Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tradiční chlebová pec jako cesta k pospolitosti obce Motto: „Vůně chleba linoucí se krajem láká k sobě, budí zájem…“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tradiční chlebová pec jako cesta k pospolitosti obce Motto: „Vůně chleba linoucí se krajem láká k sobě, budí zájem…“"— Transkript prezentace:

1 Tradiční chlebová pec jako cesta k pospolitosti obce Motto: „Vůně chleba linoucí se krajem láká k sobě, budí zájem…“

2 Občanské sdružení „ZA VENKOV“, o. s., Synkov čp. 48, 516 01 Rychnov nad Kněžnou  založeno občany obce v roce 2007  účel: podpora rozvoje obce, a to zejména: – ochrana kulturního dědictví, životního prostředí a zdravých životních podmínek – prosazování principů občanské společnosti a trvale udržitelného způsobu života a rozvoje obce.

3  A čím se zabýváme za konkrétně?  obnovou a pořádáním lidových tradic: akce „Veselé Velikonoce“, „Drakiáda“, „Rozsvícení vánočního stromu“ …  rozšířením možností využití sportovních aktivit: např. vybudování altánu na multifunkčním hřišti ve Slemeně a každoroční pořádání tenisového turnaje „SYSLOJED OPEN“,  informační, osvětovou a publicistickou činností zaměřenou na potřeby občanů obce Synkov – Slemeno a jejího okolí, a to vydáváním obecního zpravodaje pod názvem SYSLOJED (synkovsko-slemenský občasník a jedlinský tiež).  Současný záměr vybudování chlebové pece a pořádání souvisejících akcí v duchu obnovy lidových tradic na multifunkčním areálu ve Slemeně je zásadní prioritou sdružení pro toto období.

4 Proč právě chlebová pec?  Možná namítnete: „Vždyť to přece není nutné, chleba si většinou kupujeme. “  Ano, máte pravdu, pečení domácích chlebů není již nutností jako bývalo v dobách minulých, kdy byl chléb jako jeden z nejčastějších základních zdrojů obživy zhotovován podomácku. Lidé nemajetní, kteří neměli domácí chlebovou pec vlastní, si za mírný poplatek mohli upéci svůj bochník v té obecní, přitom se sejít a probrat obecní dění.  I dnes je zcela jistě lákadlem pro většinu z nás, kteří se snažíme ohlédnout zpět do dob uplynulých, kdy lidé k sobě měli blíže a vesnicí se linula vůně právě upečeného chleba.

5 K čemu bude pec sloužit?  Projekt má pomoci běžnému občanovi znovuobjevit celý proces výroby chleba - základní potraviny - v tradiční chlebové peci, který si poté může za režijní náklady zakoupit a porovnat s běžně kupovanými výrobky.  Věříme, že se pec stane lákadlem pro občany obce i okolí a nástrojem pro přirozené setkávání.

6 Jak ?  Přestože je projekt zaměřen převážně na kuchařské (pekařské) umění žen, chlebová pec je zařízení multifunkční v tom smyslu, že kromě tradičních pekařských výrobků je zde možno péci také pokrmy z masa a v tomto směru jistě i muži rádi předvedou své dovednosti.

7 Budeme soutěžit!  Připravíme různé akce a doprovodné soutěže zaměřené na pekařské umění hospodyněk i kuchařské nadání mužů.  Těšit se můžete například na: – Štrůdlobraní – Svatomartinskou husu – Pečená kolena

8 Budeme se učit...  Tradiční postup přípravy kváskového těsta  Možnosti dalšího využití kvásku  Slavnostní i všední staročeské pokrmy  Přípravu dobrot dle regionálních receptů

9  Slavnostní vysvěcení chlebové pece a zahájení pečení chleba bude v rámci „Gulášového soutěžení“ pořádaného zdejší obcí v sobotu 1. 9. 2012 na multifunkčním hřišti ve Slemeně.  Tradiční způsob pečení chleba plánujeme současně s doprovodnými akcemi přibližně 5x – 6x za sezónu (duben – listopad). Kdy bude první pečení a jak často se bude konat?

10 A kde jsme na to vzali?  Náš projekt je financován z prostředků dvou vyhlášených grantových programů:  8. výzvy realizace strategického plánu LEADER „Společnou cestou k rozvoji venkova“, prostřednictvím Výběrové komise Sdružení SPLAV, o. s., částkou dotace ve výši 270.540,- Kč,  Fondu T-Mobile pro regiony téma „zdravá planeta“, oblast „zdravá komunita“ prostřednictvím Nadace VIA, nadační příspěvek ve výši 90.000,- Kč. Děkujeme!

11 … a těšíme se na Vás na viděnou u chlebové pece ! členové občanského sdružení „ZA VENKOV“, o. s. Vážíme si Vašeho zájmu …


Stáhnout ppt "Tradiční chlebová pec jako cesta k pospolitosti obce Motto: „Vůně chleba linoucí se krajem láká k sobě, budí zájem…“"

Podobné prezentace


Reklamy Google