard Kč. HDP v ČR v roce 2000 byl přibližně 1900 miliard Kč a 4 resp. 5 % HDP je 76 až 95 miliard Kč. Kdybychom byli schopni s korozí se vypořádat, pak by se nám náklady na výstavbu JE Temelín vrátily asi během 4 let.

6 Příklady koroze

7 Zdroje http://vseochemii.blogspot.com/2008/06/koroze-kov.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Koroze http://www.komenskeho66.cz/materialy/chemie/WEB-CHEMIE9/koroze.html http://www.google.cz/search?q=koroze&hl=cs&tbs=isz:l&tbm=isch&ei=fRqbTYTOKsnTsgbOiJn8B Q&sa=N&start=0&ndsp=21 http://www.google.cz/search?q=koroze&hl=cs&tbs=isz:l&tbm=isch&ei=fRqbTYTOKsnTsgbOiJn8B Q&sa=N&start=0&ndsp=21 http://www.vscht.cz/met/stranky/vyuka/labcv/korozni_inzenyrstvi_se/koroze/uvod.htm

8 MADE BY SLÁĎA


Stáhnout ppt "Koroze kovů. Slovo koroze je odvozeno od latinského slova corrodere, což znamená okusovat, ohlodávat. Koroze je samovolné, postupné rozrušení kovů či."

Podobné prezentace


Reklamy Google