Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kozáková, Šindelářová, Rejmanová

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kozáková, Šindelářová, Rejmanová"— Transkript prezentace:

1 Kozáková, Šindelářová, Rejmanová
DÁNSKO Kozáková, Šindelářová, Rejmanová

2 DÁNSKO je země ležící v severní Evropě. Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království (Kongeriget Danmark). Hlavní město Kobenhaven Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, ale neleží na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů. Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má Dánsko na jihu s Německem, další blízké země jsou na jihu Polsko, na severu a severovýchodě Švédsko a na severu Norsko.

3 Hlavní město: Kodaň (København)
Rozloha: 43 094 km² (130. na světě)z toho 1,6 % vodní plochy Nejvyšší bod: Møllehøj (170,86 m n. m.) Časové pásmo: UTC +1 Obyvatelstvo Počet obyvatel: 5 447 084 (108. na světě, 2007) 

4 STÁTNÍ SYMBOLY DÁNSKA 1. Dánská hymna - národní hymna je To je krásná země (Der er et Yndigt Land). Pokud je přítomná královská rodina, zpívá se královská hymna Kong Kristian stod ved højen mast. Tato stará dánská píseň pochází přibližně z roku Hymna přijatá v roce 1780 je jednou z nejstarších na světě. Text hymny byl poprvé publikován v díle Johannese Ewalda Rybáři z roku „Kong Kristian“ je král Kristián IV. Slova napsal Adam Gottlob Oehlenschläger v roce 1819 a nesla motto: „Ille terrarum mihi praeter omnes angulus ridet“ (Horatius; „Toto místo se na mě usmívá víc než kterékoliv jiné“). Hudbu složil Hans Ernst Krøyer v roce 1835, později ji upravili Th. Laub a Carl Nielsen. Jako státní hymna se používá od roku 1844.

5 Příklad první sloky v českém jazyce:
„ Je taková krásná země stojí s rozložitými buky|: na slaném břehu východního moře :|Její údolí s pahorky mírně spadajícími,její staré jméno je Dánsko,|: a to je Frejina síň „

6 2. Státní znak Dánska - má dvě verze a to znak malý (státní) a velký (královský).
Malý znak reprezentuje celé Dánsko a je používán jako jeho národní znak. Velký resp. královský znak je od roku 1972 spíše používán jako znak královny a vládnoucí dynastie než jako státní znak. Státní znak tvoří zlatý štít se třemi modře zabarvenými kráčejícími lvy. Mezi nimi je devět červených srdíček. Na štít znaku je položena královská koruna. Z toho znaku vycházeli i Estonci při vytváření svého státního znaku. Tři modří kráčející lvi jsou totiž ve znaku estonského Tallinnu, který založil král Valdemar II. Vítězný. A jelikož státní znak Estonska vychází ze znaku Tallinnu je podobný státnímu znaku Dánska.

7 Královský znak má čtvrcený štít pomocí kříže ze státní vlajky
Královský znak má čtvrcený štít pomocí kříže ze státní vlajky. V jeho první a čtvrtém poli jsou tři modří kráčející lvi s devíti srdíčky. V poli druhém jsou pouze dva modří lvi na zlatém podkladu. Třetí pole královského znaku je půleno v horní části a pohlceno v dolní části. Horní modré pole obsahuje tři zlaté koruny – znak Švédska. V heraldicky pravém dolním poli je na modrém podkladu stříbrný beran – znak Faerských ostrovů a v levém dolním poli je stříbrný medvěd na modrém podkladu – znak Grónska. Do středu celého královského znaku je položen srdeční štítek, který zobrazuje dvě červená břevna na zlatém poli symbolizující dynastii Oldenburků. 3. Dánská vlajka - známa jako Dannebrog, je tvořena červeným podkladem a bílým skandinávským křížem sahajícím až ke krajům. Při věšení ve vertikální poloze je kratší rameno skandinávského kříže posunuto blíže k žerďovému lemu vlajky.

