Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Asociace pracovních agentur, o.s. PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Asociace pracovních agentur, o.s. PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI."— Transkript prezentace:

1

2 Asociace pracovních agentur, o.s. PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI

3 Asociace pracovních agentur, o.s. APA usiluje o zrušení omezování činnosti agentur práce a diskriminace agenturních zaměstnanců. Agentury práce, které chtějí v České republice řádně a legálně podnikat, jsou každým rokem více a více regulovány řadou zákonů a omezení, čímž se stávají jedním z nejvíce regulovaných odvětví v ČR. Výsledkem regulací je však jen obrovské navyšování administrativní a finanční zátěže poctivých agentur práce. Současně se díky regulacím otevřela přebujelá šedá a černá zóna tzv.„agentur“. Figurují obvykle ve všech mediálních kauzách. Ve skutečnosti legálními agenturami práce nejsou a díky obcházení zákonů ničí trh práce a podnikání nejen členů APA

4 Od roku 2004 diskriminace českých agentur práce časově omezenými povoleními od MPSV v délce max. 3 roky Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JSOU DOŽIVOTNĚ ŽIVNOSTNÍCI NEBO PRÁVNICKÉ OSOBY. PODNIKAJÍ LEVNĚJI FORMOU DODÁVKY PRÁCE NA SMLOUVU O DÍLO. ZAMĚSTNANCE MAJÍ LEVNĚJI NA DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE BEZ PLATEB POJISTNÉHO. V HORŠÍM PŘÍPADĚ JSOU DRUŽSTVO A VŠICHNI ZAMĚSTNANCI JSOU „ČLENY DRUŽSTA“ A PRACUJÍ „PRO DRUŽSTVO“ MIMO ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI I ZÁKONÍK PRÁCE.

5 Od roku 2009 diskriminace českých agentur práce velmi drahými povoleními 5 - 50 tisíc Kč jednorázově a 5 - 25 tisíc Kč každé 3 roky. Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JSOU DOŽIVOTNĚ ŽIVNOSTNÍCI NEBO PRÁVNICKÉ OSOBY ZA POUHÝ 1 TIS. KČ. POLSKÉ AGENTUŘE PRÁCE STAČÍ DOŽIVOTNĚ 1.400,- KČ. SLOVENSKÉ AGENTUŘE PRÁCE DOŽIVOTNĚ 100,- EUR. BULHARSKÉ AGENTUŘE PRÁCE DOŽIVOTNĚ 2.500,- KČ. VŠECHNY PŘITOM MOHOU NA ÚZEMÍ ČR JEDNORÁZOVĚ A NEOPAKOVANĚ V DÉLCE MAX.1 ROK PODNIKAT.

6 Od roku 2009 diskriminace českých agentur práce omezením podnikání jen na 1 subjekt a zpřísnění odbornosti odpovědného zástupce Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JAKO ŽIVNOSTNÍCI NEBO PRÁVNICKÉ OSOBY MOHOU POMOCÍ 1 ODPOVĚDNÉ OSOBY PODNIKAT NA 2 SUBJEKTECH. S MÉNĚ LIDMI TAK ZVLÁDNOU VÍCE. NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE NEMUSÍ U ODPOVĚDNÉHO ZÁSTUPCE SPLNIT PŘÍSNOU PODMÍNKU PROKÁZÁNÍ JEHO PŘEDCHOZÍ PRAXE V AGENTUŘE PRÁCE. TA JE: - 2 ROKY U VYSOKOŠKOLÁKA - 5 LET U STŘEDOŠKOLÁKA.

