Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rychlejší ovládání počítače

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rychlejší ovládání počítače"— Transkript prezentace:

1 Rychlejší ovládání počítače
Zkratky pro windows VY_32_INOVACE_ICT34.12 Rychlejší ovládání počítače

2 Obsah Naučíme se používat místní nabídky Windows
Poznáme klávesové zkratky Naučíme se pracovat efektivněji Naučíme si upravit chování myši

3 Kouzlo dvou kláves-možnosti klávesnice
Otázka č.1: Které klávesy z klávesnice použijeme na klávesové zkratky? CTRL , SHIFT, ALT – tři základní klávesy Otázka č.2: Kde je najdeme na klávesnici? Obvykle najdeme všechny tři vždy dvakrát, na levé i pravé straně klávesnice ve spodní řadě kláves. Otázka č.3: Jak postupovat při zadávání klávesových zkratek? Vždy je nutné stisknout a přidržet klávesy „Shift, Ctrl, Alt“ před stisknutím jiné klávesy.

4 Práce s pracovním listem
Klávesové Zkratky – rychlá úprava textu Úkol č.1: Označte v pracovním listu nadpis a zkuste na něm klávesové zkratky: Ctrl+B, Ctrl+E, Ctrl + I, Ctrl + U. Doplňte zjištěné reakce PC do bloku s klávesovými zkratkami pro psaní dokumentu! Na co se používají?

5 Rychlá práce s textem-PL
Úkol č.2: Označte pasáž od řádky- (levý) ALT+F4 až po programem-. Zkuste pomocí CTRL +C a CTRL +V kopírovat a vložit na konec textu. Dále zkuste zkratku CTRL+X. Doplňte zjištěné reakce PC do bloku s klávesovými zkratkami pro psaní dokumentu! Na co se používají? Úkol č.3: Zkuste najít na internetu nebo svým zjištěním, na co je klávesová zkratka CTRL + =.

6 Práce s dokumenty Úkol č.4: Prozkoumejte klávesové zkratky pro práci s dokumenty : CTRL + N, CTRL +O, CTRL +W, CTRL + Esc, CTRL +S. Doplňte zjištěné reakce PC do bloku s klávesovými zkratkami v programech! Na co se používají? Úkol č.5: Zjistěte na co slouží klávesová zkratka CTRL +P a poté proveďtě po souhlasu vyučujícího úkon.

7 Možnosti myši Úkol č.6: Pracujte s plochou windows. Klikněte pravým tlačítkem myši na určitý objekt. Co se stane? Zobrazí se místní nabídka windows. Přímý přístup k nejčastěji používaným příkazům (vyjmout, kopírovat, vložit, vlastnosti atd…) Otázka č. 4: Pokud nejsou vaše ikony na pracovní ploše uspořádány, jak je seřadíte? Kliknete kdekoli myší a vyberte z voleb-seřadit ikony.

8 Chování myši Úkol č.7: Nastavte funkci tlačítek myši a upravte rychlost kliknutí dle vašich představ. Start-Ovládací panely-tiskárny a jiný hardware-myš-karta tlačítka-rám nastavení tlačítek-zaměnit první a druhé tlačítko. Zkuste. Úkol č.8: Nastavte si dvojité kliknutí myši. Start-Ovládací panely-tiskárny a jiný hardware-myš-karta tlačítka-rám rychlost poklepání-okno myš vlastnosti. Zkuste.

9 Užitečný tip Úkol č.9: Jak najít klávesové zkratky v programech Office? Z nabídky „Nástroje“ vyber příkaz „Vlastní“, klikněte na záložku karty „Možnosti“. V sekci „Jiné“ kliknutím myši zaškrtněte volby „Zobrazovat názvy tlačítek na panelu nástrojů“ a „S názvy tlačítek zobrazovat i klávesové zkratky“.

10 Závěr Vytisknutý text s klávesovými zkratkami prostudujte a založte do svých sešitů. Zkusíme příští hodinu užívat místo příkazů z nabídek používat pouze klávesové zkratky v rámci zapamatování. Děkuji za pozornost…

11 Počítač-můj přítel-sbírka, www.pocitacmujpritel.cz
Použité zdroje: Počítač-můj přítel-sbírka, Vypracovala: Mgr. Ilona Sadílková, srpen 2011

12 Didaktické poznámky Tato prezentace slouží jako metodický podklad pro učitele a žáky 6. a 7. tříd ZŠ. Jde o základní informace výpočetní techniky: zkratky pro Windows. V průběhu prezentace jsou pro žáky vloženy určité úkoly, které mají žáka procvičit na konkrétním problému. Informační a komunikační technologie, seminář z INF, Zkratky pro Windows


Stáhnout ppt "Rychlejší ovládání počítače"

Podobné prezentace


Reklamy Google