8 Státní znak Královský znak Státní vlajka

9 POLITICKÝ SYSTÉM Dánské království je od roku 1849 konstituční monarchií, kde má moc výkonnou formálně v rukou královna Markéta II. jako hlava státu. Ve skutečnosti je ale moc výkonná v rukou ministerského předsedy, který je hlavou vlády, a dalších ministrů tvořících vládu. Všichni ministři jsou odpovědní parlamentu, moci zákonodárné. Parlament se je od roku 1953 jednokomorový, má 179 křesel a nazývá se Folketing. Volby do parlamentu jsou každé čtyři roky a dvě křesla v něm náleží i reprezentantům Grónska a dvě reprezentantům Faerských ostrovů. Dánský volební systém je silně proporční. To spolu s relativně nízkým podílem hlasů potřebných ke vstupu do parlamentu (2 %) vede k existenci většího množství středních a menších stran zastoupených v parlamentu. Proto je v Dánsku nutností tvořit koaliční vlády, nezřídka menšinové. Od roku 2001 je u vlády pravicová strana Venstre a ministerským předsedou je Anders Fogh Rasmussen.

10 ORGÁNY STÁTNÍ MOCI A SPRÁVY
Dánsko je jednou ze zemí s nejvyšším počtem konaných referend. Mezi lety 1915 a 2000 se v Dánsku konalo devatenáct referend.Dánsko je zemí se značnou mírou decentralizace. Reforma místní správy z roku 1970 přesunula mnoho pravomocí ze státní úrovně na úroveň správních obvodů. Výsledky těchto referend mají značný vliv na politický rozhodovací proces.

11 ADMINISTRATIVNÍ ČLENĚNÍ
Dánsko bylo mezi roky 1970 a 2006 rozděleno do 13 samosprávních krajů a na 270 okresů. Grónsko a Faerské ostrovy patří také Dánskému království, ale je jim ponechána autonomie. Každý z nich deleguje dva zástupce do parlamentu

12 ÚZEMÍ Přímým sousedem Dánska je Německo, nepřímými Polsko, Švédsko, Norsko. Dánsko se rozkládá na km², žije zde skoro 5,5 milionu obyvatel. Hlavním městem je Kodaň. Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, neleží však na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů.

13 PŘÍRODA Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé. Časté jsou větry a mlhy. Největší řekou je Gudenå. Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště. Lesy zahrnují 11 % plochy (před sto lety 4 %). Na východě jsou listnaté. Jehličnaté lesy jsou využívány pro hospodářské účely nebo jako ochrana pobřeží (Sandflugtplantagen).

14 DĚJINY Území dnešního Dánska bylo osídleno germánskými kmeny (Angly, Sasy, Teutony). V 6. století až 7. století přicházeli Normané z jižní Skandinávie. Dánsko bylo poprvé ovládnuto Haraldem Modrozubým (Harald Blåtand) okolo roku 980. Až do 11. stol. byli Dáni známi jako Vikingové - kolonizátoři, nájezdníci a obchodníci ve většině Evropy. V různých dobách Dánsko ovládalo území Anglie, Norska, Švédska, část baltského pobřeží a území dnešního severního Německa. Jižní část Skandinávského poloostrova byla součástí Dánska od jeho rané historie, ale bylo postoupeno Švédsku v roce Grónsko a Faerské ostrovy však stále setrvávají součástí dánského státu.

15 V 18. století reformy osvícenského absolutismu přispěly k průmyslové revoluci a k pozdější přeměně Dánska na konstituční monarchii (v roce 1849). V této době hrál v zemi důležitou úlohu teolog, politik a básník N.F.S. Grundtvig. Po druhé šlesvické válce v roce 1864 Dánsko muselo postoupit Prusku Holštýnsko a jižní část Šlesvicka, kde převládalo německé obyvatelstvo. Po této události přijalo Dánsko politiku neutrality, kterou zachovalo i během první světové války. Po první světové válce byla část Šlesvicka vrácena Dánsku. 9. dubna 1940 bylo Dánsko napadeno nacistickým Německem a navzdory domácímu odboji zůstalo okupováno až do osvobození v květnu Po válce se Dánsko stalo členem NATO a v roce 1973 Evropské unie.