7 Od roku 2009 posuzování spolehlivosti odpovědných zástupců agentur práce Ministerstvem vnitra Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JAKO ŽIVNOSTNÍCI NEBO PRÁVNICKÉ OSOBY ŽÁDNÉMU LUSTROVÁNÍ KROMĚ REJSTŘÍKU TRESTŮ NEPODLÉHAJÍ. MOHOU TAK MÍT ODPOVĚDNOU OSOBU S JAKOUKOLIV PROBLEMATICKOU MINULOSTÍ ČI SOUČASNOSTÍ. LEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE MUSÍ PROJÍT KONTROLOU POLICIE, KDY ODPOVĚDNÉHO ZÁSTUPCE KONTROLUJÍ POLICISTÉ V MÍSTĚ BYDLIŠTĚ, VYPTÁVAJÍ SE NA NĚJ I SOUSEDŮ. U JIŽ EXISTUJÍCÍCH AGENTUR PRÁCE S OPAKOVANOU ŽÁDOSTÍ O POVOLENÍ CHODÍ DO KANCELÁŘÍ. JE TO PONIŽUJÍCÍ, NEDŮSTOJNÉ A LIDSKY POŠKOZUJÍCÍ.

8 Od roku 2009 diskriminace českých agentur práce omezením podnikání jen na 1 subjekt a zpřísnění odbornosti odpovědného zástupce Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JAKO ŽIVNOSTNÍCI NEBO PRÁVNICKÉ OSOBY MOHOU POMOCÍ 1 ODPOVĚDNÉ OSOBY PODNIKAT NA 2 SUBJEKTECH. S MÉNĚ LIDMI TAK ZVLÁDNOU VÍCE. LEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE NAVÍC MUSÍ U ODPOVĚDNÉHO ZÁSTUPCE SPLNIT PŘÍSNOU PODMÍNKU PROKÁZÁNÍ JEHO PŘEDCHOZÍ PRAXE V AGENTUŘE PRÁCE. TA JE: - 2 ROKY U VYSOKOŠKOLÁKA - 5 LET U STŘEDOŠKOLÁKA.

9 Od roku 2011 diskriminační povinné pojištění agentur práce proti úpadku pod hrozbou odebrání povolení Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ, PROTO ŽÁDNÉ POVINNÉ POJIŠTĚNÍ PROTI ÚPADKU NEPOTŘEBUJÍ A PODNIKAJÍ BEZ OMEZENÍ PLUS LEVNĚJI. LEGÁLNÍ AGENTURA PRÁCE SI NEJPRVE MUSÍ SJEDNAT POJISTKU U POUHÝCH 5 Z 31 POJIŠŤOVEN V ČR. OSTATNÍ TENTO PRODUKT ODMÍTLY NABÍZET. POKUD USPĚJE, MŮŽE DÁLE PODNIKAT. JINAK POVOLENÍ PROPADÁ. POKUD VŠAK USPĚJE, ZAPLATÍ DESÍTKY AŽ STOVKY TISÍC ROČNĚ.

10 Od března roku 2009 trvající zákaz zaměstnávání málo kvalifikovaných cizinců ze zemí mimo EU agenturami práce v ČR Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE SE POVOLENÍM NEZATĚŽUJÍ. JSOU DOŽIVOTNĚ ŽIVNOSTNÍCI VE SDRUŽENÍ, PRÁVNICKÉ OSOBY NEBO DRUŽSTVO. POKUD POTŘEBUJÍ DOVÉZT CIZINCE ZE ZEMÍ MIMO EU, PROSTĚ JEJ DOPRAVÍ JAKO ČLENA DRUŽSTVA NEBO SPOLEČNÍKA S.R.O. NEBO ŽIVNOSTNÍKA ATP.. CO NA TOM, ŽE PAK PRACUJE JAKO KOPÁČ.

11 Od roku 2012 generální zákaz zaměstnávání jakýchkoliv cizinců ze zemí mimo EU agenturami práce v ČR Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? OCHRANA PRACOVNÍHO TRHU JE POTŘEBNÁ VĚC. JENŽE PODLE VEŘEJNÝCH ÚDAJŮ MPSV Z ROKU 2011 BYLO AGENTURÁM PRÁCE VYDÁNO MARGINÁLNÍCH 3,8% PRACOVNÍCH POVOLENÍ CIZINCŮM MIMO ZEMĚ EU Z CELKEM V ČR VYDANÝCH. ŠLO O NECELÉ 2 TISÍCE OSOB. PROČ BYL ZAVEDEN PLOŠNÝ ZÁKAZ, KDYŽ STÁLE PLATÍ PRUŽNĚJŠÍ VLÁDNÍ NAŘÍZENÍ A NIKDO JEHO DOPADY DOPOSUD NEVYHODNOTIL? POSTIŽENY JSOU TAK I ZEMĚ JAKO KANADA, JAPONSKO, USA, AUSTRÁLIE A DALŠÍ.

