Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

. Historie tuningu. V osmdesátých letech začalo toto odlišování ve větším měřítku. V našich zeměpisných šířkách (rozuměj v Československé socialistické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ". Historie tuningu. V osmdesátých letech začalo toto odlišování ve větším měřítku. V našich zeměpisných šířkách (rozuměj v Československé socialistické."— Transkript prezentace:

1

2 . Historie tuningu. V osmdesátých letech začalo toto odlišování ve větším měřítku. V našich zeměpisných šířkách (rozuměj v Československé socialistické republice) jsme k tomu měli velmi omezené prostředky. U našich západních sousedů se prodávaly tuningové kity, z nichž nejznámější upravovaly masku chladiče a využívaly jiných světlometů. Týkalo se to především aut pro mladé. Ostatně dodnes se tuning týká převážně mladých lidí. U nás se tuningové kity neprodávaly, ale sem tam se někdo dostal k nějaké té nálepce, takže jsme mohli vídat vozy, které hrdě vozily nápisy "Jezdím na Castrol GTX", tu a tam se objevila nálepka "Kamei" což je výrobce tuningových doplňků. Doménou sedmdesátých let byly šachovnicové pásy, tříramenné děrované sportovní volanty, a poklice, tzv. motýli s motivem kol vozů Porsche. Naprostým hitem, který byl k mání výhradně pod pultem byla šílená lampička proti oslnění, vydávající slabé fialové světlo a která se umisťovala před řidiče. Jistě nemusím dodávat, že proti oslnění nijak nepomáhala. Později, v letech osmdesátých byl king ten, kdo na svou škodovku sehnal "liťáky" a přídavné osvětlení, popřípadě otáčkoměr nebo ekonoměr z tehdejší NDR. Ostatní se museli spokojit, pokud se jim je podařilo sehnat, s velkoplošnými kryty kol, jak byl tehdy obchodní název plastových poklic. Na svém oltcitu jsem tehdy hrdě vozil na koleně dokonale vypracované plechové poklice v bílé barvě, které se přimontovávaly vtipně centrálním vysoustruženým šroubem s konickou hlavicí. To neměl skoro nikdo. A hlavně byla to černota, nepovolené podnikání. Od roku 1987 byl za frajera řidič favoritu s přídavnými mlhovkami, plastem zaslepeným otvorem nasávaného vzduchu a plastovým obložením dveří. Obrovská změna nastala po roce 1989. Najednou nebylo obtížné sehnat přídavná světla, spoilery, litá kola ap. otázkou zůstávala cena. Doplňky byly stále poměrně drahé. Čím víc se ale tuningová sféra rozrůstala, tím více věcí bylo možno na trhu sehnat a čím více byly tyto věci kupovány, tím nižší byla jejich cena. Dnes je situace tak daleko, že některé tuningové díly jsou podstatně levnější než originální náhradní díly nebo dokonce díly z druhovýroby. To vše spolu s faktem, že mladí lidé pohlížejí na tuning stylem: Kdo má tuning je In, způsobuje, že tuningu respektive tuningových aut na českých silnicích přibývá.

3 Wimmer RS: 827 koňové Porsche (30.11.2009) TUNING – Společnost Wimmer RS na veletrhu Essen Motor Show boduje. Změnila Porsche 911 GT2 k nepoznání: tedy alespoň pod kapotou: z GT2 je nyní GT2 Speed s výkonem 827 koní. Základní model GT2 má od výrobce výkon nastaven na 530 koní. Motor umístěný na zadní nápravě již v takovém provedení kope líbivý sporťák k výbornému performace. Dokážete si představit tu sílu, která pohání GT2 Speed? Hned na začátku je nutno prozradit, že za výkonem stojí dvojice turbodmychadel. Ty dokáží motor natolik nadopovat, aby vůz dosáhl maximální rychlosti 378 km/h. Stále se bavíme o 3,6 litrovém boxeru. Dodatečné bi-turbo ovšem takový výkon samo nepřinese, úpravce si musel pohrát s řídicí jednotkou a vyvinout nový výfukový systém. Výsledkem je nejen impozantní výkon, ale také 948 Nm točivého momentu. Pokud jsme hovořili o maximální rychlosti, zrychlení je ještě zajímavější: z nuly na stovku totiž GT2 Speed sprintuje za 3,38 vteřiny. Automobil ovšem nepřekvapuje jen výkonem. Zajímavé je i decentní pojetí exteriéru. Můžeme si všimnout karbonových zrcátek a zadního spoilerového lízátka. Lví podíl na vzhledu vozu ovšem mají dvacetipalcová kola Sportec, která obouvají pneumatiky Dunlop o rozměrech 235/30 vepředu a 325/25 vzadu. Podle dostupných informací se GT2 Speed Bi-Turbo bude prodávat za 281 tisíc euro. Za výkon se platí a tato úprava si to určitě zaslouží.

4 Tramontana Tramontana: Loni prototyp, teď sériová podoba, ale o sériovce řeč není : Co to je ? Španělská formule pro dva, jejíž letošní produkce je naplánována na 5 kusů. O pohon tohoto extremního vozidla se stará dvěma turby přeplňovaný 5,5litrový dvanáctiválec, který muže mít podle přání bud 550k (900Nm) nebo 720 k (920Nm). Řidiči k přenosu na silnici pomáhá šestistupňová sekvence a čtyřpolohová trakční kontrola. I přes notně luxusně vybavenou kabinu je hmotnost vozu pouhých 1250 Kg. Maximálka je 355km/h a na stovce je tramontana za 3,7 sekundy.

5 Nad smyslem této úpravy zůstává rozum stát. Sériové Lamborghini Gallardo má výkon přes 500 koní a musíte hodně dlouho pátrat, než najdete silnici, kde ho můžete všechen použít. Bugatti Veyron má výkon 1001 koní a při veškerém respektu dokáže jen opravdu velmi málo majitelů dostat celou tuhle porci na silnici, neboť prostě není kde.Úpravce Underground Racing právě představil twin turbo kit pro Lamborghini Gallardo, který může z desetiválce dolovat až 1500 koní výkonu. Tisíc pět set koní! To je trojnásobek původní hodnoty. Za zmínku stojí i fakt, že tento výkon se podařilo naměřit na kolech. Při předpokládaných ztrátách přibližně 15 % tak není bez zajímavosti, že motor sám o sobě produkuje přes 1700 koní. A toho dosahovaly motory stíhacích letounů ve čtyřicátých letech... Docela by nás zajímalo, jak se s tímhle jezdí v provozu. Underground Racing totiž neuvádí, zda namontoval nějaké „kouzelné“ tlačítko, kterým se omezuje plnící tlak turba a nárůst výkonu tedy není tak brutální, což umožňuje auto používat v normálním provozu. Také zůstává otázkou životnost převodového ústrojí, ale šestistupňový manuál byl prý posílen. Podle úpravce se podařilo dosáhnout ve sprintu na čtvrt míle času „pod 10 sekund“ a cílové rychlosti skoro 260 km/h. A to je docela slušné. Maximální rychlost je „omezena“ délkou převodů, ale nepochybujeme, že po náležitých úpravách by Lambo dosáhlo hodnot blízkých Bugatti Vevron

6 Konec

7 Informace jsem čerpal z internetu a časopisu


Stáhnout ppt ". Historie tuningu. V osmdesátých letech začalo toto odlišování ve větším měřítku. V našich zeměpisných šířkách (rozuměj v Československé socialistické."

Podobné prezentace


Reklamy Google