16 OBYVATELSTVO Dánsko je národním státem, 94 % obyvatel jsou Dánové, západogermánský národ, jazykově patřící k severogermánské skupině indoevropské jazykové rodiny. Jedná se o potomky germánského kmene Dánů, který přišel na poloostrov v 5. – 6. století z jižního Švédska. Vytlačili a částečně si podmanili původní obyvatele (Angly, Juty, Sasy). V 8. – 11. století podnikali výpravy jako Vikingové. Etnicky a kulturně ovlivnili obyvatele Západní Evropy (Británie, Normandie, Island i Grónsko). Nejstarší památky jsou psané runami, dnes píší latinkou. Na jihu je malá německá menšina. Počet přistěhovalců se neustále zvyšuje. 85 % Dánů jsou luteráni - členové státní církve, zbytek má jiné protestantské, katolické nebo muslimské vyznání.

17 NÁBOŽENSTVÍ Evangelisté 95% Křesťané 3% Muslimové 2%

18 PAMÁTKY 1. Pohřební mohyly, runové kameny a kostel v Jelling (UNESCO) Jelling Mounds, Runic Stones and Church Runové kameny v Jelling se nachází v Dánsku, v malém městečku Jelling . Jedná se o 2 kameny, které jsou kultovní pro všechny Dány. První kámen vztyčil první dánsky král v roce 940. Na kameni je napsáno runovým písmem: "Gorm král udělal tento náhrobní pomník pro Tyru, jeho ženu, ozdobu Dánska." Zajímavostí je, že se Gorm nazval sám králem, stal se prvním doloženým králem ve vládnoucí linii, jejíž časy trvají dodnes. Poprvé se zde zmiňuje jméno Dánsko.

19 Druhý runový kámen je větší. Je nádherně zdobený a neméně důležitý
Druhý runový kámen je větší. Je nádherně zdobený a neméně důležitý. Nápis zde uvádí: "Harald král nařídil zhotovit tento náhrobní pomník pro Gorma, svého otce, a Tyru, svou matku, Harald, který dobyl celé Dánsko a Norsko a obrátil Dány na křesťanství." Kámen si vysloužil přízvisko "dánský rodný list". Na druhé straně ruového kamene se ukrývá další historické překvapení. V ornamentu je tu vyborazen ukřižovaný Kristus. Jedná se tak o nejstarší dochované vyobrazení Ježíše v celé Skandinávii. Kámen byl původně pomalovaný a popsaný barvami. Jak mohl vypadat, lze vidět v muzeu Kongernes v Jellingu . V roce 1994 byly Runové kameny v Jelling zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí zápisu jsou i dvě mohyly. U jedné z nich byl pohřben právě král Gorm. A také krásný bílý kostelík, do jehož hrobky byl později král Gorm přemístěn.

20 Kostel v Jelling Jelling Kirke je zajímavý kostel, který byl postaven kolem roku Uvnitř tohoto malého, zářivě bílého kostela se ukrývá několik zrestaurovaných fresek z 12. století, které se řadí k nejstarším v zemi. Po stranách kostela Jelling Kirke naleznete dvě pohřební mohyly. V obou bylo během staletí provedeno několik archeologických vykopávek. Ty objevily i lidské pozůstatky a šperky. Nalezené lidské pozůstatky mají údajně patřit králi Gormovi. Ostatky královny Thyrsy se však dosud nenašly. Hlavní atrakcí jsou však dva dobře zachované runové kameny, které se nachází před vchodem do kostela. Jedná se o 2 kameny, které jsou kultovní pro všechny Dány.

21

22 Katedrála v Roskilde Roskilde Cathedral (UNESCO)
Katedrála Roskilde (Roskilde Domkirke) se nachází v Dánsku. Stojí ve městě Roskilde , v ulici Domkirkestraede. Katedrála Roskilde byla první gotickou cihlovou katedrálou v celé Skandinávii. Pochází z roku 1170 a založil ji biskup Absalon. Katedrála Roskilde byla desetkrát přestavována a rozšiřována. Její kaple slouží jako hrobky dánských panovníků a to již od 15. století. Od roku 1995 je Katedrála Roskilde zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je velmi vyhledávaným cílem. Ročně ji navštíví více než 125 tisíc návštěvníků. Katedrála Roskilde pravidelně hostí řadu koncertů.