12 Od roku 2004 diskriminace agenturních zaměstnanců zákazem uzavřít Dohodu o provedení práce při dočasném přidělení Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? AGENTURNÍ ZAMĚSTNANEC MUSÍ VŽDY UZAVŘÍT DOHODU NEBO SMLOUVU S POJIŠTĚNÍM,TEDY PŘICHÁZÍ O 11,5% Z HRUBÉHO VÝDĚLKU IHNED. DÁLE SE MU DANĚ POČÍTAJÍ ZE SUPERHRUBÉ MZDY, TEDY MÍSTO 15% PLATÍ AŽ 23%. PŘESTOŽE PRACUJE NA STEJNÉM MÍSTĚ A DĚLÁ STEJNOU PRÁCI JAKO OSTATNÍ ZAMĚSTNANECI. NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE MAJÍ ZAMĚSTNANCE NA DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE. BEZ PLATEB POJISTNÉHO VE VÝŠI 34% Z HRUBÉ MZDY. TÍM LEHCE CENOVĚ KONKURUJÍ.

13 Od roku 2012 generální zákaz zaměstnávání a dočasné přidělování osob se zdravotním postižením agenturami práce v ČR Asociace pracovních agentur, o.s. VÝSLEDEK? AGENTURNÍ ZAMĚSTNANCI – OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM – TEDY JEDNA Z NEJZRANITELNĚJŠÍCH SKUPIN NA TRHU PRÁCE, BYLI AGENTURAMI PRÁCE K 31.12.2011 ZE ZÁKONA PROPUŠTĚNI. AGENTURY PLATÍ SANKČNÍ ODVOD ZA NEPLNĚNÍ POVINNÉHO 4% PODÍLU OZP, PŘESTOŽE JE MĚLY. DODNES SI VĚTŠINA Z PROPUŠTĚNÝCH NENAŠLA PRÁCI. PUTUJÍ MEZI AGENTURAMI A ZAMLČUJÍ SVŮJ STAV, JEN ABY MÍSTO DOSTALI. NELEGÁLNÍ AGENTURY PRÁCE MAJÍ ZAMĚSTNANCE OSOBY ZDRAVOTNĚ POSTŽENÉ NADÁLE. MAJÍ VÝHODU UPLATNĚNÍ DAŇOVÝCH SLEV + NEMUSÍ HRADIT SANKČNÍ ODVODY ZA NEPLNĚNÍ POVINNÉHO 4% PODÍLU OZP.

14 Agenturní zaměstnávání, zrozené jako nechtěné dítě legislativně v roce 2004, provází od počátku nepochopení a hysterie médií i státní správy v případě různých kauz. Ty s ním v drtivé většině nemají nic společného a jsou obyčejnými trestnými činy. Reakcí na ně je další regulace, výrazně komplikující život poctivým agenturám práce a zcela ignorována zločinci. Dnešní vláda přidala dalších 7 omezení. Chceme se bavit o rovnoprávnosti agenturního zaměstnávání a smysluplné legislativě. Věříme, že konference na půdě poslanecké sněmovny bude dalším krokem na této cestě. Asociace pracovních agentur, o.s. APA usiluje o zrušení diskriminace agenturních zaměstnanců i agentur práce.

15 DĚKUJI VÁM ZA POZORNOST. Ing. Radovan Burkovič, prezident APA Asociace pracovních agentur, o.s.


Stáhnout ppt "Asociace pracovních agentur, o.s. PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI."

Podobné prezentace


Reklamy Google