23

24 Zámek Kronborg Kronborg Castle (UNESCO)
Zámek Kronborg se nachází v Dánsku . Stojí nedaleko přístavu, ve městě Helsingør (Elsinore) . Jedná se o jeden z nejvýznamnějších zámků v severní Evropě. Na místě dnešního zámku stávala pevnost již v roce V roce 1585 získal Zámek Kronborg svůj současný název a i renesanční podobu. Zámek dodnes zůstal v původním nedotčeném stavu. Významnou roli hrál v 16. – 18. století, kdy královský Zámek Kronborg chránil vody mezi Dánskem a Švédskem . Od roku 1739 do roku 1900 byl zámek využíván jako vězení. A až do roku 1922 byl pod vojenskou správou. Nyní je oblíbeným cílem turistů. Zámek Kronborg je světově známý i jako dějiště Shakespearova Hamleta. V roce 2000 byl zámek zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO

25

26 Ledovcový fjord v Ilulissat (UNESCO) Ilulissat Icefjord Vytéká v něm do moře ledovec Sermeq Kujalleq - jeden z nejrychlejších ledovců na světě (19 m za den). 2004

27 Přístav Nyhavn se nachází v hlavním dánském městě, v Kodani . Jedná se o starý přístav, který je pro Dány kultovním místem. Přístav Nyhavn patří k nejnavštěvovanějším místům města Kodaň . Z přístavu vyplouvají výletní lodě, které brouzdají po městských kanálech. Lodě proplouvají kolem historických kodaňských budov. Tyto domy však nejsou většinou originály, ale kopie postavené podle dochovaných materiálů jako jsou fotografie, obrázky či plány. V jednom z domů stojících přímo v přístavu žil spisovatel Hans Christian Andersen. Přístav Nyhavn je oblíbeným místem k setkávání místních obyvatel. Je tu snad největší koncentrace kaváren a restaurací v celém městě. Na konci přístavu stojí také moderní budova nového divadla.

28

29 Køge Torv je největší náměstí v Dánsku mimo Kodaně . Nachází se na ostrově Zealand, cca 40 km od Kodaně , ve městě Køge , přímo v jeho srdci. Køge Torv nebo-li “Tržní náměstí“ je zároveň nejlépe zachované středověké náměstí v celém Dánsku . Patří k nejvyhledávanějším místům ve městě Køge . Jedná se o otevřené prostranství s velice příjemnou a poklidnou atmosférou. Køge Torv zaujímá rozlohu skoro jeden hektar. Lemují ho krásně udržované domy, ve kterých se nacházejí různé obchůdky a krásné restaurace. Na východním kraji náměstí se nachází autobusová zastávka. Několik metrů od náměstí se pak nachází i muzeum Køge, kde najdete různé artefakty spojené s místní historií. Z náměstí Køge Torv vede také na západ ulice Vestergade, kde se nacházejí dva krásné roubené domy, které pocházejí z 16. a 17. století. Na náměstí se dá dostat autem. Pravidelně se na něm také konají trhy, které mají tradici delší než 700 let.

30

31 Socha Malá mořská víla se nachází v Dánsku. Sedí na skále v přístavu Langelinie, v hlavním městě Kodani . Socha Malá mořská víla je jedním za symbolů města a vyhledávaným cílem turistů. Nechal ji zhotovit v roce 1909 Carl Jacobsen. Inspirací pro její zhotovení byla baletní pohádka. Socha byla dokončena a umístěna na skálu v roce Malá mořská víla je 1,25 metru vysoká a váží kolem 175 kg. Od poloviny 20. století byla socha několikrát úmyslně poškozena, ale pokaždé opravena.

32

33 Jezero Arresø je největší jezero v Dánsku . Nachází se u fjordu Roskilde, v Hovedstaden, u měst Ølsted a Frederiksværk. Arresø zaujímá rozlohu 39,87 km2 a to ho řadí mezi největší jezera v Dánsku. Maximální hloubka tu dosahuje 5,6 m. Arresø je zásobováno vodou z řeky Pøleå a odtok je zajištěn uměle vybudovaným kanálem Arresø. Samotné jezero je obklopeno kopci a krásnou přírodou. K nejznámějším vrchům patří Maglehøj a Arrenakke Hills odkud se vám naskytne krásný výhled na jezero. Na východní straně jezera je poloostrov Arrenæs. V okolí pak hnízdí také spousta ptáků. Díky tomu tu na pár místech vznikla přírodní rezervace. Po jezeře se lze projet výletní lodí od poloostrova Arrenæs z města Frederiksværk. Loď je dřevěná a vyjíždí na hladinu v průběhu července a srpna. Arresø je jinak také oblíbeným místem pro vyznavače plachtění a milovníků rybaření. V zimě se tu pak provozuje ice yachting.

34

35 Kastellet je pevnost v Dánsku. Nachází se v hlavním městě, v Kodani . Pevnost je jednou z nejlépe dochovaných opevnění v celé severní Evropě. Je postavena ve tvaru pentagramu s 5 baštami, z nichž každá má své jméno. Pevnost byla postavena v 17. století. Její stavba začala přesně v roce Nechal jí vystavět král Christian IV. Ve stavbě pokračoval jeho nástupce, král Frederick III. V letech 1658 – 1660, po švédském obléhání, byla pevnost Kastellet opravena a rozšířena holandským inženýrem Henrikem Rusem. Další velkou bitvu zažilo opevnění v roce 1807, kdy chtěli Kodaň obsadit Angličané. V letech 1989 až 1999 bylo opevnění renovováno. V současnosti je pevnost Kastellet oblíbeným cílem turistů, ale i místních obyvatel. Zdejší veřejný park je ideálním místem pro relaxaci. V areálu pevnosti se také nachází historický mlýn a barokní kostel z roku Pevnost Kastellet hostí každý rok, od roku 2000, venkovní vystoupení Královského dánského baletu.

36

37 O Fregatten Jylland Fregatten Jylland je 71 m dlouhá, má výtla 2456 tun a v 19. století sloužila dánskému válečnému námořnictvu. Stavět se začala v roce 1857 a na vodu byla spuštěna a v roce V roce 1908 pak jen náhodou unikla zničení. Nakonec bylo rozhodnuto, že se loď zachová. V roce 1960 pak byla odtažena do Ebeltoftu .

38

39 Næstved Zoo ZOO byla pro veřejnost otevřena teprve A již v současnosti je oblíbeným turistickým cílem. K vidění je tu více než 100 různých druhů zvířat. Nejcennějšími kousky jsou bílý tygři, kteří tu mají výběh o rozloze m2. Největší výběh tu ale mají asi bizoni, kteří mohou skotačit na prostoru o rozloze m2. Næstved Zoo je jinak samozřejmě zapojena v chovných programech. Její předností je umístění v krásném a přirozeném prostředí. Nechybí zde ani dětská zoo, ve které si děti mohou pohladit kozy, poníky či roztomilé králíčky. Samozřejmostí je i možnost občerstvení a obchody se suvenýry. K dispozici jsou tu také místa pro piknik.

40

41 KULTURA Kultura Dánska má některé obecné vlastnosti často spojené s dánskou společností a každodenní kulturou. Modesty, přesnost ale především rovnost jsou důležité stránky dánského způsobu života. Umění-Dáni považují za umění Sochu Malé mořské víly. Sedící na skále v přístavu Langelinie, v hlavním městě Kodani . Nejznámějším Dánem je pravděpodobně Hans Christian Andersen, jehož pohádky zná celý svět.

42 ŠKOLSTVÍ A VĚDA Studium v Dánsku - Základní školství - systém základních devíti či desetiletých škol je v Dánsku od 60. let v procesu průběžné restrukturalizace. Žáci se mají ve škole cítit především příjemně. Mají se do školy těšit. Pozornost se věnuje žákově individualitě, respektují se jeho schopnosti i neschopnosti. V posledních dvou desetiletích se děti učí psát v první třídě tiskacím písmem a důraz se klade na čtení. Teprve ve druhé třídě se seznamují s psacím písmem a ve čtvrté třídě v kreslení s krasopisem. Žáci nejsou většinou až do sedmé třídy vůbec známkováni, ani pravidelně jednotlivě chváleni či odměňováni. Ve většině školách nepoužívali učitelé pravidelně diktáty a písemky opakující učivo. Znalostní kvocient byl v statistickém porovnání s ostatními evropskými zeměmi pod průměrem. V Dánsku se klade velký důraz na sociální výchovu a osobní zodpovědný postoj. Problémy s chováním se ihned aktivně řeší.

43 EKONOMIKA HDP: 310.7 mld. $ Pracovní síla: 2.9 mil. lidí(2007 odhad)
V zemědělství: 3 % V průmyslu: 26.3 % Ve službách: 72.1 % HDP na obyvatele: 37400 $ Růst HDP: 2 % Inflace: 1.5 %(2007 odhad) Míra nezaměstnanosti: 3.5 % Příjmy: 167,9 mld. $ Výdaje: 156,1 mld. $ Zemědělské produkty: ječmen, pšenice, brambory, cukrová řepa, vepřové maso, mléčné produkty, ryby

44 PRŮMYSL železo, ocel, chemický průmysl, zpracování potravin, různé příslušenství, textilie, elektronika, konstrukce, nábytek a ostatní dřevěné výrobky, stavba a oprava lodí, léčiva, lékařské příslušenství Produkce elektřiny: mld. kWh; Fosilní: 82.7 %; Vodní: 0.1 %; Jiná: 47.22 % Produkce ropy: 342,000 barelů/den; Spotřeba: 171,000 barelů/den; Vývoz: 320,000 barelů/den Dovoz: 164,000 barelů/den Rezervy: mld. barelů  Produkce zemního plynu: 9.87 mld. M3 ; Spotřeba: mld. M3 Vývoz: 5.35 mld. m3 Rezervy: mld. M3 ;Export: mld. f.o.b. ; Import: mld. f.o.b.

45 Partneři pro export: Německo 17.3%, Švédsko 14.1%, Velká Británie 8.7%, USA 6.2%, Nizozemsko 5.4%, Norsko 5.4%, Francie 4.9% Partneři pro import: Německo 21.4%, Švédsko 14.2%, Norsko 6.5%, Nizozemsko 6.3%, Velká Británie 5.7%, Čína 5%, Francie 4.4% Externí dluh: mld.

46 DOPRAVA Počet letišť: 91 Potrubí:
kondenzát 11 km; plyn 4,073 km; ropa 617 km; ropa/plyn/voda 2 km Železnice: 2644 km Silnice: 72 km Pevné silnice: 72,257 km Vodní cesty: 400 km Přístavy: Aalborg, Aarhus, Copenhagen, Ensted, Esbjerg, Fredericia, Kalundborg

47 KOMUNIKACE Pevné linky: 3.098 mil. Mobily: 5.841 mil.
Uživatelé internetu: 3.171 Doména: .dk Předvolba: +45

48 VÍZA A DOKLADY všechny typy cestovních pasů
se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji nebo bez strojově čitelných a bez biometrických údajů všechny typy občanských průkazů se strojově čitelnými údaji Při pobytu do 3 měsíců není přihlašovací povinnost. Dánsko je schengenským státem, tzn. na vnitřních schengenských hranicích kontroly odpadly, zatímco na vnějších se zpřísnily.

49 Pro obecné vymezení osobní spotřeby byly stanoveny tyto limity
cigarety ks krátké doutníky ks doutníky ks tabák - 1 kg lihoviny - 10 l aperitivy - 20 l víno - 90 l (max 60 l šumivého) pivo l pohonné hmoty - množství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

50 ZDRAVOTNICTVÍ S ohledem na vysoké ceny zdravotní péče se doporučuje sjednat před cestou příslušný druh zdravotního pojištění pro pobyt v zahraničí. Důležitá spojení: policie, první pomoc, hasiči (Falck) 112 (zdarma i z telefonní budky) informace o telefonních číslech v Dánsku 118 informace o tel. číslech v zahraničí (včetně Faerských ostrovů a Grónska) 113

51

52

53


Stáhnout ppt "Kozáková, Šindelářová, Rejmanová"

Podobné prezentace


Reklamy Google